رشت و اصفهان از شهرهای ملتهب ایران پس از اعلام نتیجه انتخابات هستند. دانشگاه صنعتی اصفهان پس از یورش نیروهای امنیتی تعطیل شد.  


شهروند ۱۲۳۴  پنجشنبه ۱۸ جون  ۲۰۰۹

 

رادیو آلمان: رشت و اصفهان از شهرهای ملتهب ایران پس از اعلام نتیجه انتخابات هستند. دانشگاه صنعتی اصفهان پس از یورش نیروهای امنیتی تعطیل شد. امتحانات دانشگاه گیلان نیز لغو شده‌اند. فعالیت‌های کلان اقتصادی در رشت به حداقل رسیده‌اند.

یک شاهد عینی از درگیری‌های یک‌شنبه شب در خیابان‌های اطراف دانشگاه گیلان و خیابان منظریه خبر می‌دهد. به نقل از او، پلیس از نوجوان ۱۲ ساله تا زن ۶۰ ساله را کتک زده است. این شاهد عینی از بازداشت یک زن مسن، پس از اعتراض به ضرب و شتم دیگران گزارش می‌دهد.

قرار بود روز سه شنبه مردم رشت در محوطه اطراف دانشگاه گیلان برای همبستگی با تظاهرات تهران، تجمع کنند. شاهد عینی از حضور محسوس نیروهای امنیتی و نظامی در شهر می‌گوید. او به کاهش جدی فعالیت‌های روزمره اقتصادی و اجتماعی در رشت و حالت شوک در میان مردم اشاره می‌کند. 

این دانشجو به دویچه‌وله گفت: «علاوه بر خود پلیس، نیروهای لباس شخصی و شبه نظامی که لباس سیاه پوشیده ‌اند، اینها دارند مردم را سرکوب می‌کنند. نیروهای انتظامی با اونیفورم و با اسم هستند ولی آنها را کسی نمی‌شناسد.»

شیشه ‌بسیاری مجتمع‌های آموزشی دانشگاه گیلان که در حومه رشت قرار دارند، در پی تظاهرات اعتراضی شکسته شده‌اند. امتحانات همه لغو شده و محله‌ها و خیابان‌ها ملتهب به نظر می‌رسند.


 

اصفهان


 

یورش گارد ویژه و لباس شخصی‌ها به دانشگاه صنعتی اصفهان، به ضرب و شتم تعدادی دانشجو، آسیب دیدن برخی تالارهای دانشگاه و در نهایت تعطیلی این مرکز آموزشی منجر شد. کلیه امتحانات این دانشگاه به تیرماه موکول شدند. دانشگاه اصفهان پس از تعطیلی همچنان تحت کنترل است.

فاصله میان میدان انقلاب تا میدان شهدا، محل تظاهرات روز دوشنبه مردم اصفهان بود. یک شهروند از بالاتر بودن تعداد پلیس به نسبت مردم در سطح شهر گفت.  او از سرداده شدن شعارهایی چون ایول ایول در صف تظاهرکنندگان ابراز تعجب می‌کند و پاره‌ای رفتارها را نادرست می‌داند: «اگر اعتراض‌ها به شیوه‌های آرام‌تر انجام شوند، خیلی بهتر است. آتش روشن کردن و سنگ انداختن درست نیست. کاندیداهای ما دارند مردم را به آرامش دعوت می‌کنند و هزینه‌اش را مردم با این کارها می‌دهند. چانه زدن در بالا که جوابی نمی‌گیرد، فشار از پایین هیچ راندمانی ندارد. فقط هزینه دارد برای مردم باید کتک بخورند، بازداشت شوند، خسارت ببینند، ماشین شان خرد شود…  مردم نباید هزینه بدهند. بعید است رییس جمهور عوض شود یا اتفاقی بیفتد که انتخابات دوباره برگزار شود.»


 

مشهد


 

یکشنبه شب در دانشگاه فردوسی مشهد، تجمعی اعتراضی برگزار شد. روز شنبه خیابان‌های خیام و سجاد، صحنه گردهمایی مردم معترض بودند. پلیس در خیابان‌ها حضور دارد و مراقب اوضاع است. روز یکشنبه اجتماعی در دفتر امام جمعه پیشین مشهد برگزار شد. اعتراض‌ها در شهر مشهد سرو صدای شهرهای دیگر را ندارند.