مراسم اعطای جوایز سال ۲۰۲۰ «خانه آزادی» تحت عنوان «قدرت اعتراض» شامگاه چهارشنبه ۲۶ شهریور با حضور مجازی نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و مارکو روبیو سناتور جمهوریخواه ایالت فلوریدا برگزار شد. در این مراسم که بصورت مجازى برگزار شد، جایزه بخش «آگاهى بخشى» خانه آزادى به نازنین بنیادى، فعال حقوق بشر وحقوق زنان، و بازیگر بریتانیایى ایرانى تبار تعلق گرفت.

نازنین بنیادی برنده جایزه “آگاهی بخشی” خانه آزادی

نانسی پلوسی، نخستین سخنران مدعو این مراسم گفت خانه آزادی امروز یک صدای رسا برای محافظت از آزادی و دموکراسی در داخل و خارج کشور است. او گفت عزم و اراده بی‌پروای نازنین بنیادی، حقوق مهاجران را در ایران و در چهار گوشه جهان ارتقا داده است.

خانم بنیادى با بیان اینکه دفاع از حقوق بشر و دموکراسی، دفاع از همه انسان‌ها در جهان است گفت نمى‌توانیم پویا بختیاری را که در جریان اعتراضات آبان ۹۸ در ایران کشته شد نادیده بگیریم؛ همانطور که نمی‌توانیم از بی‌عدالتی در هنگ کنگ، لبنان یا هر کشور دیگری چشم‌پوشی کنیم.

«جایزه آزادى‌» امسال خانه آزادى به جنبش دموکراسى خواهى هنگ کنگ تعلق گرفت.

مارکو روبیو، عضو جمهوریخواه سنای آمریکا نیز در این مراسم، شهامت معترضان دموکراسی‌خواه هنگ کنگ را ستود و گفت، در حالی که پکن کمر به سرکوب آزادی بسته است، مردم هنگ‌کنگ با چالش‌های بی‌شماری روبرو هستند و امنیت خودشان را به خطر می‌اندازند و این مبارزه آنها برای همه ما الهام بخش است. سوتلانا تیخانوفسکایا، کاندیداى سابق ریاست جمهورى بلاروس از دیگر سخنرانان در این مراسم بود.

خانه آزادی(FREEDOM HOUSE) یک نهاد ناظر بر دموکراسی در جهان است که در ایالات متحده آمریکا مستقر است. صدای امریکا