رادیو فردا: وب‌سایت کلمه روز دوشنبه با قطعیت از زندانی شدن میرحسین موسوی، مهدی کروبی، زهرا رهنورد و فاطمه کروبی در زندان حشمتیه خبر داد و فرزندان آنها نیز در مصاحبه ‌های جداگانه بر دستگیری پدر و مادرشان تاکید کردند.

وب‌سایت کلمه، که نزدیک به میرحسین موسوی است، همچنین تصریح کرده است که حبس رهبران معترضان به دستور بیت رهبری صورت گرفته است.

دختران میرحسین موسوی و زهرا رهنورد تصریح کردند: «ما فرزندان دکتر رهنورد و مهندس موسوی تکذیب خبر بازداشت و انتقال آنها را به زندان حشمتیه ، که توسط برخی سایت‌های دولتی در واکنشی شتابزده به این خبر پخش شد، به شدت رد می‌کنیم.»

خانواده مهدی کروبی نیز در واکنش به خبر فارس به سحام‌نیوز گفتند: «ما در ابتدا تمایل به باز کردن تمامی ابعاد یورش ماموران نبوده، اما از آنجا که عقلانیت در سخنان دادستان و دیگر مقامات دیده نمی‌شود، بخشی از اعمال غیرقانونی که ساواکی‌ها هرگز به آن مبادرت نمی‌کردند را بازگو کرده و شرح کامل ماوقع و برخورد شجاعانه و مثال‌زدنی خانم کروبی را به زودی منتشر خواهیم کرد.»

 امیرارجمند: خبر زندانی شدن قطعی است

در همین حال، اردشیر امیرارجمند، مشاور ارشد میرحسین موسوی، در گفت‌وگو با رادیو فردا اعلام کرد، خبر اعلام شده موثق است و زندانی شدن میرحسین موسوی، مهدی کروبی، زهرا رهنورد و فاطمه کروبی به دستور مقام‌های عالی‌رتبه جمهوری اسلامی صورت گرفته است.

موسوی خوئینی: شخص آیت‌الله خامنه‌ای باید پاسخگو باشد

از سوی دیگر علی‌اکبر موسوی خوئینی، نماینده تهران در مجلس ششم، درباره موقعیت زندان حشمتیه، به رادیو فردا گفت: «این زندان در پشت وزارت دفاع و در نزدیکی پل سیدخندان و در واقع در انتهای خیابان دبستان و در مجاورت بزرگراه شهید صیاد شیرازی قرار دارد.»

به گفته علی اکبر موسوی خوئینی، زندان حشمتیه تحت نظارت ارتش است، اما در قراردادی که با سازمان زندان‌ها صورت گرفته، موافقت شده است که پرسنل ارتش این زندان را اداره بکنند.

علی اکبر موسوی خوئینی که در دوره‌ نمایندگی مجلس از این زندان بازدید کرده است، درباره مشاهدات خود به رادیو فردا گفت: «در آن هنگام غیر از سلول‌های عادی و بندهای عمومی که برای نگهداری محکومین بود و تقریبا شبیه سایر زندان‌ها بود، چند سلول انفرادی هم ما دیدیم که بسیار مخوف بودند، که البته اصل وجود سلول انفرادی غیرقانونی است و شرایط آنجا هم خارج از حداقل‌های استاندارهای لازم بود. از این ما اعتراض کردیم و آنها تعهد کردند این سلول‌ها را برچینند.»

علی اکبر موسوی خوئینی همچنین تاکید کرد که در زندان حشمیته افرادی هم زندانی بودند که به لحاظ حساسیت «فوق امنیتی» در آنجا نگهداری می‌شدند و این بدان دلیل بود که خبری به بیرون درز نکند.

علی اکبر موسوی خوئینی تصریح کرد: «متاسفانه ارتش اختیار خود را ندارد و دستگاه قضایی به آنها تکلیف می‌کند و متاسفانه وقایع خوبی در آنجا رخ نمی‌دهد و نمونه ‌اش بازداشتگاه ۳۶ یا جمشیدیه است که پرونده قتل‌های زنجیره ‌ای در آنجا رسیدگی شد و اتفاقات ناگواری در آنجا به وقوع پیوست. و ارتش هم در آنجا به ما گفت که این بخش در اختیار ما نبوده و ما نمی‌توانیم مسئولیت بپذیریم.»

به گفته این نماینده سابق مجلس دستور بازداشت میرحسین موسوی و مهدی کروبی و همسرانشان در سطح یک قاضی عادی نیست و حتما از مقامات رده بالا و «مقام رهبری» این اجازه گرفته شده است.

علی اکبر موسوی خوئینی هشدار داد که عواقب بازداشت میرحسین موسوی و مهدی کروبی و همسرانشان به عهده شخص رهبر جمهوری اسلامی است و آیت الله خامنه‌ای به گفته وی باید «پاسخگو» باشد.

از سوی دیگر گزارش‌ها حاکی از آن  است که در تهران و  برخی شهرستان‌ها، دوشنبه شب معترضان فریاد الله اکبر سر داده‌اند.

پیش از این بسیاری از مقام‌های جمهوری اسلامی و از جمله صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه، تصریح کرده بودند که هرگونه برخورد با میرحسین موسوی و مهدی کروبی منوط به تصمیم شخص آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی است.