Select Page

در پاسخ به شایعه سازان

در پاسخ به شایعه سازان

  توضیحاتی درباره نادرستی های گزارش رادیو کانادا درباره«انستیتوی مدیریت کانادا» در مونترال

 مقدمه غروب روز پنجشنبه اول مارس در برنامه تلویزیونی «آنکت» از شبکه فرانسه زبان «رادیو کانادا» گزارشی درباره مسئله مدارک تقلبی در جهان و کانادا پخش شد. تهیه کنندگان و مجری این برنامه در این اپیزود خود، پرسش ها و مطالب مبهمی هم درباره «انستیتو مدیریت کانادا» مطرح کردند. مدیریت این انستیتو، که در مونترال مشغول به کار است، بر عهده چهره نام آشنای جامعه ایرانیان کانادا «دکتر عطا هودشتیان» است. به دنبال پخش این برنامه، چند تن از خوانندگان شهروند با ارسال لینک برنامه، پرسش ها و اتهاماتی را علیه این موسسه و مدیر آن دکتر عطا هودشتیان، با ما در میان گذاشته و مطرح کردند. شهروند این موضوع را با دکتر هودشتیان در میان گذاشت و از وی خواستار پاسخ و توضیحات لازم در این ارتباط شد.. پاسخ ها و توضیحات ایشان را در این جا می خوانید:

شهروند

در روز اول مارس رادیوکانادا گزارشی به زبان فرانسه در برنامه «آنکت» درباره  مدارک دانشگاهی تقلبی و خرید و فروش دیپلم در جهان پخش کرد. گزارشگر این برنامه، یا غیرمسئولانه و یا به طور عمد، اشارات مبهمی نیز داشت به “انستیتوی مدیریت کانادا” (ام – آی- سی)، که من مدیریت آن را بر عهده دارم.

در این برنامه اتهاماتی به “ام آی سی”، به انستیتویی  که مدت هفت سال در مرکز شهر مونترال به طور آشکار و قانونی مشغول به کار می باشد، زده شده است. این اتهامات کاملا از واقعیت به دور بوده است و به همین منظور، انستیتوی  مدیریت کانادا به اتکا بر اعتبار و هویت خود، در حال مشورت با دفتر وزیر علوم استان کبک و نیز مشاوران آن وزارتخانه، و همچنین وکلای متخصص، برای بررسی امکان شکایت رسمی علیه این برنامه، خبرنگار آن و رادیو کانادا می باشد. و هر زمان که امکانات قانونی انجام این کار فراهم شود، رسما شکایت خود را ارائه خواهد کرد.

عطا هودشتیان

آیا چنین حملات گسترده و مطبوعاتی علیه  “ام  آی  سی” که تنها نهاد خصوصی در کبک است، که می تواند در ادامه راه، به تدریج در مقابل چهار دانشگاه دولتی قدیمی مونترال همچون رقیبی تازه نفس قد علم کند، تنها حاصل کار یک خبرنگار جوان و دستیارانش می باشد؟ بویژه آن که، قبل از پخش آن گزارش، به خبرنگار رایو کانادا اطلاع داده شده بود که «انستیتوی مدیریت کانادا» در گفت و گو با وزارت علوم جهت کسب اجازه رسمی دانشگاهی می باشد.

از سوی دیگر، در ماه های اخیر، این انستیتو مراحل کسب تائیدیه های رسمی  (Accreditation) از نهادی های آکادمیک شناخته شده از کشورهای انگلستان و آمریکا را می گذراند، و وزارت علوم کبک هم در جریان این روند مهم قرار گرفته است. بازرسان این دو نهاد، پس از چند سال بررسی اعتبار برنامه ها و شفافیت کارکرد و مدارک “ام آی سی”، بالاخره این موسسه را واجد شرایط برای تقاضا جهت کسب تائیدیه آکادمیک تشخیص داده اند و نخستین تیم بازرسان یکی از آن نهادها، برای بررسی جزئیات فعالیت های “ام آی سی”، در ماه آوریل امسال به مونترال سفر خواهند کرد و فعالیت ها و مدارک “ام آی سی” را بررسی می کنند.  این خبر مهم، در واقع امکان مذاکره با وزیر علوم را – که مدتی ست در انتظار آن هستیم – با دست پر به ما می دهد. به خبرنگار رادیو کانادا، پیش از تهیه آن گزارش، این موفقیت “آم آی سی” اطلاع داده شده بود!

