رادیو فرانسه: مراسم خاکسپاری قاسم سلیمانی و حسین پورجعفری – یکی دیگر از اعضای نیروی قدس – در کرمان، به دلیل ازدحام جمعیت چند ساعتی به تعویق افتاد. مراکز پزشکی اعلام کردند که دست کم ۵٠ نفر در انبوهی جمعیت و زیر دست و پا جان داده‌اند. در آغاز این مراسم، حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران گفت: “حرف آخر را اول می‌زنم: انتقام می‌گیریم”.

اوایل بعدازظهر روز سه‌شنبه ١٧ دی/٧ ژانویه، کمیته مراسم تشییع قاسم سلیمانی اعلام کرد که مراسم تدفین به زمان دیگری موکول شده است. چند ساعت بعد، خبرگزاری‌های ایرانی نوشتند که بالاخره “پیکر سلیمانی به گلزار شهدا (گورستان کرمان) رسید” و مراسم تدفین آغاز شد.

در پی خبر تعویق مراسم،  پیرحسین کولیوند رئیس سازمان اورژانس کشور گفت: “تا این لحظه ۴۰ نفر به دلیل ازدحام جمعیت جان باخته و ۲۱۳ نفر نیز مصدوم شده‌اند”. اما این ارقام ساعت به ساعت افزایش یافت. رقم ۵٠ نفر نیز که توسط مدیرکل پزشکی قانونی استان کرمان اعلام شده ظاهراً قطعی نیست. او گفته است که علت مرگ در اکثر موارد خفگی بوده است.

در آخرین ساعات روز، کولیوند گفت: “تعداد فوتی‌های حادثه مراسم تشییع به ۵۶ نفر افزایش یافته است”…

رییس اورژانس استان کرمان به خبرگزاری ایرنا گفت که درگذشتگان که اغلب مسن بوده‌اند، “در مسیر خروجی از میدان آزادی و ورودی به خیابان شهید بهشتی کرمان براثر ازدحام جمعیت آسیب دیده‌اند”.

مراسم تشییع قاسم سلیمانی و حسین پورجعفری صبح روز ‌سه‌شنبه با حضور معاون اول رییس جمهوری و تعدادی از وزرا و فرماندهان نظامی در کرمان آغاز شد. حسین پورجعفری، دیگر عضو نیروی قدس که متولد کرمان بود، همراه با سلیمانی در بغداد کشته شد.

به نوشتۀ خبرگزاری ایسنا خودرو حامل اجساد در خیابان منتهی به گلزار شهدا (آرامگاه) و در مقابل گنبد جبلیۀ کرمان به دلیل افزایش جمعیت متوقف شد و چون امکان انتقال اجساد به محل اصلی گورستان وجود نداشت مراسم لغو گردید.

جمعیتی که در مرکز شهر کرمان برای تشییع جنازۀ قاسم سلیمانی گرد آمد، به نوشتۀ خبرگزاری فرانسه با جمعیت روزهای قبل در تهران یا مشهد قابل مقایسه بود.

خبرگزاری ایسنا از توئیتر محمد باقر قالیباف نقل می‌کند که خامنه‌ای “عبای نماز شب خود را داد تا حاج قاسم را با آن دفن کنند”.

این خبرگزاری می‌افزاید در کرمان برخی افراد با پوشیدن کفن با نوشتۀ “انتقام” در مراسم شرکت کردند.