صدای امریکا: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در پیامی گفت: قاسم سلیمانی چه مستقیم چه غیرمستقیم مسئول مرگ میلیون‌ها انسان بود از جمله شمار زیادی از معترضان اخیر که در ایران کشته شدند.

پرزیدنت ترامپ روز جمعه ۱۳ دی ماه و در پیامی در توئیتر گفت: سلیمانی در ایران به شدت منفور بود و در عین حال ترس و وحشت زیادی از او وجود داشت، هرچند ایران هرگز نمی‌تواند به این امر اعتراف کند. مردم ایران، برخلاف آن چه رهبران ایران به جهان خارج می‌گویند، از این بابت [مرگ سلیمانی ] غمگین نیستند. او باید سال‌ها پیش کشته می‌شد!

رئیس جمهوری آمریکا افزود: قاسم سلیمانی هزاران آمریکایی را در طولانی مدت یا کشته و یا به شدت زخمی کرد و برنامه‌ریزی می‌کرد که افراد بیشتری را بکشد ولی خودش گیر افتاد.

وزارت دفاع ایالات متحده در بیانیه‌ای اعلام کرد حمله‌ای که بامداد جمعه به کشتن قاسم سلیمانی در عراق منجر شد، به فرمان دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا بود.

در بیانیه پنتاگون تاکید شد که قاسم سلیمانی قصد کشتن مقام‌های آمریکایی را داشت.

در بیانیه وزارت دفاع آمریکا آمده است: «نیروهای نظامی ایالات متحده با کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران – سازمانی که توسط ایالات متحده به عنوان یک سازمان تروریستی خارجی تعیین شده است – به فرمان رئیس جمهوری، یک اقدام قاطع پدافندی را برای محافظت از پرسنل ایالات متحده انجام دادند.»

پنتاگون افزود: «سرلشکر سلیمانی به طور فعال مشغول طرح‌ریزی برای حمله به دیپلمات‌ها و نیروهای نظامی آمریکا در عراق و سراسر منطقه بود. او و نیروی قدس مسئول کشته شدن صدها تن از نظامیان آمریکایی و ائتلاف، و زخمی شدن هزاران تن دیگر بوده‌اند. او طی چند ماه گذشته حملاتی را به پایگاه‌های نیروهای ائتلاف در عراق – از جمله حمله مورخه ۲۷ دسامبر- سازماندهی کرد که این حملات به کشته و زخمی شدن نیروهای آمریکایی و عراقی انجامید. سرلشکر سلیمانی همچنین حمله به سفارت آمریکا در بغداد که این هفته روی داد را تایید کرده بود.»

در پایان این بیانیه آمده است: «هدف از این حمله جلوگیری از حملات آینده ایران بود. ایالات متحده همچنان هرگونه اقدام لازم برای محافظت از شهروندانش را انجام خواهد داد.»

پیش از این، یک مقام ارشد پنتاگون در گفتگو با نیوزویک تایید کرد که قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس، و ابومهدی المهندس،‌ معاون فرمانده حشد الشعبی، کشته شده‌اند و نتایج آزمایش دی‌ان‌اِی «به احتمال زیاد» مشخص خواهد کرد که این دو نفر هدف قرار گرفته‌اند.

بعد از افزایش تنش‌ها در عراق، پرزیدنت ترامپ با هشدار به مقامات جمهوری اسلامی گفته بود که این هشدار نیست، یک تهدید است.