 شایعه پراکنی ها و هوچی گری ناشیانه

 بعد از پخش این برنامه، تنی چند از ایرانیان خارج کشور به ناگهان پای به میدان گذاشتند و بدون تامل، به تقلا آمدند تا به خیال واهی خودشان، از آب گل آلود ماهی بگیرند. این ها بدون آن که از اصل ماجرا اطلاع داشته باشند، برعلیه “ام آی سی” شروع  به شایعه پراکنی کرده اند، و بدون محاکمه، به اصطلاح “متهم” خود را محکوم کرده اند.

در طی روزهای گذشته، ایمیل های گوناگونی به هموطنان مقیم مونترال و کانادا در سطح وسیع ارسال شده است. در این ایمیل ها لینک برنامه “آنکت”، که البته تنها چند دقیقه کوتاهی از مصاحبه بلند اینجانب با رادیو کانادا در آن  پخش شده، هم فرستاده شده است.

علاوه بر انتشار برخی اطلاعات غلط گزارشگر تلویزیون کانادا، انگ زدن های بی اساس کسانی که دست به شایعه پراکنی زده اند، بدون آن که تمام واقعیت این موضوع پیچیده را دریابند، شگفت آور بود.

آیا این همان هوچیگری و ترور شخصیت نیست که  از سوی  نظام حاکم بر ایران، به طور حساب شده ای علیه مخالفان و منتقدانش، با اتکاء به “دلایل واهی”، در این سی و چند سال، هر روزه شاهد بوده و هستیم؟

نکته جالب این که به نظر می رسد که برخی از ارسال کنندگان این ایمیل ها حتی به درستی  آن گزارش را که به زبان فرانسه است، نفهمیده اند و تنها بر اساس تصورات واهی خود، بدون محاکمه، طرف مقابل را محکوم کرده اند، تا حد ممکن اعتبار گفتار و قلم من را در زمینه نقد احتماعی و نیز انتقاد به حکومت اسلامی و آن چه من در میان صحنه اجتماعی، در پیوند با مسائل سیاسی و فرهنگی انجام می دهم، خنثی نمایند.

نکته مهم اینجاست که گزارش رادیو کانادا با وجود آن که بارها “ام آی سی” را از اتهام کذب “مدرک سازی” کاملا بری می داند، اما آن عده از هوچی گران ایرانی، سعی کرده اند تا از این “فرصت طلایی!” حداکثر بهره را ببرند و در ایمیل های ارسالی خود از “صدور دیپلم جعلی” سخن می گویند. این نشان می دهد که آنها به آن گزارش حتی گوش نداده اند! زیرا خود آن گزارش درست عکس آن را می گوید!  آیا هنوز پس از سه دهه مشاهده روش رژیم اسلامی، نیاموخته ایم که نباید درعین حال هم قاضی بود و هم خود حکم را اجرا کرد، پیش از آن که اساسا حکمی خوانده شود و محکمه ای برگزار گردد؟!

این حملات مذبوحانه احتمالا از چند جناح می آید: یکی از سوی ساده اندیشان که تنها به اتکا به حرف های یک طرف، طرف دیگر را محکوم کرده اند و به خود زحمت نداده اند که از واقعیت موضوع سر در آورند.

دوم، از سوی هوچی گران ناآگاه و گرفتار فرهنگ رایج شایعه سازی؛ و بالاخره آن هایی که در جامعه ایرانی با تمام قوا درصدد تضعیف فعالان اپوزیسیون و مخالف رژیم اسلام ولایتی هستند و برای نفوذ در کامیونتی ایرانی، خود لباس اپوزیسیون پوشیده اند تا چهره ایرانیان اپوزیسیون صادق و فعال مخالف نظام را مخدوش و بی اعتبار کنند. این گروه، گویا نمی دانند که در کانادا، در کشوری قانونمند زندگی می کنند و تهمت زدن به افراد، مجازات های سنگین دارد.

بهر رو، همان طور که  آمد، بزودی “ام آی سی” در پی مشورت با وزارت علوم استان کبک – که شاید به دلایلی موجه حاضر به مصاحبه با رادیو کانادا درباره این انستیتو نشد – پاسخی درخور به برپا کنندگان این جنجال رادیو کانادا خواهد داد و دلایل خود را مبنی بر اعتبار “انستیتوی مدیریت کانادا” و بی اعتباری و کذب اطلاعات برنامه “آنکت” رادیو کانادا ارائه خواهد کرد.

