Select Page

یکی از مهمترین ویراستارهای کانادا را بشناسیم

یکی از مهمترین ویراستارهای کانادا را بشناسیم

شهروند- در کنار هر نویسنده معروفی که نامش را می شنویم و یا برنده ی جایزه ای ادبی می شود شخص بسیار مهم و خاموشی وجود دارد که اغلب موارد ناشناخته است و به وی توجهی نمی شود، اما نقش او اگر بیشتر از خود نویسنده نباشد، کمتر نیست. این شخصیت مهم ویراستار کتاب است و محصول نویسنده را برای شرکت در مسابقات و یا قرار گرفتن در دست خواننده تمام می کند. بدون ویراستار کتاب تمام نشده است.

مارتا کانیا فورستنر ( Martha Kanya-Forstner) یکی از همین اعضای خاموش ادبی در کاناداست. او سردبیر Doubleday Canada و McClelland & Stewart است و سه تا از کتاب های برنده جایزه امسال را ویرایش کرده است. این کتاب ها عبارتند از Bellevue Square نوشته ی مایکل ردهیل و برنده جایزه ۱۰۰,۰۰۰ دلاری Giller، رمان Brother نوشته ی دیوید چاریاندی (David Chariandy) و برنده ی جایزه ی ۵۰,۰۰۰ دلاری Rogers Writers’ Trust Fiction و در نهایت کتاب Life on the Ground Floor نوشته ی جیمز مسکالیکس (James Maskalyk) و برنده ی جایزه ۶۰,۰۰۰ دلاری Hilary Weston Writers’ Trust در بخش غیر داستان.

مارتا در هنگام بردن این جوایز تنها چیزی که دریافت می کند تقدیر و سپاس از جانب نویسندگان کتابهاست. او بسیار مسئول و دقیق و صبور است و کارش را بارها بررسی می کند تا کوچکترین اشتباهی در آن یافت نشود، اما مارتا مانند بسیاری دیگر از ویراستاران برجسته تقدیری را که شایسته اش است دریافت نمی کند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

About The Author

نظر خوانندگان

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشخوان

Pin It on Pinterest

Share This