رادیو فردا: باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا و میت رامنی، کاندیدای حزب جمهوریخواه، دومین مناظره انتخاباتی خود را روز سه شنبه، ۲۵ مهر، در نیویورک برگزار کردند.

مناظره اخیر که به مدت ۹۰ دقیقه در محل دانشگاه هوفسترا واقع در همپستید ایالت نیویورک برگزار شد، با شرکت دو نامزد انتخاباتی در حضور تماشاچیان و با مجری‌گری «کندی کرولی»، گزارشگر سیاسی ارشد شبکه سی‌ان‌ان، صورت پذیرفت.

به نوشته بسیاری از رسانه ها، باراک اوباما که در نخستین مناظره ضعیف ظاهر شده بود، این بار چهره قوی‌تری از خود نشان داد.

چند روزی طول خواهد کشید تا نظرسنجی معتبری در مورد تاثیر این مناظره منتشر شود ولی نظرسنجی اینترنتی بر روی سایت سی‌ان‌ان نشان می دهد حدود ۴۶ درصد اوباما و ۳۹ درصد رامنی را پیروز این مناظره می دانند.

به گزارش گاردین، این مناظره که ده‌ها میلیون آمریکایی به تماشای آن نشسته بودند، در فضای تندی صورت گرفت و حتی یکبار، دو کاندیدا که در چند قدمی هم قرار داشتند، یکدیگر را به «دروغگویی» متهم کردند.

باراک اوباما، میت رامنی را متهم کرد که در مسائل اجتماعی به ویژه حقوق زنان افراطی تر از جرج بوش، رئیس جمهور سابق آمریکاست.

باراک اوباما (راست) در مناظره با میت رامنی کاندیدای جمهوریخواهان

دو کاندیدا در مورد موضوع هایی از جمله مالیات، انرژی، حقوق زنان، مهاجرت و حادثه لیبی با یکدیگر مناظره کردند.

جمهوریخواهان در روزهای اخیر به شدت باراک اوباما و دولت وی را متهم کرده بودند که در مورد حفاظت دیپلمات های آمریکایی که ۱۱ سپتامبر در بنغازی کشته شده اند، «سهل انگاری» کرده اند.

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا، دوشنبه، یک روز پیش مسئولیت واقعه بنغازی را برعهده گرفت.

اوباما در این مورد گفت که «هیلاری کلینتون کار فوق العاده ای انجام می دهد ولی وی برای من کار می کند. من رئیس جمهور هستم و من همیشه مسئولم. کسی بیش از من در پی آن نیست که بداند چه اتفاقی [در بنغازی] افتاده است.»

باراک اوباما همچنین از واکنش رامنی به واقعه بنغازی انتقاد کرد و گفت در حالی که ما در تلاش بودیم با خطری که دیپلمات هایمان با آن روبرو بودند برخورد کنیم، میت رامنی یک بیانیه صادر کرد تا امتیاز سیاسی بگیرد.

میت رامنی در این مناظره از سیاست دولت اوباما در قبال سوریه نیز انتقاد کرد و گفت که ایران چهار سال به ساخت بمب اتمی نزدیک شده است و سیاست های اوباما در قبال خاورمیانه پوزش‌خواهانه است.

وی گفت: «باراک اوباما به عنوان رییس جمهور برنامه ای کارآمدی برای ایجاد اشتغال و کاهش میزان بیکاری در کشور ندارد و به همین دلیل طی چهار سال گذشته میزان بیکاری به همان میزانی است که چهار سال پیش بود.»
میت رامنی با انتقاد از سیاست های اوباما برای کاهش کسری بودجه گفت: «طبقه متوسط در دوران باراک اوباما تحت فشار بوده است. هنوز ۲۳ میلیون نفر بیکارند.»

در مقابل، باراک اوباما، کاندیدای حزب دمکرات در انتخابات ریاست جمهوری، از برنامه خود برای نجات اقتصاد کشور دفاع کرد و گفت که سیاست های وی باعث شد تا صنعت خودروسازی بتواند حیات مجدد پیدا کند.

باراک اوباما در ادامه گفت که سیاست های او در راستای ایجاد اشتغال و خروج بحران اقتصادی موثر بوده است.

میت رامنی که در طول کارزار انتخاباتی‌اش دولت باراک اوباما را به ضعف در برابر چین متهم کرده است، بار دیگر در مناظره روز سه شنبه این اتهام را تکرار کرد.

او گفت چین پول ملی خود را دستکاری می کند تا کالاهایش برای صادرات ارزان باشد و «مالکیت معنوی» اختراعات ما را می دزدد.

وی وعده داد در صورت پیروزی در انتخابات، به چین برچسب کشوری که ارز را دستکاری می کند بزند. این اقدام اجازه می دهد برای کالاهای چینی تعرفه بالاتری تعیین شود.

رامنی گفت که باراک اوباما چنین فرصتی داشته ولی انجام نداده است.

باراک اوباما در پاسخ گفت میت رامنی، به هیچ وجه فردی نیست که روزی بخواهد علیه چین سختگیری کند. اوباما، میت رامنی را متهم کرد در شرکت هایی سرمایه گذاری کرده است که فرصت های شغلی را به چین منتقل کرده اند.

سومین مناظره این دو کاندیدا دوشنبه هفته آینده برگزار می شود و موضوع اصلی آن سیاست خارجی و امنیت ملی آمریکا خواهد بود.

اکثر نظرسنجی ها مربوط به محبوبیت این دو کاندیدا، که پیش از مناظره دوم صورت گرفته، نشان می‌دهد که باراک اوباما با فاصله کمی از رقیب خود پیش است.