 ****

 اکنون جا دارد به چند نکته کلیدی گزارش رادیو کانادا به طور فشرده پاسخ دهیم. آن گزارش مدعی ست:

۱- انستیتوی مدیریت کانادا در کبک رسمیت قانونی ندارد.

۲- این انستیتو نمی تواند مدرک لیسانس و فوق لیسانس دانشگاه دیگری را – که آن دانشگاه هویتی رسمی در کشور دیگر (آمریکا) دارد – در کبک ارائه بدهد.

۳- ارائه مدرک موسسه ای که در کشور دیگری ( آمریکا) اعتبار قانونی و آکادمیک دارد، در استان کبک غیرقانونی است.

۴- انستیتو مدیریت کانادا شبکه ای از موسسه های آموزشی در کشورهای دیگری را برپا ساخته که بیشتر آنها غیرقانونی هستند و دارای هیچ رسمیت و اعتباری در کشور خودشان نیستند.

۵- ارائه مدرک فوق لیسانس به قیمت ده هزار دلار، آن هم برای مدت دوازده ماه، هم طولانی و هم گران است، خصوصا آن که این مدرک اعتباری در کبک ندارد.

دلایل ما برای رد ادعاهای گزارشگر رادیو کانادا اینها هستند:

نخست باید دانست که به طور کلی برنامه Enquete یکی از برنامه های بسیار ویژه رادیو کاناداست، و برپایه ایجاد شوک استوار است، تا آن جا که اوج شگفتی، برنامه را تا حداکثر، جذاب و پربیننده کند، حتی به قیمت میزان معینی ضد و نقیض و آمیختن اطلاعات بی اساس!

۱- تهیه کننده برنامه نخست درصدد بود که به قول خود “کارخانه های دیپلم سازی” را در آمریکای شمالی افشاء کند، و چندین مثال بارز از دیپلم سازان و مدرک فروشان می آورد که هزاران دیپلم را، هر یک به مبلغ چند صد دلار، که تهیه و چاپ هرکدام شاید نیم ساعت هم طول نکشد، می فروشند. خبرنگار مربوطه در این گزارش، بارها عدم موفقیت خود را در تماس های تلفنی، برای پیدا کردن حتی رد پایی کوچک از این متقلبان دیپلم ساز اعتراف می کند. ولی درپی یک تماس تلفنی ساده، به دفتر “انستیتوی مدیریت کانادا” راه یافت و توانست با مدیر آن به راحتی برای مدت نیم ساعت گفت و گو نماید!  آیا یک “کارخانه دیپلم سازی” دفتر خود را در مرکز شهر دائر می کند، به مدت هفت سال تمام فعالیت می کند، مالیات می پردازد، تماس پیوسته با وزارت علوم برقرار می کند و در روز روشن به بزرگترین کانال تلویزیونی کشور، وقت مصاحبه می دهد؟!

 (در این میان صحنه پردازی “دوربین مخفی” برای موسسه ای که درهایش برای همگان باز است، مضحک می نماید.)

 خانم ژوان فوشه خبرنگار رادیو کانادا، در گزارش خود، چندین بار اعترف می کند که مدارک تحصیلی “دانشگاه بین المللی دلتا” در آمریکا، که سازمان خواهر “انستیتوی مدیریت کانادا” (ام آی سی) است، معتبر است و رسمیت دارد. وی حتی به روشنی اشاره کرد که “ام آی سی” و نیز دانشگاه بین المللی دلتا از جمله دیپلم سازان نیستند، و تاکید می کند که اگر “ام آی سی” حق مدرک دادن در استان کبک را ندارد، این به معنای غیرقانونی بودن مدرک  آن  دانشگاه دلتا در آمریکا نمی باشد و به معنای آن نیست که “ام آی سی” تولیدگر مدرک جعلی ست.

اما خانم ژوان فوشه، در گزارشی همه این ها را می گوید که در آن سراسر، سخن از باندهای مافیایی  دیپلم سازان تقلبی است. او “ام آی سی”را در این ترکیب و این فضا جای می دهد. در این گزارش و در فضای آن، طوری “ام آی سی” ظاهر می شود که به راحتی و خود به خود بر بیننده این امر مشتبه می شود که “ام آی سی”  نیز جزء همان بزهکاران و دلالان مدرک ساز است.

