صدای امریکا: ناهید شقاقی، اکرم نصیریان، مریم محمدی و اسرین درکاله، چهار فعال حقوق زنان از سوی دادگاه انقلاب مجوعا به بیش از ۱۶ سال زندان محکوم شده‌اند.


از راست: اکرم نصیریان، ناهید شقاقی، اسرین درکاله و مریم محمدی از اعضای ندای زنان ایران

بر اساس اخبار منتشر شده در رسانه ‌های اجتماعی این چهار فعال حقوق زنان که عضو انجمن «ندای زنان ایران» هستند، با انتشار متنی در فضای مجازی اعلام کردند که در تاریخ ۱۹ آذر از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی افشاری هر کدام بابت اتهام «اجتماع و تبانی»، «تبلیغ علیه نظام» و «تظاهر به عمل حرام با مصداق بی‌حجابی» به مجموع چهار سال و دو ماه زندان محکوم شده‌اند.

اسرین درکاله نیز با انتشار این خبر در صفحه اینستاگرام خود اعلام کرده است که تنها سه سال از این حکم قابل اجرا خواهد بود.

اکرم نصیریان اوایل اردیبهشت، ناهید شقاقی اواخر اردیبهشت، مریم محمدی اوایل تیر ماه، و اسرین درکاله اوایل مرداد ماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند. آنها در حال حاضر با تودیع وثیقه به صورت موقت تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شده‌اند.

بر اساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل، در سال ۲۰۱۸ بیش از هفت هزار نفر اعم از شرکت‌کنندگان در تظاهرات، دانشجویان، روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق زنان، فعالان محیط زیست، فعالان کارگری و فعالان حقوق قومی و اقلیت‌های مذهبی در ایران بازداشت و صدها تن به زندان محکوم شده‌اند.