صدای امریکا: وزارت خزانه داری آمریکا روز پنجشنبه ۱۰ بهمن اعلام کرد که نخستین تراکنش های مالی مربوط به بیماران ایرانی از طریق یک کانال مالی امور انسانی در سوئیس، انجام شد.


استیون منوشن، وزیر خزانه داری آمریکا

وزارت خزانه داری آمریکا ضمن تشکر از سوئیس برای همکاری با ایالات متحده، با صدور بیانیه ای گفت بیماران مبتلا به سرطان و بیماران نیازمند پیوند اعضا از طریق این کانال مالی، درمان های پزشکی دریافت می کنند.

وزارت خزانه داری آمریکا می گوید کانال مالی سوئیس به شدت تحت نظارت قرار دارد تا «مانع سوءاستفاده رژیم ایران شود.»

به گفته وزارت خزانه داری آمریکا، اخبار تلاش ها برای ایجاد این کانال مالی بشردوستانه با همکاری وزارت خارجه آمریکا، پیشتر در تاریخ ۲۵ اکتبر سال ۲۰۱۹ اعلام شده بود.

استیون منوشن، وزیر خزانه داری آمریکا، گفته است ایالات متحده مصمم است که از بابت دسترسی مردم ایران به مواد غذایی، داروهای حیاتی، و دیگر کالاهای بشردوستانه «به رغم سوءمدیریت اقتصادی رژیم و هدر دادن منابع از طریق اقدامات بدخیم در سراسر منطقه» اطمینان یابد.

وزیر خزانه داری آمریکا می گوید که اجازه برای نقل و انتقالات انسانی تحت برنامه تحریم ها وجود دارد و شرکت ها تشویق می شوند که از این ساز و کار بشردوستانه، استفاده کنند.

استیون منوشن گفته است که دولت فعلی آمریکا اطمینان دارد که مکانیزم اعلام شده، جریان کمک های انسان‌دوستانه به مردم ایران را بهبود می بخشد.

بیانه خزانه داری می گوید اجازه دادن به فروش محصولات کشاورزی، غذا، دارو، و تجهیزات پزشکی به ایران، سیاست مستمر ایالات متحده بوده است.

.