Select Page

منتشر شد: بر فراز موج نوین کمونیسم

منتشر شد: بر فراز موج نوین کمونیسم

گزیده نوشته های امیر حسن‌پور، انتشارات حزب کمونیست ایران (مارکسیست لنینیست مائوئیست)، ۱۳۹۶

درباره کتاب

«کمون پاریس» (۱۸۷۱) اولین تلاش عظیم  بشر برای رهائی از نظام سرمایه­ داری بود و با پیروزی انقلابات کمونیستی در روسیه (۱۹۱۷) و چین (۱۹۴۹) مرحله ­ی جدیدی در تاریخ دنیا شروع شد: پایه­ ریزی سنگ ­بنای جامعه­ ای فارغ از استثمار و ستم. اما با وجود دست­آوردهای مهم این انقلابات در گسست از جامعه ­ی طبقاتی، سرمایه­ داری ابتدا در شوروی (۱۹۵۶) و بعد در چین (۱۹۷۶) احیا گردید و به این ترتیب موج اول انقلابات کمونیستی به پایان رسید.

همان‌قدر که پیروزی انقلابات کمونیستی در قرن بیستم دنیا را تکان داد و همه جا مبارزه علیه دنیای کهن را شکوفا کرد، شکست آن‌ها به هجوم وسیع سیاسی و ایدئولوژیک وتبلیغاتی بورژوازی علیه کمونیسم و هر چشم ­انداز آزادی­خواهانه دامن زد. بورژوازی فاتحانه شکست کمونیسم و بقای سرمایه ­داری را «پایان تاریخ» اعلام کرد.

در صفوف کمونیست­ها سه گرایش، خط یا رویکرد در برخورد با شکست شکل گرفت. یک گرایش تجربه ­ی قرن بیستم را کاملاً مثبت، درخشان و عاری از هر عیب و نقص می­داند و دفاع از آن را وظیفه ­ی کمونیست­ها و چپ می‌شمارد. گرایش دوم معتقد است این انقلابات ربطی به سوسیالیسم و اندیشه ­ی مارکس نداشتند، خیلی زود از آن دور شدند، یا با آن بیگانه شدند.

گرایش سوم جمع­بندی از دست­آوردها و شکست­های موج اول انقلابات کمونیستی و ارائه ­ی «سنتز نوینی» است که آغاز موج دوم انقلاب را میسر می‌کند. این سنتز را باب آواکیان، رهبر«حزب کمونیست انقلابی آمریکا»، در سه دهه ­ی اخیر، در جریان مهم­ترین مبارزات تئوریک و سیاسی در جنبش کمونیستی، تدوین کرده است.

«سنتز نوین»علت اصلی احیای سرمایه ­داری را عدم توازن قوا، به نفع بورژوازی، به حساب می‌آورد، اما اشتباهات و کمبودهای رهبران جنبش پرولتری در زمینه ­ی شناخت­شناسی، روش­شناسی و پراتیک را نیز مد نظر قرار می‌دهد. این سنتز تنها بسط و گسترش چارچوب مارکسیسم مارکس و انگلس و تکامل آن توسط لنین و مائو نیست، بلکه شامل گسست­ هائی از آن نیز می­شود.

گزیده نوشته ­­های دکتر امیر حسن‌پور که در این کتاب جمع ­­آوری شده­ اند مطالب گوناگونی را بررسی می­کنند اما آن­چه همه­ ی آن­ها را رقم می‌زند تلاش او برای دوری از گرایش اول و دوم و روی آوردن به گرایش سوم است. او معتقد است که بدون «سنتز نوین»، بدون شروع موج نوین انقلابات کمونیستی، نمی­توان شکست را به پیروزی تبدیل کرد و به تغییر بنیادین جهان پرداخت.