با این ترتیب، بنا به باور ما، گزارش خانم ژوان فوشه به حیثیت موسسه آموزشی “ام آی سی”، که از سال ۲۰۰۵ تاکنون، به طور قانونی در مرکز شهر مونترال فعالیت می کند و همواره به وزارت علوم کبک نحوه عمل خود را اطلاع داده است، ضربه زده است و این امکان شکایت قانونی ما را از آن گزارشگر به وجود می آورد.

۲- با مشاهده گزارش خانم ژوان فوشه، بیننده هوشمند به سرعت در می یابد که مسئله به این راحتی نیست و کار تشخیص قانونی بودن و یا نبودن یک مدرک تحصیلی در استان کبک، خصوصا زمانی که آن مدرک  از یک دانشگاه معتبر می آید، شاید در محدوده کار یک ژورنالیست نباشد، بلکه در اصل از وظایف وزارت علوم و دولت است.

۳- “انستیتوی مدیریت کانادا “در مونترال به طور قانونی در دسامبر ۲۰۰۵ به ثبت رسیده و دارای اجازه نامه رسمی دولتی به عنوان یک مرکز آموزشی است. “ام آی سی”، هم در وب سایت رسمی خود و هم در مصاحبه با ژورنالیست رادیو کانادا، به روشنی اعلام کرده است که “ام آی سی” یک دانشگاه نیست و مدرک دانشگاهی نمی دهد. اضافه کنیم که “ام آی سی”، از ابتدای فعالیت خود، تاکنون هیچ دانشجویی از استان کبک نداشته و هرگز مدرک تحصیلی، حتی به نمایندگی از دانشگاه دلتا به یک دانشجوی ساکن کبک نداده است. در عین حال یاد آوری می کنیم که نه “ام آی سی” و نه دانشگاه دلتا از ابتدای حیات خود هرگز هیچ دانشجوی ایرانی نداشته و برای هیچ ایرانی مدرکی صادر نکرده است.

دفتر “ام آی سی” و نیز دانشگاه دلتا برای هر وکیل، دانشجو و شهروندی که برای بررسی مدارک و درک فعالیت های ما کنجکاو باشد، باز است.

۴- کار و ماهیت فعالیت “ام آی سی” در کانادا دو تاست: آموزش در سطح غیردانشگاهی، و نیز جلب دانشجو از طریق اینترنت از هرگوشه دنیا، نه برای خود آن موسسه، که برای “دانشکاه بین المللی دلتا” در آمریکا، که دانشگاهی معتبر است.

“ام آی سی” هرگز نه در کانادا و نه در هیچ کجای دنیا مدرک دانشگاهی صادر نکرده است، چرا که صلاحیت رسمی این کار را نداشته است. “ام آی سی” از کارکرد و نحوه عمل خود به وزارت علوم استان کبک اطلاع داده است، و این روند هرگز بر کسی اساسا پوشیده نبوده و نیست. تائید رسمی این که ماهیت فعالیت مذبور “غیر قانونی” است یا نه، به وزارت علوم کبک باز می گردد و نه به یک ژورنالیست.

۵- خانم ژوان فوشه، در برنامه “آنکت” به روشنی به “ام آی سی” اتهام زده است که “بیشتر پارتنرهای (همکاران) ام آی سی در جهان ماهیتی غیر قانونی دارند”. ولی وی این اتهام  را اثبات نکرده و حتی یک پارتنر ما را نیز در آن برنامه نشان نمی دهند. قبل از پخش برنامه “آنکت”، خانم ژوان فوشه طی تماس مجددی با دفتر “ام آی سی”، تقاضا کرد که مدارک مربوط به اعتبار قانونی دانشگاه های پارتنر ما را برای ایشان بفرستیم، و ما آن مدارک را ارسال کردیم. با این حال، این خبرنگار، به دروغ، دانشگاه های پارتنر ما را غیرقانونی خوانده است. ام آی سی در پاریس، فنلاند، قزاقستان، ترکیه، افغانستان و ویتنام پارتنر دانشگاهی دارد. همه این دانشگاه ها و موسسات عالی به طور قانونی و رسمی در کشورهای خود فعالیت می کنند. برخی از آن ها حتی بزرگتر از دانشگاه مک کیل مونترال هستند. این اتهام به “ام آی سی”– بدون ارئه مدرک موجهه– می تواند مورد تعقیب قانونی قرار بگیرد. لیست کامل پارتنر های ام آی سی و رسمیت قانونی آن ها در دفتر شهر مونترال موجود است و به راحتی می تواند مورد وارسی علاقمندان قرار گیرد.

