حسن زرهی

جام جهانی فوتبال در تورنتو به معنای کامل صورت جهانی دارد. حتی آنانکه از سرزمین مادریشان تیمی در آفریقای جنوبی حضور ندارد هم لحظه لحظه ی این جام را می بینند.

ما این بخت را داشتیم که تلویزیون ملی کانادا برای اطلاع رسانی به جامعه ی ایرانی دفترچه ی جدول نمایش بازیها را به شهروند داد تا در اختیار خوانندگان نشریه قرار گیرد، و بی اغراق باید بگوییم که این دفترچه ی راهنما که بسیار مفید و راحت و زیبا طراحی شده بود، در طول این دو هفته از ابزار مورد نیاز ما شهروندیان و  احتمالا آن بخش از خوانندگان شهروند که جام جهانی فوتبال مثل میلیاردها انسان دیگر از دلمشغولی های زندگی شان هست، بوده است.

انتخاب نمایش بازیها توسط مهمترین رسانه ملی کانادا و بویژه تورنتو نشان از اهمیت این بازی ها دارد. بازی هایی که صورتی از جمعیت و ترکیب جمعیتی جهان امروزی  را در خود دارد. اگر به ترکیب تیم ها، تنوع مربی ها و حضور داورهای جام جهانی نگاهی بیندازیم رنگین کمان زیبای جهان امروز را می بینیم. جهان امروز در همه ی زمینه های زندگی اجتماعی و سیاسی جهانی ست که آمیزه ی ملیت ها و مذهب ها و باورها و سنت های همه جهان است.

خلاف نظر گروهی که گمان می کنند تنوع بازیکنان از ملیت های مختلف در جام جهانی از اهمیت ملی تیم ها می کاهد، این گوناگونی امتیاز امروزی جهان ما را به نمایش می گذارد که دیگر در هیچ عرصه ای جهان نه می تواند و نه می خواهد از رنگ یک نژاد و یک ملیت برخوردار باشد. این زیبائی در ادبیات و هنر و در سیاست و دیگر عرصه های زندگی ملل نیز دیده می شود. دیگر کسی از ترکیب رنگین کمانی ملل نه تنها دلخور و دلتنگ نمی شود، بلکه بر آن تأکید و تائید هم می شود. برای همین است که صورت جهانی کانادا و تورنتو در روزهای پر هیاهوی مسابقات جام جهانی پر رنگ تر، دلپذیرتر، و زیباتر از هر زمانی می شود.

ایتالیا، آرژانتین، برزیل، مکزیک، آفریقای جنوبی، الجزایر، کره، ژاپن، آلمان، ساحل عاج، کامرون، نیجریه و دیگران در کنار هم و گاه جدا از هم به تماشای قهرمانی و یا شکست تیم هایشان می نشینند و شهر دل زنده تر و شادتر و شکوفاتر از پیش می شود. این روزها اتوموبیل ها با پرچم های کشورهای مختلف در شهر دیده می شوند که به هنگام پیروزی تیم شان بوق ها را به صدا در می آورند و برای کاری که در این سرزمین بسیار نکوهیده است، هیچکس خم به ابرو که نمی آورد هیچ، بلکه با روی خوش به شادی هم پاسخ می دهند و جهان انسانی تر و آ دمها به هم نزدیکتر و مهربان تر می شوند. این همه به بهانه ی جام جهانی فوتبال رخ می دهد.

و البته با افسوس بسیار باید بگوییم جای تیم ملی ایران که یکی دیگر از قربانی های ندانم کاریهای رژیم تهران است، خالی است و برای همین هم حضور ایرانیان که معمولاً با رنگها و رویاهاشان در محافل عمومی دیده می شوند، خالی است. هر چند خوب است که ما ایرانیان برون مرز از هر نمایش عمومی ای در جهان برای رساندن پیام آزادیخواهی ملت ایران استفاده کنیم. اگر برای تشویق تیم های مورد علاقه مان حضور پیدا می کنیم و یا در هر گردهمایی همگانی دیگری که بخت بودن داریم، خوب است پیام آن مردمان در بند را هم به هر شکل که می خواهیم به جهانیان برسانیم. 

اروپای بازنده، اروپای برنده

باخت بزرگ آرژانتین از شگفتی های دیگر جام جهانی آفریقائی بود. آلمان با چهار گل آرژانتینی ها را روانه ی خانه کرد و دیه گو مارادونا که در آرزوی بردن جام به بوئنس آیرس بود، دست خالی بازگشت. شکست اروگوئه از هلند هم با اینکه دور از انتظار نبود، اما بازی زیبای هلندی ها در همان نیمه ی اول حتی آرزومندان برد اروگوئه را قانع کرد که برد حق هلند است، و به این ترتیب اروپائی ها که غول هایی مانند ایتالیا، فرانسه و انگلیس را قربانی داده بودند، و گمان می رفت امسال جام به برزیل و یا آرژانتین برسد، با بردهای بعدی خود، آمریکای لاتینی ها و جنوبی ها را روانه ی خانه کردند و تنها اروگوئه ماند که در آفریقای جنوبی سهمی هر چند اندک را به خود اختصاص دهد. در نتیجه اروپائی ها که داشتند از اریکه ی قدرت فوتبال به زیر می آمدند حالا یکه تاز میدان شده اند و یکی از دو تیم هلند و اسپانیا بخت بردن جام به خانه را با خود دارد.

تیم جوان و بسیار منظم آلمان که توانسته بود خوب بدرخشد، در برابر اسپانیا متوقف شد تا قهرمان اروپا رودرروی  هلندی ها که همچنان در آرزوی بیش از سی ساله ی بردن جام به سر می برند، قرار گیرد.

برنده ی جام هر که باشد، آنچه جام آفریقایی جهان فوتبال را درخشان تر کرده است، حضور رنگارنگ تیم ها، بازی ها و ملیت های مختلف است. آفریقایی ها و آسیائی ها نتوانستند به فینال برسند، اما حضورشان انکار ناکردنی بوده است. در هیچ تیمی حتی تیم های هلند و آلمان نیست که دست کم یکی دو بازیکن رنگین پوست دیده نشود، تماشاگران نیز از همین رنگارنگی برخوردارند. جهان در همه ی صورتهایش دارد رنگین کمان ملتها و سنت ها و آمیختگی فرهنگ ها و فکرها می شود و جام جهانی یکی از نمایندگان جهان رنگین کمانی  ماست.