صدای امریکا: دکتر «فریبرز رئیس دانا» اقتصاددان منتقد جمهوری اسلامی، صبح روز دوشنبه ۲۶ اسفند در بیمارستان تهران پارس درگذشت.

زنده یاد دکتر فریبرز رئیس دانا

به گفته ناصر زرافشان، وکیل سابق آقای رئیس دانا، او که در یکی از آخرین مصاحبه‌های رسانه‌ای خود در گفتگو با صدای آمریکا صراحتا انتخابات در جمهوری اسلامی را بی‌معنا دانسته بود، از ۶ روز پیش به علت ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری بود.

فریبرز رئیس‌دانا متولد ۱۳۲۷ در تهران، استاد پیشین اقتصاد در دانشگاه و عضو کانون نویسندگان ایران، از فعالان حقوق بشر و یکی از حامیان حقوق کارگران بود که بارها از سوی نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت و زندانی شده بود.

او همچنین بیش از ۱۵ جلد کتاب در زمینه مسائل اقتصادی و سیاسی نوشته و در مصاحبه‌های رسانه‌ای خود از منتقدان بی‌پروای جمهوری اسلامی بود.

آقای رئیس دانا در آخرین روز بهمن ماه امسال در گفتگویی با صدای آمریکا شرکت کرد و گفت که حداقل ۵۰ درصد شهرنشینان ایران زیر خط فقر مطلق هستند و ایران در فلاکت اقتصادی به سر می‌برد. او همچنین گفته بود با وجود زندانیان سیاسی در ایران، انتخابات جمهوری اسلامی بی‌معناست و منتخبان تنها رابط حاکمیت با حوزه انتخابیه هستند، و نه نمایندگان واقعی مردم.

لازم به یادآوری ست که آقای ناصر زرافشان در گفت و گو با ایران ایتنرنشنال امروز دوشنبه شانزدهم مارج ۲۰۲۰ اعلام کرد که تست کرونای آقای رئیس دانا منفی بوده و ایشان نه به دلیل کرونا ، که به دلیل بیماری سرطان ریه ، که مدت ها بود با آن دست و پنجه نرم می کرد، بوده است.