صدای امریکا: سازمان گزارشگران بدون مرز در بیانیه‌ای فشارهای رژیم جمهوری اسلامی بر خانواده خبرنگاران ایرانی خارج از کشور را محکوم کرد. سخنگوی این سازمان گفت فقط در ۱۱ ماه گذشته، ۲۵ مورد آزار و فشار علیه خانواده‌های روزنامه‌نگاران گزارش شده است.

این بیانیه که روز سه‌شنبه پنجم آذر منتشر شده، همچنین اقدامات سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن که تهدیدهای نهادهای امنیتی نظام علیه خبرنگاران را تکرار می‌کند، مورد انتقاد قرار داد.

رضا معینی، رئیس بخش امور ایران و افغانستان سازمان گزارشگران بدون مرز، در گفت‌وگویی اختصاصی با صدای آمریکا در مورد جزئیات این فشارها و تهدیدها گفت: «واقعیت این است که سازمان گزارشگران بدون مرز از آغاز سال میلادی دست کم ۲۵ مورد تهدید روزنامه‌نگاران و خانواده‌هایشان در ایران را شمارش و ثبت کرد. این تهدیدها به نوعی می‌توان گفت که احضار، تهدید از طریق ای‌میل یا هک ای‌میل، یا حمله‌های سایبری، و خانواده‌ها بوده‌اند.»

آقای معینی افزود: «خود روزنامه‌نگاران به نوعی تهدید شدند، خانواده‌هایشان در ایران احضار شدند، و این احضارها با تهدید بوده [است.]» وی با اشاره به اطلاعیه گزارشگران بدون مرز مبنی بر این که خانواده خبرنگاران احضار شده و به آن‌ها از سوی وزارت اطلاعات گفته شده است که «از فرزندانتان بخواهید به همکاری با شبکه‌های معاند پایان دهند. این برای دنیا و آخرت شما و آنها خوب است»، گفت که این معنای بسیار مهمی دارد.

رضا معینی گفت: «در اصل نخستین بار نیست که جمهوری اسلامی چنین کاری را می‌کند. این اقدام طی سه سال گذشته تشدید شده و ما چندین اطلاعیه در این مورد منتشر کردیم. اما از پیش هم وجود داشته [است.] از سال ۸۸ می‌توانم بگویم که این تهدیدها بیشتر شده و با حضور تعداد بیشتری روزنامه‌نگاران و تبعیدشان به خارج از کشور، ولی در سه سال گذشته طبعا با توجه به افزایش سانسور و با نوع نگاهی که جمهوری اسلامی به جهان پیدا کرده و نوعی آرایش جنگی که در ذهن مسئولان جمهوری اسلامی است، این تهدیدها بیشتر و خطرناکتر شده است.»

آقای معینی در پاسخ به این پرسش که آیا عملکردی مانند سفیر جمهوری اسلامی ایران و تلاش برای سرکوب آزادی بیان در سطح جهانی مسبوق به سابقه بوده گفت: ما تا آن‌جایی که نگاه کردیم فقط یک مورد سابقه پیدا کردیم و آن‌هم یکی از سفیرهای عراق در زمان حکومت صدام حسین است که علیه یک رسانه در فرانسه اقدام قانونی کرد که دادگاه هم البته آن را رد کرد.

مسئول بخش ایران و افغانستان سازمان گزارشگران بدون مرز گفت: اما اقدام آقای بعیدی نژاد به نظر می‌رسد اساسا غیرقانونی باشد. نخست این که ایشان تمام این توئیت‌ها و پیام‌های تهدیدآمیزشان را به زبان فارسی منتشر می‌کنند. که نشان می‌دهد ایشان نمی‌تواند همین حرف‌ها را به زبان انگلیسی و برای مجامع عمومی بزند.

او افزود: دوم هیچ‌وقت سابقه نداشته که یک سفیر در کشوری، رسانه‌های آن کشور را تهدید کند و به نوعی شهروندان و افراد مقیم آن کشور را که تحت قانون همان کشور هستند، تهدید کند. این تهدیدها عملا نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی و به ویژه آقای بعیدی‌نژاد به شکلی مشخص و خیلی خشمگینانه و با کینه و ورای ماموریت دیپلماتیک خودشان اقدام می‌کنند و این نه در حد ماموریت‌شان است و نه در حد مسئولیتی که دارند.

رضا معینی گفت: بنابراین اقدام‌هایی که می‌کنند همان‌طور که در اطلاعیه ما گفته شد، تهیه کردن فیلم و منتشر کردن آن، مسخره کردن کسانی که جلوی دفتر ایشان یا سفارت جمهوری اسلامی در لندن تظاهرات می‌کنند، و به شکل مشخص هدف قرار دادن روزنامه‌نگاران أن‌هم با همان ادبیات و با همان اتهام‌هایی که نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی علیه رسانه‌ها ایراد می‌کنند و به آن می‌پردازند.