جامعه جهانی بهائی با انتشار بیانیه‌ای نسبت به افزایش اذیت و آزار پیروان آیین بهائیت در ایران و محکوم کردن این شهروندان به احکام زندان طولانی مدت واکنش نشان داد.

جامعه جهانی بهائی روز دوشنبه ۲۹ اردیبهشت با انتشار این بیانیه به صدور احکام زندان صادر شده برای ۷ شهروند بهایی در شیراز، بازداشت دو بهایی در اصفهان،‌ تائید حکم یک سال زندان ۵ شهروند از سوی دادگاه تجدید نظر کرج، احضار یک شهروند بهایی دیگر ساکن قائم‌شهر برای اجرای حکم به زندان و احضار مجدد دو شهروند بهایی به زندان که با شیوع ویروس کرونا به مرخصی اعزام شده بودند در طی روزهای گذشته واکنش نشان داد و اعلام کرد که این اقدامات در حالی صورت گرفته است که جامعه جهانی با وجود گسترش ویروس کرونا در زندان‌ها خواستار آزادی زندانیان وجدان از زندان‌های ایران شده‌اند.

دیان علائی، نمایندە جامعه جهانی بهائی در سازمان ملل متحد در ژنو، با اشاره به احکام زندان صادر شده برای شهروندان بهایی ساکن شیراز از یک تا ۱۳ سال زندان به اتهام «تبلیغ علیه نظام» و «تشکیل گروه‌های ضد نظام»، را به شدت نگران کننده دانست و گفت «در زمانی که دولت باید حمایت و کمک متقابل را میان شهروندان تشویق و ترویج نماید، در عوض، آنهائی را که سعی دارند به دیگران کمک کنند مجازات و محکوم می‌کند. »

بر اساس اطلاعات منتشر شده در این بیانیه،‌ این شهروندان بهایی ساکن شیراز به نام‌های نوید بازماندگان، بهاره قادری، سودابه حقیقت، نیلوفر حکیمی، احسان محبوب، نورا پورمرادیان، و الهه سمیع‌زاده تنها به دلیل کوشش‌های آنها در زمینه محیط زیست و آموزش کودکان دستگیر شده بودند.

خانم علائی احضار سه شهروند بهایی به نام‌های علی احمدی، نعمت‌االله بنگاله، و فرهاد فهندژ به زندان با وجود شیوع ویروس کرونا و گسترش آن در زندان‌های ایران را همانند صدور حکم اعدام برای این افراد خواند و گفت «این افراد مجرم نیستند و جایشان در زندان نیست. »

نمایندە جامعە جهانی بهائی همچنین در ادامه گفته‌های خود اعلام کرده است که‌ شهروندان بهایی در ایران صرفاً به خاطر ایمان خود، از حق استخدام در بخش دولتی و تحصیل در دانشگاه‌ها محروم بوده و مجبور به تحمل بازداشت و زندان‌های بی‌دلیل می‌شوند؛ خانم علائی همچنین این برخوردهای صورت گرفته با کل یک جامعه در وضعیت کنونی ایران را بسیار فجیع عنوان کرده است.

بر اساس اطلاعات موجود در این بیانیه اسامی دو بهائی بازداشت شده در اصفهان شهزاد حسینی و شایان حسینی عنوان شده است و آقایان ابوالفضل انصاری، روئین کهنسال، محمدصادق رضائی، و روح‌االله زیبائی نیز هویت چهار شهروند از پنج شهروند بهایی ساکن کرج هستند که حکم یک سال زندان آنها در دادگاه تجدید نظر کرج تائید شده است.

پیشتر سفیر ایالات متحده در امور آزادی بین المللی مذهبی ضمن ابراز خشنودی از آزادی برخی شهروندان بهایی در ایران، درباره نحوه برخورد جمهوری اسلامی با این اقلیت مذهبی ابراز نگرانی کرد.

سم براونبک، سفیر ایالات متحده در امور آزادی بین المللی مذهبی، روز پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت در یک نشست خبری ویژه در واشنگتن گفت: «بهائیان در ایران، و متاسفانه در برخی کشورهای دیگر جهان، تحت آزار و اذیت‌های شدیدی قرار دارند. »

کمیسیون ایالات متحده در امور آزادی مذهبی بین‌المللی نیز اوایل اردیبهشت ماه در گزارش سالانه خود بار دیگر نسبت به وضعیت آزادی‌های دینی و مذهبی در ایران ابراز نگرانی کرد؛ در بخشی از این گزارش آمده است که جمهوری اسلامی بیش از پیش اقلیت‌های مسلمان، به ویژه اهل سنت و دراویش، و همچنین پیروان ادیان و مذاهب دیگر، از جمله بهاییان و مسیحیان، را هدف قرار داده است.

صدای امریکا