چندی پیش”انجمن ایرانی حقوق بشر دانشگاه یورک” با ارسال نامه ای به شهروند از مسائل مربوط به نمایش فیلم ایرانیوم در دانشگاه یورک نوشتند و خواستار چاپ این نامه شدند. در این نامه آمده است: هفته پیش انجمن هزبارا که یک جریان رسمی تبلیغاتی صهیونیستی وابسته به اسرائیل است و در دانشگاه های کشورهای مختلف جهان، از جمله دانشگاه یورک، فعال است، فیلم جنجالی «ایرانیوم» را در دانشگاه یورک به نمایش گذاشت. این فیلم با آنکه جنایت ها و نقض حقوق بشر توسط جمهوری اسلامی را نشان می دهد، فیلمی است که مشخصاً برای تحریک افکار عمومی غرب و آماده ساختن شرائط حمله نظامی به ایران تهیه شده است. یک نگاه کوتاه به لیست مصاحبه شوندگان در این فیلم به خوبی ماهیت و هدف تهیه کنندگان فیلم را مشخص می کند. کارگردان که خود یک شهرک نشین اسرائیلی در منطقه اشغالی کرانه غربی رود اردن است، و تقریباً تمامی مصاحبه شوندگان از افراد وابسته به نئوکان های جنگ طلب امریکائی و تندروهای اسرائیلی اند. برکنار از گویندگی تأسف انگیز شهره آغداشلو، تنها دو ایرانی جزء این مصاحبه شوندگان هستند که یکی از آنها خود را «دبیرکل کنفدراسیون دانشجویان ایرانی» می نامد که ما از وجود چنین سازمانی خبر نداریم.

حمایت کنندگان این فیلم علاوه بر انجمن «هزبارا» و «کمپس کانسرواتیوز» وابسته به حزب محافظه کار کانادا، یک گروه دانشجوئی ناشناخته و غیر رسمی بود که خود را «انجمن فعالان حقوق بشر دانشگاه یورک» نامیده و توسط یک دانشجوی ایرانی به نام سارا اکرمی ایجاد شده، حمایت شده بود. اکرمی در فیس بوک خود مفتخرانه می نویسد، «ما بالاخره موفق شدیم فیلم ایرانیوم را به نمایش گذاریم. “فعالان حقوق بشر در دانشگاه یورک” مایل است از دوستان عزیزمان «هازبارا» به خاطر تلاش شان و همکاری با ما تشکر کند …».

همکاری یک یا چند دانشجوی ایرانی با یک سازمان تبلیغاتی اسرائیلی که حتی بسیاری از دانشجویان طرفدار اسرائیل نیز به خاطر دیدگاه های افراطی اش از آن پرهیز می کنند، آنهم در مورد یک فیلم ضد ایرانی که با هدف ویران سازی ایران صورت گرفته، بسیار ناشایست است. سازمان هازبارا سال هاست که در رابطه با وزارت خارجه اسرائیل و به قصد تبلیغ و توجیه اعمال اسرائیل و ضد تبلیغ علیه فلسطینی ها و اعراب به وجود آمده و هر ساله بورس (فلوشیپ)های بسیاری به دانشجویان می دهد تا مبلغ اسرائیل شوند. (نگاه کنید به ویکی پدیا). هزبارا در واقع حزب الله اسراییل است!

به علاوه سوءاستفاده از یک عنوان گروهی(«فعالان حقوق بشر») مشابه با نام سازمان دانشجوئی ما که سازمانی شناخته شده در دانشگاه های دیگر و در کامیونیتی ایرانی است مایه ی تاسف ماست. 

این به اصطلاح گروه دانشجوئی و جریان هزبارا به ما و به دوستان انجمن دانشجویان ایرانی دانشگاه یورک اتهام زده و می زنند که ما عاملان و هواداران و «بورسیه» های جمهوری اسلامی هستیم. ما در حرکت های اعتراضی خود بر علیه این فیلم در شعارها و پلاکاردهائی که حمل می کردیم به وضوح بیان می کردیم که: «ما نقض حقوق بشر در ایران، و در اسرائیل و سرزمین های اشغالی را محکوم می کنیم»، «ما هم جنگ طلبی و هم اقتدارگرائی بنیادگرائی را محکوم می کنیم». «بورسیه» های واقعی اعضاء هزبارا هستند.