Select Page

سر بریده/ نیره رهگذر

خیلی وقت بود که بی خبر راهش را کشیده و از خانه بیرون رفته بود.  گم شده بود .

خدا می داند تا کجاها دنبالش گشتم. بعد از مدتها این در و آن در زدن و سراغش را از هر کس و ناکس گرفتن و هر کوچه و بازار و میدان را جستجو کردن، بالاخره پیدایش کردم آنهم کجا؟ در محله  الکلی ها و موادی ها. تنه لش دراز به دراز روی نیمکت پارک زیر آفتاب خوابیده بود/ سگ صاحب مرده اش هم یک نفس واق واق میکرد و دور و برش می گشت.

تا چشمم به او افتاد/ صورتم را چنگ کشیدم/ بسکه از دوری اش گریه کرده بودم اشک به چشمانم نمانده بود.

تنه لش روی نیمکت پارک دراز به دراز خوابیده بود و عین خیالش هم نبود که من چه ها کشیده ام تا به این قد رساندمش. ولایت غربت / با دست خالی /چقدر از گوشه جگرم زدم تا پروارش کردم. بزرگترها با گوشه و کنایه چندین بار هشدارم داده بودند که یک خورده هم به فکر خودت باش / اما من کجا و گوش شنوا؟

طرح از محمود معراجی

می گفتم جای دوری نمی رود/ روزگار پیری و فرسودگی به دردم می خورد/ دستم را می گیرد / عصا کشم می شود/ زیر سایه اش می نشینم .

از قوت و غذا و رخت و لباس و گشت و بشتم زدم و خرجش کردم. بعد یکمرتبه گذاشت و رفت / حالا هم که با هزار خون جگر پیدایش کرده ام / اینجا / در این محله/ با این وضع روی نیمکت پارک خوابیده. بوی گندش از چند متری به مشام می رسد. سگ بی صاحب مانده اش هم برای من دایه مهربان تر از مادر شده / یکنفس وق می زند و دور و برش می چرخد.

غم خودم به کنار ترسم از این بود که مبادا هم ولایتی هایم بفهمند و در ولایت غربت انگشت نما شوم . وای رسوا می شوم. رسوا!

چقدر برای بزرگ کردنش مرارت کشیدم دست خالی ولایت غربت از هیچ چیز برایش کم نگذاشتم / شب تا صبح او خواب بود و من بیدار/ بالای سرش می نشستم و کتاب می خواندم / اندرزهای حکیمانه می دادم / قصه می گفتم جان کندم تا پروارش کردم / همیشه چهار پله از  همقدهایش بالاتر بود / و حالا تنه لش با این وضع روی نیمکت پارک خوابیده و بوی گندش هم از چندمتری به مشام می رسد .

یک عمر در ولایت غربت با آبروداری زندگی کردم / وای اگر هم ولایتی هایم بفهمند رسوا می شوم. رسوا!

جلوتر رفتم تا بیدارش کنم و به خانه ببرمش / نمیدانی سگش چه می کرد و چطور دورش می گشت؟ آمدم یگ لگد نثارش کنم که دلم به رحم آمد و پا پس کشیدم .

سگ بیچاره هم دوپاره استخوان شده بود/ چشمهایش دو دو می زد و غم از سر و صورتش می بارید. گفتم: حیوان بیچاره این تنه لش که همیشه پایش روی دم تو بود/ تو را هم مثل من خرج خودش می کرد/ بس کن حیوان. چقدر وفاداری؟

جلوتر رقتم و چند بار صدایش کردم. جواب نداد سینه اش بالا و پائین نمی رفت. تکان تکانش دادم / با مشت روی سینه اش کوبیدم فایده ای نداشت. پنداری هزار سال است که مرده . دنیا جلوی چشمم سیاه شد / با پریشانی موهایم را می کندم و سروصورتم را چنگ می زدم / سگ صاحب مرده اش هم یکنفس وق می زد.

فهمیدم کار تمام است / مرده بود.

پسرم داد زد مادر حواست کجاست؟ کمکش می کردم تا برای پروژه مدرسه یک هرم بسازد/ بگمانم که با قیچی هرمی را که با زحمت ساخته بودیم خراب کردم. سگ صاحب مرده اش پرید جلو و سینه اش را سپر کرد که من اینجام / هستم / همه چیز سر جای خودش است / هیچ چیز تغییر نکرده.

حافظه خودش را بلاگردون فکرم کرده بود/ می خواست با وق وق هایش وانمود کند که فکر هنوز نفس میکشد و زنده است. نمی دانم با این رسوائی / با این فریب / با این سر بریده ای که در گنجه خانه پنهان کرده ایم / حافظه تا کی می تواند دوام بیاورد؟

مگر یک سگ چقدر جان دارد؟

 

جولای ۲۰۱۰

 

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

About The Author

فرح طاهری

فرح طاهری روزنامه نگار ساکن تورنتو، دارای لیسانس روزنامه نگاری و فوق لیسانس علوم ارتباطات از دانشگاه علامه طباطبایی است. او از مارچ 1999 همکار شهروند در بخش تحریریه است.

۵ Comments

 1. خانم رهگذر
  تبریک بخاطر سبک زیبا و نثر شیوایتان

  Reply
 2. ” . را دارد البته از نوع ” نرم ” آن. Lautréamont” اثر ” Maldoror نوشته ی شما حال و بوی ” سرودهای
  مشتاق خواندن سرود های دیگر شما هستیم
  بهرام امین

  Reply
 3. ide jalebi bood, mishe behesh fekr kard

  Reply
 4. تحریریه شهروند

  نیره جان قصه ات زیبا بود. بازگشت دوباره ات را به دنیای چاپ و انتشار خوش آمد می گویم. قلمت همیشه سبز و روان و پر کار باشد.

  Reply
 5. سرکار خانم نیره رهگذر
  بنده محمود معراجی از خواندن داستان کوتاه شما عضلاتم منقبض و بسیار متاثر شد وخیلی متاثر شدم/از طرف دیگر باید به استعداد شما در خلق این داستان کوتاه و موثر تبریک بگویم.از توصیف غیر مستقیم دردناکی صحنه به وسیله سگ بسیار لذت بردم.در خاتمه تشکر و ارزوی خلق اثار بیشتر در ایندهای نزدیک را برایتان ارزو میکنم.

  Reply

نظر خوانندگان

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشخوان

Pin It on Pinterest

Share This