۶- برنامه”آنکت” مدعی شده است که « دوره فوق لیسانس به مدت ۱۲ ماه و با هزینه ده هزار دلار، بسیار طولانی و گران است، آن هم برای مدرکی که در کبک اعتبار ندارد.»

مدرک دوره فوق لیسانس دانشگاه بین المللی دلتا، دارای اعتبار رسمی و قانونی ست. اگر این مدرک در کبک صادر نمی شود، این واقعیت هزینه تحصیل آن را کم نمی کند. از سوی دیگر، این یک دوره بسیار خاص، یعنی “فوق لیسانس مدیریت بازرگانی (ام بی ا)” است، که خود یکی از مشهورترین دوره های تحصیلی جهان است. دوره فوق لیسانس “ام بی ا”، در مک گیل حدود ۳۲۰۰۰ دلار، در دانشگاه انتاریوی غربی حدود ۹۰۰۰۰ دلار، در دانشگاه جورج واشنگتن ۷۱۰۰۰ دلار، در دانشگاه دلتا این دوره  ۱۰۰۰۰دلار است که، در میان ارزان ترین دوره های “ام بی آ” در جهان است. از سوی دیگر، جای شگفتی ست اگر “ام آی سی” دست اندر کار «دیپلم سازی» تقلبی است، پس چگونه است که از دانشجویانش می خواهد که درس بخوانند، آن هم به مدت ۱۲ ماه طولانی !؟

در این روزها که دانشجویان کبکی در مونترال به خاطر گرانی هزینه تحصیل دست به اعتصاب سراسری زده اند، آیا هزینه پایین دانشگاه دلتا نمی توانست راه چاره ای باشد. اما شاید چهار دانشگاه موجود در مونترال این را نمی خواهند!

“ام آی سی” بارها در تماس مستقیم با وزارت علوم تقاضا نموده است که این انستیتو بتواند رسما فعالیت دانشگاهی را – در رابطه با دلتا –  آغاز کند، زیرا با وجود تسلط کامل چهار دانشگاه سنتی، این انستیتو با یک انرژی تازه و جوان می تواند نوآوری کند، قیمت شکنی نماید و روح جدیدی در فضای رقابتی در محیط دانشگاهی در کبک ایجاد کند. هرگز تا این زمان “ام آی سی” پاسخ منفی قطعی از وزارت علوم کبک دریافت نکرده است. علاقه مندان می توانند از طریق تماس با دفتر وزیر از نامه رسمی ما اطلاع یابی کنند:   ۱-۴۱۸-۶۴۴-۰۶۶۴

 

 عطا هودشتیان

 

درباره “ام آی سی” و دنشگاه دلتا:

www.micanada.org

www.delta-university.org

 

 

 

 

 

About The Author

۴ Comments

 1. پاسخی کوتاه

  دوست عزیز
  ۱) As I wrote in my previous observation, MIC and DIU are not accredited YET. Their Accreditation for both Institutions is in the way. Pls ready that carefully. Thank you.
  DIU is only at this stage a Recognized university.
  – MIC and Delta have the same organizations, and same curriculum. They use their mutual professors.
  They are both YOUNG institutions. Do not expect them to have all the best faculty members. But their curriculum is recognized. And that is the main point.
  – Delta has never claimed to be accredited from any organization. Delta is a member of ECBE, and MIC as well. Being a member is not having accreditation.

