مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ‌ای گفت که ایالات متحده برای مدت‌ها مقصد اصلی دانشجویان بین‌المللی بوده است و بسیاری از دانشجویانی که برای ترم پاییز برنامه‌ریزی کرده‌اند، شاید هنوز بتوانند از این فرصت برخوردار شوند.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

خانم اورتگاس در این بیانیه گفت: «وزارت امنیت میهن از برنامه‌ای خبر داده که به طور موقت تغییراتی در روادید غیرمهاجرتی اف-۱ و ام-۱ برای ترم پاییز ۲۰۲۰ ایجاد می کند. طبق این برنامه ترکیبی از کلاس‌های حضوری و آنلاین برگزار می‌شود تا شرایط لازم برای وضعیت [ویزایی] دانشجویان غیرمهاجر را تامین کند.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود که این برنامه موقت انعطاف بیشتری به دانشجویان غیرمهاجر می‌دهد تا همزمان با حفظ فاصله اجتماعی در دانشکده‌های سرتاسر آمریکا، تحصیلات خود را در آمریکا دنبال کنند.

بخش انگلیسی صدای آمریکا پیشتر گزارش داده بود که شماری از دانشگاه‌های ایالات متحده خودشان را برای از دست دادن درآمدی چشمگیر در نتبجه کاهش شدید تعداد دانشجویان بین‌المللی، آماده می‌کنند.

بخش انگلیسی صدای آمریکا همچنین در گزارش دیگری نوشته بود که به دستور دولت فدرال، دانشگاه‌هایی که در جریان بازگشایی پس از تمهیدات بهداشتی مربوط به گسترش ویروس کرونا کلاس‌هایی را به صورت مجازی و آنلاین ارائه کنند، دیگر روادیدی برای دانشجویان بین‌المللی صادر نخواهد شد.

صدای امریکا