بهاره خدابنده (راست) و بهنوش میربزرگی مجریان برنامه اختتامیه جشنواره بودند

بهاره خدابنده (راست) و بهنوش میربزرگی مجریان برنامه اختتامیه جشنواره بودند

درباره ی فستیوال نسیم شرق زیاد نوشته شده است. این فستیوال که در تاریخ ۱۱ اکتبر ۲۰۱۳ افتتاح شد، در تاریخ ۱۸ نوامبر پرونده اش بسته شد تا سال دیگر که نسیمی به مطبوعی نسیم شرقی بیاید و ما را سوار بر شگفتی های بی شمارش کند.

از برنامه های این فستیوال می توان به نمایش ۸۸ فیلم از ۳۲ کشور مختلف به مدت یازده روز در محل سینما کارلتون، برگزاری کارگاه آموزشی چهار روزه با عنوان “فیلم سازی با امکانات موجود” با حضور حمید جبلی، برگزاری نمایشگاه عکس از جدیدترین آثار حمید جبلی و پویان طباطبایی با عنوان “فراسوی قاب ها”و در آخر برگزاری مراسم اختتامیه در تاریخ ۱۸ نوامبر و اعلام برنده های این جشنواره اشاره کرد.

در این گزارش نگاهی می کنیم به نمایشگاه فراسوی قاب ها و اختتامیه جشنواره فستیوال نسیم شرقی.

کودکستان حمید جبلی و پویان طباطبایی

در روز جمعه ۸ نوامبر برای اولین بار شاهد برپایی نمایشگاهی از تازه ترین آثار عکاسی حمید جبلی و پویان طباطبایی به نام “فراسوی قاب ها” بودیم. این نمایشگاه فرصتی بود برای گشت و گذار، کنجکاوی و سرک کشیدن بین آثاری که شاید نماینده ای از شیطنت های هنرمندانه حمید جبلی و پویان طباطبایی بود. کودکستانی شلوغ، پر از کنجکاوی های ظریف هنرمندانه که بُعد بازیگوش این دو هنرمند را ورای چیزی که می شناسیم، به ببینده عرضه می داشت.

در روز افتتاحیه فراسوی قاب ها، ساسان قهرمان درباره ویژگی آثار جبلی گفت: امشب ما بیشتر از آن که در کنار حمید بازیگر باشیم، بیشتر در کنار حمید نقاش، عکاس و مجسمه ساز خواهیم بود. او برای آفریدن یک عکس، یک واقعه ی تصویری یا یک بیان تصویری، حس خودش را،  هنر خودش را با هنرهای دیگر ترکیب می کند و دست به آفرینش می زند. او گفت: حمید کودک فوق العاده صادق و شیطانی است که این شیطنت  او، هم در نوشته هایی که فیلم شدند، هم در کارهای مختلف هنری که روی دیوارهای این جا نصب شدند، نمود پیدا می کنند و به رخ ببیننده کشیده می شوند.

عکس های حمید جبلی ترکیبی از هنرهاست. برای مثال او ابتدا دست به آفرینش یک مجسمه و خلق یک نقاشی می زند و از ترکیب این آفرینش ها برای گرفتن یک عکس، آفریدن یک تصویر استفاده می کند.

ساسان قهرمان درباره ی سبک آثار جبلی گفت: او را هنرمندی سورئال می دانند، یا ترکیبی مابین رئالیسم و سورئالیسم. او دوره های مختلفی در کارهای تصویری اش دارد؛ کارهایی که کاملا رئال هستند و کارهایی که ترکیبی است از این رئالیته و تصویری که  او از جهان و زندگی در ذهن خود و پیش چشم خود دارد.

ساسان قهرمان بعد از صحبت های کوتاهی که درباره ی آثار جبلی ارایه داد، درباره ی پویان طباطبایی گفت: بر عکس حمید که او را بیشتر به خاطر فعالیت های سینمایی و تئاتری او می شناسیم و با آن ها زندگی کردیم، پویان را  با زندگی تصویری و تصویرسازی او می شناسیم. او برگزار کننده فستیوال شش هفته با هنر ایرانی  با تمرکز بر روی هنرهای تجسمی و جنبه های دیگری از هنر منجمله تئاتر، ادبیات و غیره بوده است.

او درباره ی ویژگی آثار طباطبایی گفت: تصویر برداری های پویان کارهای فوق العاده حرفه ای هستند. او سال گذشته در اعتراضات، شورش ها و تحولات کشورهای عربی به عنوان خبرنگار عکاس ویژه، بلاخص در مصر و لیبی حضور داشته و به خاطر همین حضور دریافت کننده جایزه مگنوم در سال ۲۰۱۲ بوده است که در واقع جایزه ای است که به خبرنگاران و تصویربرداران خاص، با کارهای ویژه، تعلق می گیرد.

در روز جمعه ۸ نوامبر، علاوه بر نمایش آثار جبلی و طباطبایی، نامزدهای دریافت جایزه جشنواره فیلم نسیم شرق در سه بخش مستند، داستانی و انیمشن اعلام شدند. در بخش مستند و انیمیشن هر یک پنج فیلم و در بخش فیلم داستانی شش فیلم به عنوان کاندیدا اعلام شدند.

کاندیداها از کشورهای سومالی ـ ایتالیا، پاکستان، روسیه، تایوان، مراکش ـ فرانسه، اسرائیل، آمریکا، افغانستان و ایران بودند.

مراسم اختتامیه جشنواره نسیم شرقی و اعلام برنده های این دوره

در روز یکشنبه ۱۸ اکتبر مراسم اختتامیه جشنواره نسیم شرق با حضوراعضای کمیته فستیوال: پویان طباطبایی، ساسان اسوندی، مصطفی عزیزی، کیهان مرتضوی و فرهاد آهی و داور ویژه حمید جبلی، و تعدادی از حامیان و علاقمندان جشنواره برگزار شد.

در مراسم اختتامیه جشنواره، برنده های جشنواره در سه بخش انیمیشن، مستند، داستانی توسط  آقایان ساسان اسوندی، فرهاد اهی و کیهان مرتضوی به ترتیب اعلام شدند.

در بخش انیمیشن با تقدیر از The Beggar  ساخته محمدرضا غلامی جایزه بهترین انیمیشن به خط قرمز ساخته ی  مونا عبدالله شاهی اهدا شد.

در بخش مستند  Sounds of Soul ساخته رابین دمیت جایزه اول را ازآن خود کرد.

و در بخش داستانی با تقدیر از Cardboard Flower ساخته  سرگئی پدان از روسیه، جایزه نخست به فیلم “سوزن” ساخته آناهیتا قزوینی زاده اهدا شد.

همچنین چهار فیلم کوتاه که هنرجویان کارگاه آموزشی حمید جبلی ساخته بودند، به نمایش درآمد و به سازندگان آنها تقدیرنامه هایی اهدا شد.

اسامی کاندیداهای هر بخش را در سایت جشنواره ببینید.

Nominees 2013