نگاهی به نمایشگاه نقاشی های ابریشمین ایرن مونیک صالحی

وقتی رنگ‌ها زندگی می‌شوند، زندگی می‌بخشند  و  حیات در کالبد بی جان آدمی می‌دمند.  هر رنگ نشانه‌ای می‌شود برای حیات دوباره، برای بودن، زیستن و امید داشتن. هر تابلو می‌شود یک نشانه، یک باور،  یک  فلسفه عمیق که لابلای خطوط پیچیده نهفته شده است. معنای شرقی و غربی درهم می‌آمیزند تا اثری را به وجود آورند که چشم‌ها را خیره می‌کند، مخاطب را به سمت خویش می‌خواند و او را محو تصویری می‌کند که درگیری فکری و ذهنی و تجربه‌های هنرمند را به مخاطب انتقال می‌دهد.

هنری که  مخاطب را به تفکر وا می‌دارد و  فکر او را درگیر دغدغه‌های ذهنی هنرمند می‌کند، جایگاهی بیشتر از تحسین دارد. حتی  کلمات هم نمی‌توانند زیبایی معنایی را که  دست هنرمند به تصویر می‌کشد،  بیان کنند.

هنرمند خودش می‌گوید: «زندگی یعنی رنگ و رنگ یعنی نشانه ی حیات».  عنصر حیات و تولد امید در بُن ناامیدی در کارهای این هنرمند بارز است و عشق، این عنصر لازم برای حیات در آثار او  چون موج سهمگین  به ساحل فکری مخاطب می‌خورد و او را دربر می‌گیرد.

ایرن مونیک صالحی در نمایشگاه اخیرش در فرهنگخانه ایرانی

وقتی هنر در دو قدمی توست، سمفونی رنگ ها نگاهت را می نوازد و بال‌های رنگارنگ  هنر چون پروانه‌ای  مهاجر و آسوده خیال بر شانه‌ات نشسته و  روح تو را با ابریشم لطیف نوازش می دهد. همان گونه که هر هنری  روح آدمی را نوازش می‌دهد و او را به اوج می‌برد.

***

نمایشگاه “رنگ و ابریشم” در تاریخ ۸ مارچ ۲۰۱۳  در فرهنگخانه ایرانی، واقع در شماره‌ی ۱۴۱خیابان شپرد شرقی، در تورنتو افتتاح شد.

این نمایشگاه به مدت سه روز، در تاریخ های ۸ و ۹ و ۱۰ مارچ میزبان علاقه مندان بود .

ایرن مونیک صالحی، نقاش روی ابریشم، با سابقه بیش از ۳۰ سال در این زمینه، در نمایشگاه «رنگ و ابریشم» قسمتی از مجموعه کارهای خود را از سال ۲۰۰۰ به بعد،  درست از زمانی که  به گفته خودش  کارش را از هنرهای کاربردی به هنرهای زیبا تغییر داد، در فرهنگخانه ایرانی به نمایش گذاشت.

آثار به نمایش درآمده در روزهای ذکر شده، با استقبال فراوانی روبرو شد. در بخش جانبی این نمایشگاه پرینت های این آثار و کارت پستال های دست ساز و همچنین دستمال گردن ها و روسری های ابریشمی نقاشی شده مورد توجه بازدیدکنندگان قرار گرفت.

به کارگیری رنگ‌های شاد،  خطوط با فلسفه معین و  طرح‌های خاص، ویژگی‌ بارز  نقاشی های ایرن مونیک صالحی است که هر ببینده‌ای در وهله  اول متوجه آن می‌شود.

ایرن درباره‌ی فلسفه به کارگیری رنگ‌های شاد در کارهایش این طور می‌گوید:«رنگ یکی از عناصر مهم در کارهای من بشمار می‌رود زیرا که همیشه زندگی را با رنگ می‌سنجم. از نظر من زندگی یعنی رنگ  و  رنگ  سرچشمه‌ی حیات و زیستن  است. در رنگ انرژی مثبتی نهفته است که اگر به درستی از آن استفاده شود می‌توان آن را به مخاطب انتقال داد.”

مهاجرت و تاثیر آن بر روی روحیات فردی از تجربه‌های شخصی ایرن مونیک صالحی است که بازتابش را در کارهای او مشاهده می‌کنیم. بدون شک نوسان‌های زندگی در سه کشور فرانسه، ایران و کانادا، در کارهای او بی‌تاثیر نبوده است.

خودش در مصاحبه‌اش می‌گوید:«شرایط اجتماعی و فرهنگی بر کارهای من تاثیر زیادی داشته‌اند. مهاجرت به کانادا برایم فرصتی بود تا دوباره خود را پیدا کنم و پیگیرتر از گذشته به خلق آثاری بپردازم که حرفی برای گفتن داشته باشند. به نظر من در این کشور استعدادها می‌توانند به نحو والایی پرورش یابند.» او درباره‌ی  مهاجرت به کانادا و تاثیرآن بر آثارش اضافه می‌کند:«اغلب نقاشی‌هایم به صورت استعاره بیان موضوع می‌کنند. برای مثال نقاشی با عنوان سرزمینی برای صلح و آرامش حکایت از سرزمینی است که  زنان از هر قومی در آن اسکان یافته و در آرامشی پایان ناپذیر روی شاخه‌های درختان میپل آرمیده‌اند. این سرزمین نامی بجز کانادا ندارد.»

شال های ابریشمی نقاشی شده برای فروش در نمایشگاه قرار داشت

ایرن مونیک صالحی یکی از نامزدهای دریافت جایزه «مارتیز» در بخش هنرهای تجسمی در سال ۲۰۱۲ بوده است.

طبق آن چه در بروشور «مارتیز» آمده است: «کارهای ایرن  طبیعت، سازه ها و مکان های زیبا را به صورت استعاره به تصویر می کشند. گاهی مسایل اجتماعی و زمانی تجربیات شخصی‌ الهام‌‌ بخش آثار او هستند.» او تاثیر یک رخداد را به تصویر می‌کشد و بیننده را به سوی تأمل و تعمق درباره‌ی آن رخداد سوق می دهد.

http://video.irenesilkstudio.com