Select Page

ارغوان معینی: تو تنها نیستی

ارغوان معینی: تو تنها نیستی

معرفی یک هنرمند جوان

 

شهروند- مهاجرت یعنی کندن ریشه از دل خاک و بعد کاشتنش در گلدانی کوچک به امید آن که ریشه در فرصتی مناسب وقتی که ابر و مه و خورشید و فلک و زمین و زمان دست به دست هم دادند، از گلدان تنگ خود به درآید و در خاک تازه شاخ و برگ بدواند و از این حیات دوباره هم خود و هم خاک تازه بهره مند شوند و رنگی و صدایی و زندگی ای را گره بزند به دیگر زندگی ها. و این البته که راهی ست طولانی و پر از فراز و نشیب، پر از بیم و امید، پر از تشویش و نگرانی، پر از غم و شادی. اما در نهایت تاریخ مهاجرت انسان ها ثابت کرده آن که بر ناملایمت ها و مشقت های اولیه پیروز می شود مهاجر است و بس.

ما پدر و مادرها، ما بزرگترها در هنگام مهاجرت آن قدر با مشکلات و سد و بندهای ریز و درشت دست و پنجه نرم می کنیم که گاهی اوقات فراموش می کنیم بچه های ما نیز ممکن است از گزند این روزگار سخت در امان نباشند و متاسفانه در برخی مواقع به دلیل ناآگاهی مان و ناخواسته بچه ها را وامی گذاریم به مرور زمان چرا که فکر می کنیم آنها به راحتی خودشان را در بین همکلاسی ها و هم بازی هایشان و با محیط تازه وفق می دهند، اما واقعیت این است که بچه های ما در دل و جان جوان و نازکشان سختی های اولیه مهاجرت بیشتر رسوخ می کند، و آینده آنان را، که احتمالا ما بزرگترها به خاطرش رنج مهاجرت بر خود هموار کرده ایم، با مخاطره جدی روبرو کند.Arghavan

ارغوان معینی هنرمند جوان ایرانی – کانادایی هنگام که ده ساله بود به همراه خانواده اش به کانادا کوچ می کند. او که از همان کودکی روحیه هنرمندانه داشته و شعر می سروده و در ایران نیز برای خانواده و در جمع می خوانده با ورود به سرزمین ناآشنای میزبان جان نازک و جوانش زیر فشار تفاوت هایی که که بین خود و دیگران می دیده بیش از همیشه مضطرب می شود.

ارغوانِ “کودک جوان” نگران است که به خاطر رنگ چشم و ابرو و موهایش، قدو بالایش، حرف زدنش، خندیدنش، عادات و دلبستگی هایش بین دوستانش پذیرفته نشود و مورد تمسخر آنها قرار بگیرد، اما در نهایت ارغوان کوچک که به خاطر روحیه حساسش این بار سنگین عدم پذیرفته شدن، دو برابر بر دل و جان نازکش آوار شده بود، توانست از این گذرگاه سخت و تیز به سلامت عبور کند و در نهایت رنگ و مهر خود را بر جامعه میزبان بزند.

ارغوان تمام دلهره ها، ترس ها، و نگرانی هایش را دست مایه ی هنرش کرد و با خلق شعر و موسیقی به کمک آنهایی امده که هنوز بر پله های اولیه مهاجرت ایستاده اند و دلشان پر از شک و ترس است.

ارغوان از معجون هنرش مرهمی درست کرده تا بر زخم های مهاجر مرحمی شوند و نوید این که پایان شب سیه سپید است.

ارغوان که در ایران به فارسی می سرود و می خواند، در کانادا کشور دومش به زبان انگلیسی می گوید و می نویسد و می خواند. او می گوید دوست دارم این تجربیاتم را در اختیار جوانانی بگذارم که با قدم های لرزان و ترسیده روی پل مهاجرت در حرکتند. می خواهم نویدی باشم برای آنها و با صدای بلند آواز سر دهم و بگویم آنها تنها نیستند، می خواهم بگویم این روزهای ناروشن و پر اضطراب به سر خواهد رسید.

صدای ارغوان گیرا و زیباست و سروده هایش که از جان برآمده بر دل هم می نشیند او به تازگی ترانه ای به نام Shiver خوانده که شعرش را خودش سروده و آهنگش را Chad Arthur ساخته است و به همین مناسبت برنامه ای روز ۱۳ اکتبر ۲۰۱۵ ساعت ۹ شب در The Piston اجرا خواهد کرد. حمایت و حضور شما در این برنامه بی گمان راهگشای قدم های بعدی او خواهد بود.cd-Arghavan

با آرزوی موفقیت برای ارغوان معینی هنرمند جوان ایرانی کانادایی و به امید دیدار شما عزیزان.

October 13,2015 @ 9pm

The Piston

۹۳۷ Bloor St W, Toronto, ON M6H 1L5

(۴۱۶) ۵۳۲-۳۹۸۹

(Visited 1 times, 1 visits today)

About The Author

فرح طاهری

فرح طاهری روزنامه نگار ساکن تورنتو، دارای لیسانس روزنامه نگاری و فوق لیسانس علوم ارتباطات از دانشگاه علامه طباطبایی است. او از مارچ 1999 همکار شهروند در بخش تحریریه است.

نظر خوانندگان

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشخوان

Insufin Insurance

Pin It on Pinterest

Share This