لیست نوشته ها:

این کتاب در ۳۶۲ صفحه توسط نشر حزب کمونیست ایران (مارکسیست لنینیست مائوئیست) در اردیبهشت ۱۳۹۶/ آوریل ۲۰۱۷ منتشر شده است و از هم‌اکنون در سایت آمازون آمریکا (در آدرس http://a.co/8JBpp5l( و آمازون اروپا قابل خریداری است. کتاب «بر فراز موج نوین کمونیسم» شامل ۸ مقاله و ۷ مصاحبه است که در ذیل چهار عنوان اصلی («انقلاب و کمونیسم»، «جنبش دانشجویی و جنبش زنان»، «مساله ملی و جنبش ملی»، و «دایاسپورا، شناخت علمی») قرار گرفته‌اند.

کتاب با مقدمه ناشر شروع می شود که جایگاه نویسنده و نوشته ها را در مبارزه بر سر گذشته و حال و آینده جنبش کمونیستی ترسیم می کند. دو اثر انقلابی کمونیست علیرضا نابدل(شعر «کوردستان»، و «”آقای  پان” و احوالاتش») نیز به ضمیمه فصل ۳ بازنشر گردیده‌ اند.

فهرست مطالب:

مقدمه ناشر، حزب کمونیست ایران (مارکسیست لنینیست مائوئیست)

انقلاب و کمونیسم

بر فراز موج نوین کمونیسم

انقلاب یا وضع انقلابی

علیرضا نابدل: آذربایجان و کردستان دیروز و امروز

پیوست ۱: شعر «کوردستان»، اثر علیرضا نابدل

پیوست ۲: «”آقای پان” و احوالاتش»، اثر علیرضا نابدل

دموکراسی و خشونت

در مورد سی و دومین سالگرد قیام سربداران در آمل

واقع بین باش، آن‌چه را ممکن نیست طلب کن!

جنبش دانشجویی و جنبش زنان

چشم­انداز رهایی زنان، با نگاهی به تجربۀ کوبانی

جنبش دانشجویی در خارج از کشور و تجربۀ کنفدراسیون جهانی محصلین و دانشجویان ایرانی

مسئله ملّی و جنبش ملّی

ملت، مسئله ملّی و جنبش‌های ملّی کردستان

۱۰- حق تعیین سرنوشت و مقوله جدایی‌طلبی در ایران و کانادا

۱۱- پیرامون تحولات اخیر در کردستان شمالی و پروژه سازش پ.ک.ک و دولت ترکیه

۱۲- مصاحبه دربارۀ رفراندوم «استقلال رسمی کردستان عراق»

۱۳- در آستانۀ صدمین سالگرد ژنوسید ملت‌های ارمنی و آشوری: «علائم اخطار اولیۀ» پاکسازی قومی در ایران

دیاسپورا، شناخت علمی

۱۴- تبعید و تکنولوژی ارتباطات

۱۵-  بحثی دربارۀ شناخت علمی، خرافات و علم­ ستیزی

*******

دکتر امیر حسن‌پور، استاد دانشگاه، فعال سیاسی، و پژوهشگر آثار مختلفی به زبان‌های انگلیسی، کردی و فارسی در مورد مبارزه طبقاتی نگاشته است. او در دانشگاه‌های ویندزر و کنکوردیای کانادا به تدریس و پژوهش مطالعات ارتباطی پرداخته و در دانشگاه تورنتو استاد دپارتمان مطالعات خاورمیانه بوده است.

از جمله آثار ایشان کتاب ناسیونالیسم و زبان در کردستان ۱۹۱۸-۱۹۸۵ (به انگلیسی) و سه ده ییک خه بات له پیناوی زمانی کوردیدا (به کردی) است.

از او همچنین نوشته‌های گوناگونی در زمینه‌ی جامعه‌شناسی زبان، تئوری مارکسیستی، مطالعات رسانه‌ای، سنن شفاهی و نوشتاری، ناسیونالیسم، ژنوسید و تاریخ منتشر شده است.

آخرین اثر دکترحسن‌پور تالیف کتابی در مورد خیزش دهقانی ۱۳۳۱-۱۳۳۲ در مکریان بود، که ناتمام ماند.

(Visited 1 times, 6 visits today)

About The Author

نظر خوانندگان

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشخوان

Pin It on Pinterest

Share This