Select Page

بازدید وزیر علوم از دانشگاه لیک هد

بازدید وزیر علوم از دانشگاه لیک هد

شهروند- اخیرا دکتر رضا مریدی وزیر علوم و نوآوری از دانشگاه لیک هد در شهر تاندربی بازدید کرد. این شهر در ساحل شمالی دریاچه سوپریور و در بخش شمال غربی انتاریو واقع است و دارای جمعیتی حدود ۱۲۰هزار نفر می باشد. دانشگاه لیک هد دارای دانشکده های مهندسی حقوق، پزشکی، علوم و هنر است.

طی این بازدید دکتر مریدی در کنفرانس محیط زیست که در این دانشگاه تشکیل شده بود درباره پژوهش در تکنولوژی آب صحبت کرد و اشاره کرد که در انتاریو ۹۰۰ شرکت در زمینه ی تکنولوژی آب مشغول فعالیت هستند و دولت انتاریو طی ۱۴ سال گذشته ۴۹ میلیون دلار در ۱۰۳ پروژه پژوهشی مربوط به آب سرمایه گذاری کرده است.

او اضافه کرد که آب نقش “طلای سفید” را دارد و روز به روز اهمیت آن به ساکنان کره زمین بیشتر عیان می شود.

پس از آن دکتر مریدی از موسسه پالایش بیولوژیکی دیدن کرد که در زمینه صنایع سلولزی و چوب فعالیت می کند. با توجه به کاهش مصرف کاغذ در جهان، مصارف صنعتی دیگر از چوب مانند پارچه، سوخت مایع و پلاستیک مورد توجه پژوهشگران این موسسه است. آزمایشگاه “دی ان آ” این دانشگاه که در نوع خود در جهان کم نظیر است در  زمینه تشخیص ژنتیک ملکولی و تشخیص اقلام باستانی پژوهش می کند.

موسسه پژوهش های پزشکی این دانشگاه شامل دستگاه عظیم سیکلوفوون است که در معالجه سرطان نقش موثری دارد.

دولت انتاریو ۵/۶ میلیون دلار به این موسسه کمک مالی کرده است. طی این بازدید دکتر مریدی با دو نفر از دانشجویان ایرانی الاصل دوره فوق لیسانس آشنا شد و در جلسه روسای دانشکده ها و گروه های پژوهشی دانشگاه شرکت و درباره پیشرفت فعالیت های پژوهشی این دانشگاه گفت و گو کرد.

بی مناسبت نیست که یادآور شویم که ۲۰ سال پیش دانشگاه لیک هد به پروفسور لطفی زاده (ایرانی الاصل) رئیس سابق دانشکده مهندسی دانشگاه برکلی کالیفرنیا و مبتکر منطق فازی در مهندسی کامپیوتر که شهرت جهانی دارد درجه دکترای افتخاری اعطا کرده است.

About The Author

نظر خوانندگان

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشخوان

Insufin Insurance

Pin It on Pinterest

Share This