مروری بر تعالیم بهایی/”ترک تعصبات”

مروری بر تعالیم بهایی/”ترک تعصبات”

bahaee logo

اقتباس از نویسندگان بهایی

فضای عالم انسانی را ابرهای تیره تعصبات گوناگون فراگرفته است و هر چند یک بار این ابرهای طوفان­زا به حرکت می­آیند و با ریزش سیل­های خانه برانداز و گردبادهای مهیب خرابی­ها به بار می­آورند.

تعصب، نظرات، احساسات و یا نگرش­های غیر منطقی و یا غیر عادلانه­ای است که بدون فکر یا اطلاع از حقایق در مورد یک فرد یا گروه قومی، نژادی، اجتماعی و مذهبی در افراد وجود دارد. تعصب ورزی باعث می­شود که تحری (جستجو) حقیقت صورت نگیرد و شخص متعصب همیشه قبل از دانستن حقیقت مطلبی در باره­ی آن قضاوت می­کند. بدتر از آن شخصی است که با وجود واضح شدن حقیقت از قبول آن خودداری می­کند. تعصبات ملی و قومی و مذهبی باعث اختلاف بین جوامع شده و می­شود. جنگ­های بین دو نژاد مختلف که یکی خود را برتر از دیگری پنداشته منجر به فجایع شگفت­انگیزی گشته است. اتفاقاتی که در تاریخ به دفعات رخ داده است سبب از بین رفتن جان انسان­های بیشماری گردیده است. یکی از اصول آئین بهایی پرهیز از تعصب و خشک اندیشی است. این آئین در رفع انواع تعصبات دینی، قومی، نژادی، جنسی و زبانی کوشا می­باشد. وحدت عالم انسانی (یگانگی انسان­ها) و جوامع هرگز با گرفتار بودن در زنجیر تعصبات مختلف محقق نمی­شود. مقدمه یکپارچگی همه انسان­­ها در کنار گذاشتن تعصبات فردی و گروهی است.

یکی از تعصبات رایج تعصب دینی است. این تعصب همانند آفتی است که درخت دین را از درون خالی می­کند و حیات آن را تهی کرده و فقط قالب خشکی از آن باقی می­گذارد. مقدمه یکپارچگی همه انسان­ها در کنار گذاشتن تعصبات فردی و گروهی است. همه این­ها دلایلی است که این آئین نوظهور “ترک تعصبات” را گامی نخستین و ضروری برای تکامل فردی و جمعی انسان­ها قلمداد می­نماید.

اصولاً هیچ کس با تعصب زاده نشده بلکه انسان­ها در طول زندگی روزمره خودشان این تعصبات را از اطرافیان خود می­آموزند به عنوان مثال اگر کودکانی از نژادهای مختلف و یا از ادیان گوناگون را نزد هم بگذاریم مشاهده می­کنیم که همگی در نهایت راحتی و بدون تعصب با یکدیگر به بازی مشغول می­گردند اما همین کودکان در بزرگسالی چه بسا که تحمل وجود یکدیگر را ندارند، چه بسا هر یک خود را از دیگری به خاطر نژاد یا مذهب جدا می­پندارند. متأسفانه گروه کثیری از مردم در سرتاسر جهان باورهای نژادی و مذهبی خود را عاملی برای تفکر برتری بر دیگران پنداشته و اختلاف و درگیری و حتی تجاوز به حقوق دیگران را حق مسلم خود می­دانند.

جامعه بشری در طی تاریخ قربانی کینه توزی­های افراد متعصب بوده است. از نظر باورهای آئین بهایی همه رسالت­های الهی در راستای یکدیگرند و نه در تعارض، پس لزومی ندارد که پیروان آنها به دیگران تعرض کرده و سبب کینه­ورزی و دشمنی بین انسان­ها شوند.

حضرت بهاءالله می­فرمایند: ای اهل عالم همه بارِ یک دارید و برگِ یک شاخسار

و باز می­فرمایند: ای دانایان امم از بیگانگی چشم بردارید و به یگانگی ناظر باشید. مضمون یکی دیگر از بیانات ایشان این است: با پیروان سایر ادیان در کمال روح و ریحان معاشرت کنید.

از راهکارهای مناسبی که توسط حضرت عبدالبهاء برای زدودن تعصب مذهبی ارائه شده این است که والدین از کودکی برای فرزندان­شان داستان­هایی از حیات سایر پیامبران تعریف کنند تا مهر آنان بر دل پاک کودکان بنشیند و آنان را نیز مانند پیامبر خویش دوست بدارند.

در باره تعصب دینی همه می­دانیم که چقدر در تاریخ بشر فتنه و آشوب و جنگ و ستیز به بار آورده و دین که اساس­اش بر الفت و محبت است باعث جدال و خونریزی گشته و بین آدمیان جدایی افکنده است. همه ما شاهدیم که در برخی از کشورها جامعه اکثریت که به دینی تعلق دارند با جامعه­های اقلیت که دین دیگری دارند چگونه رفتار می­نمایند. این مظالم به نام دین بر اثر افروختن آتش تعصب در قلوب مردمان جاهل و غافل از حقیقتِ دین رخ می­دهد.

خوانندگان عزیز، در صورتیکه مایل به دریافت نسخه ای از مقاله فوق از طریق ایمیل هستید و یا راجع به تعالیم بهائی سؤالی دارید لطفا با ما تماس بگیرید: پیامگیر :     ۷۴۰۰-۸۸۲-۹۰۵   ،   ایمیل: anyquestionsplease@gmail.com

وب سایت برای برخی از کتابهای فارسی بهائی :      www.reference.bahai.org/fa

(Visited 1 times, 1 visits today)

About The Author

فرح طاهری

فرح طاهری روزنامه نگار ساکن تورنتو، دارای لیسانس روزنامه نگاری و فوق لیسانس علوم ارتباطات از دانشگاه علامه طباطبایی است. او از مارچ 1999 همکار شهروند در بخش تحریریه است.

نظر خوانندگان

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشخوان

Pin It on Pinterest

Share This