سحام نیوز: زید رعد الحسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، روز چهارشنبه، ۱۴ مرداد ماه، با انتشار بیانیه‌ای از صدور حکم اعدام برای محمدعلی طاهری، بنیان‌گذار «عرفان حلقه»، به شدت انتقاد کرد.

به گزارش رادیو فردا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، کمیسر عالی حقوق بشر می‌گوید آقای طاهری روز یکشنبه به اتهام «افساد فی‌الارض از طریق منحرف کردن افراد» به اعدام محکوم شده است.

او از مقامات ایران خواست اتهامات علیه آقای طاهری را ملغی کرده و وی را بدون قید و شرط آزاد کنند.

محمدعلی طاهری بنیانگذار عرفان حلقه

محمدعلی طاهری بنیانگذار عرفان حلقه

آقای طاهری از اردیبهشت سال ۹۰ در بازداشت به سر می‌برد. او در تیرماه سال گذشته در نامه‌ای به گزارشگر ویژه سازمان ملل نوشت که بازجویان او را با «اعمال فشار و شکنجه روانی» به اعترافات ساختگی وادار کرده‌اند.

خبرگزاری قوه قضائیه ایران، اواخر هفته گذشته به نقل از یک منبع آگاه صدور حکم اعدام برای آقای طاهری را تایید کرد و نوشت که این حکم به وکیل او ابلاغ شده است.

به نوشته این خبرگزاری، محمدعلی طاهری روز ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۰ بازداشت و از سوی دادگاه انقلاب به اتهام «توهین به مقدسات، مداخله غیر قانونی در امور پزشکی و درمان بیماران، ارتکاب فعل حرام و رابطه نامشروع، استفاده غیر مجاز از عناوین علمی مانند دکتر و مهندس و ضاله بودن کتب و آثار» به پنج سال حبس، پرداخت ۹۰۰ میلیون تومان جزای نقدی و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

«افساد فی‌الارض از طریق منحرف کردن افراد» دیگر اتهام محمدعلی طاهری بود که به گزارش خبرگزاری قوه قضائیه «دادگاه به تحقیقات صورت گرفته در این بخش اشکال نقص گرفت و پرونده برای تکمیل تحقیقات به دادسرا ارسال شد.»

بنا بر این گزارش، «در نهایت، دادسرا پس از رفع نواقص، پرونده را مجددا به دادگاه ارسال کرد و ششم اسفند ماه سال ۹۳ برای رسیدگی به این اتهام تعیین شد اما با درخواست استمهال متهم، دادگاه، برگزاری جلسه محاکمه را به تاریخ دیگری موکول کرد تا اینکه دادگاه اوایل اردیبهشت ماه امسال به این بخش از پرونده طاهری رسیدگی کرد».

دوستان و شاگردان دکتر طاهری در کنار نسرین ستوده به زندانی بودن او اعتراض کردند

دوستان و شاگردان دکتر طاهری در کنار نسرین ستوده به زندانی بودن او اعتراض کردند

پیش از این در ۳۰ خرداد ماه، یک «منبع آگاه» در گفت‌وگو با خبرگزاری میزان صدور حکم اعدام برای بنیان‌گذار «عرفان حلقه» را تکذیب کرده بود.

هواداران محمدعلی طاهری در سال‌های اخیر چندین تجمع اعتراضی برگزار کرده‌اند و البته تعداد زیادی از آنها نیز بازداشت و زندانی شده‌اند.

آقای طاهری در تیرماه سال ۱۳۹۳ در نامه‌ای به احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد درباره حقوق بشر در ایران، نوشت که «بازجویان و بازپرس‌ها» او را با «اعمال فشار و شکنجه روانی» به «اعترافات ساختگی» وادار کردند.

او همچنین گفت که به علت شکنجه‌های وارد شده بر خود در دوران بازداشت، چهار بار اقدام به خودکشی و دو بار اعتصاب غذا کرده است.