  ۲) An intellectual, a philosopher or a public figure can be a university director, university manager, or university fonder, and do this business for his own personal life. He can be both entrepreneur and intellectual. As you have said yourself, there should not be a problem. And obviously, the community has absolutely right to question him about his intellectual work, background.
  Dr. Ata Hoodashtian has always been Dr. Alain Hoodashtian for more than 20 years, In France and in Canada, in the area of business and Academic areas. There is no any unethical problem here. Please write him directly to receive the university links to show his Ph.D. from Paris University: hoodasht@yahoo.com
  To know his work:
  Please see here a small portion of Hoodashtian’s research, papers and books:
  http://hoodashtian.com/publications.htm
  Here you can see the number of references given to his works:
  http://www.hoodashtian.com/New%20Website%20Stanly/index.php?P=references
  Here is his number of videos and audios he has published:
  http://www.youtube.com/results?search_query=hoodashtian&oq=hoodashtian&aq=f&aqi=&aql=&gs_sm=3&gs_upl=0l0l1l227l0l0l0l0l0l0l0l0ll0l0
  Here is the Google search in Farsi (there are around 8000 references to Hoodashtian’s works and papers, and talks):
  http://www.google.ca/webhp?sourceid=chrome-instant&ix=sea&ie=UTF-8&ion=1#hl=en&output=search&sclient=psy-ab&q=%D9%87%D9%88%D8%AF%D8%B4%D8%AA%DB%8C%D8%A7%D9%86&oq=&aq=&aqi=&aql=&gs_sm=&gs_upl=&gs_l=&pbx=1&fp=5250e5b4bd3ab128&ix=sea&ion=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.,cf.osb&biw=1024&bih=449
  Here is what we can see in Google Scholars (there are not that many):
  http://scholar.google.ca/scholar?q=hoodashtian&hl=en&btnG=Search&as_sdt=1%2C5&as_sdtp=on

  نوزوز شما پیروز

  Reply
 2. bassam

  I’m afraid you are obfuscating. Here is the point: No one is alleging MIC or Delta have done anything illegal. I am questioning the ethics of what MIC is doing, especially considering that its head, Mr. Hoodashtian, claims to be somewhat of a philosopher and public intellectual.

  The bottom line is that neither Delta, nor MIC are accredited. Furthermore, some of the faculty of both organizations are in possession of ‘doctorates’ from online institutions with very murky accreditation claims. North Central University in Arizona, where at least two of the faculty claim to have obtained their doctorates is not listed by CHEA which is the umbrella accreditation organization in the US. (http://www.micanada.org/?P=faculty & http://www.delta-university.org/?P=faculty). Note Mr. Hoodashtian’s photo with the first name of Alain instead of Ata.

  What is even more ethically questionable is the marketing of MIC/Delta in places like Afghanistan (http://www.kumsa.net/about-khurasan-/international-partners-.html), without any mention that accreditation has not been granted.

  I can go on: There is a large faculty overlap between Delta and MIC. Delta’s web site has no information on who runs it. However, other sites claim Mr. Hoodashtian is also the founder and Director of Delta as well as Board Member of Khurasan Institute in Afghanistan (http://kumsa.net/about-khurasan-/faculty-a-staff.html). The response that Mr. Hoodashtian has provided gives the impression that Delta and MIC are independent of each other. That is questionable considering the large faculty overlap and the common presence of Alain (aka Ata) Hoodashtian.

  Delta also claims accreditation from something called the The European Council for Business Education (http://www.delta-university.org/?P=accreditation). However the organization does not list Delta as a member (http://www.smbconsultinggroup.com/ECBE/what-is-ecbe/list-of-members/). Maybe an oversight but ECBE also claims to be operating exclusively in Europe.

  I emphasize again that Mr. Hoodashtian does not appear to have done anything illegal. He is entitled to make his living in whichever way he sees fit. But the public, especially the Iranian-Canadian community has a right to wonder about the ethical and moral public conduct of a person who styles himself an Iranian public intellectual. We need to ask why despite Mr. Hoodashtian’s illustrious academic background (claims of doctorate from University of Paris and teaching at Yale) none of his academic works seem to be searchable through Google Scholar.

  Trust and respect are intangible commodities that have to be earned. As a community we should be careful and ask questions about our public figures.

  [Note: I apologize that I wrote all of this in English. If Shahrvand sees it fit and valuable to inform the public it can translate this into Persian and post or publish in whatever manner t deems necessary.]

  Reply
 3. پاسخی کوتاه

  متاسفانه اینطور نیست که میفرمایید.
  تاسیس دانشگاه در آمریکا نه از دو مرحله، که از سه مرحله میگذرد: نخست اجازه ثبت آن همچون یک موسسه خصوصی و تجاری. این ثبت به آن موسسه هنوز اجازه نمی دهد که مدرک دانشگاهی صادر نماید (واگر بکند آن مدرک بی اعتبار است). دلتا این ثبت را دارد، زیرا بدون آن نمی تواند به مرجله دوم راه یابد..
  مرحله دوم تقاضا برای تصویب آن بعنوان نهاد دانشگاه است.
  این همان لیسانس دانشگاهی ست که به آن نهاد اجازه ارائه دوره های دانشکاهی و مدرک دانشگاهی میدهد.
  این مرحله طولانی و مشروط ست. دلتا در سال ۲۰۰۶ تقاضای این لیسانس را داد، و تنها در سال ۲۰۰۹ جواب گرفت و در همان تاریخ اجازه تاسیس یافت و اکنون دارای مجوز قانونی دانشگاهی ست
  http://www.delta-university.org/?P=about_approval

