صدای امریکا: مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در بیانیه‌ای با عنوان «دروغ‌های خامنه‌ای درباره ویروس ووهان جان مردم را به خطر می‌اندازد» مطالبی را درباره دروغ‌گویی‌ها و پنهان‌کاری‌های رژیم ایران در رابطه با ویروس کرونا بیان کرد.

در بیانیه آقای پمپئو که روز دوشنبه ۴ فروردین توسط دفتر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا منتشر شد، آمده است: «دروغ‌های خامنه‌ای، رهبر [جمهوری اسلامی]، درباره ویروس ووهان خطرناک است و ایرانیان و مردم سراسر جهان را در معرض خطر بزرگتری قرار می‌دهد. واقعیت‌ها اهمیت دارند.»

آقای پمپئو در ادامه با اشاره به واقعیت‌هایی «که رژیم ایران مایل است از جهانیان پنهان نگاه دارد» چند واقعیت را در بیانیه خود آورده است:‌

واقعیت: هواپیمایی ماهان، مهمترین شرکت هواپیمایی تروریستی ایران، در ماه فوریه دست کم ۵۵ پرواز میان تهران و چین انجام داد و تعداد بیشتری از مردم ایران را [به این ویروس] آلوده کرد. نخستین موارد ابتلا به ویروس کرونا در دست‌کم پنج کشور مستقیما از ایران وارد [آن کشورها] شده و جان میلیون‌ها نفر دیگر را به خطر انداختند.

واقعیت: رژیم ایران هشدارهای مکرر مقامات بهداشتی خود را نادیده گرفت و نخستین مورد مرگ ناشی از کرونا در آن کشور را دست‌کم به مدت ۹ روز انکار کرد. این رژیم به دروغ‌گویی‌هایش به مردم ایران و جهان درباره شمار موارد ابتلا و مرگ – که متاسفانه بسیار بیشتر از آن چیزی است که رژیم به آن اعتراف می‌کند – ادامه می‌دهد.

واقعیت: در حالی که مقامات رژیم ایران درخواست منابع مالی بیشتری کرده‌اند، یادآوری این نکته ضروری است که ایران از سال ۲۰۱۲ تاکنون بیش از ۱۶ میلیارد دلار صرف تامین مالی تروریسم در خارج از کشور کرده و از معافیت‌های تحریمی برجام برای پر کردن خزانه‌های نیروهای نیابتی‌اش استفاده کرده است. مقامات رژیم بیش از یک میلیارد یورو که به تهیه تجهیزات پزشکی تخصیص یافته بود را دزدیدند و به انبار کردن تجهیزات به شدت مورد نیاز [مانند] ماسک، دستکش، و سایر تجهیزات پزشکی به منظور فروش آنها در بازار سیاه ادامه می‌دهند.

واقعیت: تحریم‌های ایالات متحده واردات محصولات غذایی، دارو، تجهیزات پزشکی، و دیگر اقلام بشردوستانه را در بر نمی‌گیرد. مدارک ایران نشان می‌دهد که شرکت‌های بهداشتی‌شان توانسته‌اند از ماه ژانویه تاکنون کیت‌های آزمایش را بدون هیچ‌گونه مانعی از لحاظ تحریم‌های ایالات متحده، وارد کنند.

واقعیت: ایالات متحده بیش از ۱۰۰ میلیون دلار به کشورهای خارجی، از جمله به مردم ایران، پیشنهاد کمک پزشکی داده است و دانشمندان ما به طور خستگی‌ناپذیر در حال تلاش برای تهیه یک واکسن هستند. [اما] خامنه‌ای این پیشنهاد را رد کرد؛ چرا که او به طور خستگی‌ناپذیر برای جعل تئوری‌های توطئه و اولویت دادن ایدئولوژی بر مردم ایران تلاش می‌کند.»

پیشتر، یکشنبه شب نیز سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اظهارات اخیر علی خامنه‌ای درباره «تولید ویروس کرونا» را «تئوری‌های توطئه ساخته شده» مضر، غیرمسئولانه، و صد درصد غلط عنوان کرد.

مقامات جمهوری اسلامی تا دوشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۹، مرگ ۱۸۱۲ نفر را به طور رسمی اعلام کردند. تعداد کل مبتلایان هم به ۲۳ هزار و ۴۹ نفر رسیده است. این آمار در حالی است که یک مقام سازمان بهداشت جهانی گفته است آمار اعلام شده مقامات ایران درباره مبتلایان به ویروس کرونا تنها یک پنجم مبتلایان واقعی است.

پیشتر یک مقام سازمان بهداشت جهانی گفته بود که آمار اعلام شده مقامات ایران درباره مبتلایان به ویروس کرونا تنها یک پنجم مبتلایان واقعی است. مقام های وزارت خارجه آمریکا نیز بارها از پنهان کاری جمهوری اسلامی در مورد شیوع ویروس کرونا در این کشور انتقاد کرده اند.

جمهوری اسلامی که حالا بسیاری از مقامات دولتی و سطح بالای مدیریتی آن نیز به کرونا مبتلا شده اند، به جای قرنطینه کردن شهرها و تعطیلی اماکن مذهبی همچون سایر کشورهای درگیر با شیوع این ویروس، تنها به گفتن این که باید کرونا را جدی گرفت بسنده کرده و از مردم می خواهند که از خانه‌های خود بیرون نیایند.

ایالات متحده بارها سوءمدیریت، فساد مالی نهادینه، و غارت دارایی‌های ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات ایران و وضعیت نابسامان رفاهی مردم آن کشور دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.