بی بی سی ـ شبکه تلویزیونی انگلیسی زبان دولت ایران گزارش های منتشر شده مبنی بر آزادی سکینه محمدی آشتیانی زن ایرانی محکوم به سنگسار را تکذیب کرده است.

سایت پرس تی وی اعلام کرده یک تیم تلویزیونی همراه با خانم آشتیانی به منزل او رفته تا وی “جزئیات قتل شوهرش را در صحنه جنایت” بگوید.

پرس تی وی پیش تر تصاویری از خانم آشتیانی و فرزند او سجاد قادرزاده را در منزل خود در شهر اسکو منتشر کرده بود.

در خبر اولیه پرس تی وی صریحا اشاره ای به آزاد شدن خانم آشتیانی نشده و فقط گفته شده بود که قرار است نیمه شب جمعه به وقت محلی (۸ و ۳۰ دقیقه شب به وقت گرینویچ) برنامه ای درباره خانم آشتیانی پخش شود.

در همین حال کمیته بین المللی ضد سنگسار که در آلمان مستقر است، به خبرگزاری ها گفته بود “منابعی از ایران” خبر داده اند که آنها آزاد شده اند.

بدنبال این تصاویر و گزارش ها، بسیاری از رسانه های خارجی اعلام کردند که خانم آشتیانی آزاد شده است.

اما پرس تی وی رسانه های غربی را متهم کرده که با جنجال تبلیغاتی و انتشار اخباری مبنی بر آزادی خانم آشتیانی، بدنبال بهره برداری های سیاسی و تضعیف جمهوری اسلامی است.

برخی رسانه های خبری انگلیسی زبان گزارش کردند هوتن کیان، وکیل خانم آشتیانی و دو روزنامه نگار آلمانی که در ارتباط با این پرونده بازداشت شده بوده اند، نیز آزاد شده اند.

اما پرس تی وی اعلام کرده که پسر خانم آشتیانی و وکیل او در بین کسانی هستند که “با تیم تولید (این برنامه ویژه تلویزیونی) صحبت کرده اند.”

این در حالیست که پیش از تکذیب گزارش آزادی خانم آشتیانی، بسیاری از مقام های کشورهای جهان از این خبر استقبال کردند.

فرانکو فراتینی، وزیر خارجه ایتالیا از این گزارش ها ابراز خشنودی کرد.

لورین هارپر، بانوی اول کانادا نیز گفت از شنیدن گزارش های مربوط به رهایی احتمالی خانم آشتیانی از “حبس ناعادلانه” بسیار خوشحال شده است.

وی روز پنجشنبه با صدور بیانیه ای افزود: “گرچه خبر امروز دلگرم کننده است، اما هنوز باید اقدامهای بیشتری برای بهبود زندگی زنان ایران انجام داد.”

خانم هارپر ابراز امیدواری کرد که زنان ایران یک روز از “همان امتیازات، حقوق و آزادی های زنان کانادا”، بهره مند شوند.

خانم آشتیانی پیش تر نیز در شبکه تلویزیونی ایران ظاهر شده و “اعتراف” کرده بود با مردی که شوهرش را به قتل رسانده، رابطه داشته است.

این زن ۴۳ ساله در سال ۲۰۰۶ در تبریز محاکمه و به جرم زنای محصنه محکوم به اعدام شد.

بدنبال فشارهای جهانی، قوه قضائیه ایران اعلام کرد که او به جرم دست داشتن در قتل همسرش به قصاص محکوم شده است.

این حکم واکنش های شدید جهانی را به دنبال داشت.

سازمان های جهانی حقوق بشر، کاخ سفید، اتحادیه اروپا و بسیاری دیگر از موسسات و کشورهای جهان خواستار توقف این حکم شدند.

لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس جمهور برزیل نیز گفته بود که کشورش حاضر است به خانم آشتیانی پناهندگی بدهد.

چند ماه پیش جواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه و سرپرست هیات ایرانی در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، از مجازات سنگسار دفاع کرد، اما گفت که خانم آشتیانی ممکن است اعدام نشود.

پیشتر جرس گزارش کرده بود در پی فشارهای داخلی و بین المللی جهت جلوگیری از حکم سنگسار و سپس اعدامِ سکینه محمدی آشتیانی، وی و فرزندش سجاد، همچنین وکیلش هوتن کیان و دو خبرنگار آلمانی، بازداشتی، شامگاه دیروز به طور ناگهانی از زندان تبریز آزاد شدند.

بنابر این گزارش، دو خبرنگار آلمانی نیز قصد دارند به سرعت ایران را به مقصد آلمان ترک کنند و هنوز مبلغ وثیقه تعیینی برای آزادی این دو خبرنگار مشخص نیست.

سکینه و پسرش سجاد برای پرس تی وی فیلم بازی می کنند

شایان ذکر است خانم آشتیانی ابتدا چند سال قبل به حکم دادگاهی به جرم رابطه نامشروع شلاق خورد، اما بعدا توسط دادگاه دیگری در تبریز که در ارتباط با قتل همسرش تشکیل شده بود، به جرم زنا در زمان حیات همسرش به سنگسار محکوم شد، که این حکم تحت فشارهای جهانی به اعدام مبدل گردید و سپس متوقف شد.