  بنابراین، دلتا در شرایط حاضر، میتواند دوره آموزشی و مدرک ارائه دهد، اما این امر مشروط است به رسیدن به مرحله سوم یعنی کسب
  (اکردیتیشن)Accreditation
  مرحله کسب اکردیتیشن سه سال و شاید هم بیشتر طول بکشد. سازمان اکردیتیشن باید اعتبار دولتی داشته باشد. اکردیتیشن از یک سازمان خصوصی شرط نیست. اینها در اجازنامه لیسانس دانشگاه دلتا بعوان شروط اولیه دولت لویزیانا آمده است. با تماس ساده تلفنی با دفتر دانشگاه دلتا میتوانید کپی این نامه و نیز گزارش نماینده دولت لویزینیا را درباره دانشگاه دلتا درخواست کنید. زیرا این جزء اطلاعات عمومی ست.
  http://www.delta-university.org/?P=contact_us
  دلتا از سال ۲۰۰۹ وارد پروسه تقاضا برای اکردیتیشن شده است. اما شرط گرفتن (اکردیتیشن) آن است که دانشگاه مربوطه باید فعالیت کند، تدریس کند، دانشجو بگیرد و دیپلم بدهد، تا بتواند نمونه کار و تولید و آموزش خود را به مدت دو تا سه سال به کارشناسان و متخصیصین سازمان (اکردیتیشن) نشان دهد، اگر نه هیچ معیاری برای ارزشیابی آن دانشگاه وجود نخواهد داشت. ارزشیانی دانشگاه که باید به (اکردیتیشن) برسد، مشروط به این امور است. شما این اطلاعات را – همچنین تفاوت این سه مرحله را – بسادگی میتوانید از روی سایت سازمانهای معتبر (اکردیتیشن) و یا حتی تلفنی کسب کنید. هم چنین میتوانید، با یک تلفن به دولت لویزیانا، و دفتری که امیتاز دانشگاهی را به دلتا داده است، بپرسد.
  در حال حاضر، دلتا در مرحله آخر کسب اکردیتیشن است
  There are 3 stages to establish a University in the US: Registration as a company, applying for License (for being considered as an Approved Institution), and Accreditation.
  Delta International University (DIU) is registered and has received its official License in May 2009:
  http://www.delta-university.org/?P=about_approval

  DIU, as a postsecondary Institution, can and should recruit, teach, graduate and issue Degrees for a period of 2 up to 3 years, renewable under certain conditions. Only under these conditions, it can apply for Accreditation.
  Delta is at the end of the 3rd stage, and hopes to receive its Accreditation from a State Recognized Accrediting Organization, this year 2012.
  For any further information, please contact one of the State Recognized Accrediting Organization, as DETC, or ACICS based in Washington, to receive general information about how an Approved University can apply for Accreditation.
  For more info. about DIU, please contact the ‘Board of Regents’ in the State of Louisiana.
  For any other information, pls contact DIU officers:
  http://www.delta-university.org/?P=contact_us

  Reply
 4. bassam

  اختراع کلاه شرعی از آقای هودشتیان بعید است. اصل دفاع ایشان مبنی بر معتبر بودن مدرک دانشگاه دلتا در تضاد اطلاعات وب سایت این موسسسه است.
  موسسسه دلتا با آنکه اجازه فعالیت از ایالت لویزیانا را دارد مدارک این موسسسه هنوز به وسیله این ایالت معتبر شناخته نشده اند. فرق بین اجازه فعالیت تجاری با اعتبار مدرک توسط جناب هودشتیان متاسفانه کاملا فراموش شده. اولی اجازه پول در آوردن است ولی دومی لازمه معتبر شناخته شدن مدارکی است که توسط این موسسسات به افراد داده میشود
  The key is the difference between a license to operate a business which Delta has and accreditation which would make a degree legally sanctioned by a state or a province. Delta says it intends to apply for accreditation ( as of one year ago) but has not received it.
  Delta accreditation website:
  http://www.delta-university.org/?P=accreditation

  Reply

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشخوان

Pin It on Pinterest

Share This