سه دانشمند به دلیل اکتشافات مربوط به سیاهچاله‌ها برنده جایزه نوبل فیزیک امسال شدند.

به گزارش آسوشیتدپرس، نیمی از این جایزه ۱ میلیون و ۱۲۰ هزار دلاری میان آندریا گز از آمریکا و راین هارد گنزل آلمانی تقسیم می‌شود.

سر راجر پنروز، دانشمند بریتانیایی از دانشگاه آکسفورد، نیز به دلیل استفاده از ریاضیات برای اثبات این که سیاهچاله‌ها نتیجه گریزناپذیر نظریه نسبیت عام آلبرت اینشتین هستند، نیمی از این جایزه را دریافت می‌کند.

جایزه نوبل فیزیک خانم آندریا گز و همکار آلمانی‌اش راین‌هارد گنزل نیز به دلیل «کشف یک جرم فشرده عظیم در مرکز کهکشان‌ها» به آنها اهدا شد.

آندریا گز، چهارمین زنی است که در تاریخ اهدای جوایز نوبل برنده جایزه نوبل فیزیک می‌شود. برنده‌های پیشین ماری کوری (۱۹۰۳)، ماریا گوپرت-مایر (۱۹۶۳) و دانا استریکلند (۲۰۱۸) بودند.

سیاهچاله‌ها مناطقی از فضا هستند که بر اثر انفجار برخی از ستاره‌های بزرگ ایجاد می‌شوند. به دلیل نیروی جاذبه بسیار قوی سیاه‌چاله‌ها هیچ چیز، حتی نور، قادر نیست از آن بگریزد.

محاسبات ریاضی سیاهچاله‌ها به شدت پیچیده بود و بسیاری از محققان معتقد بودند این‌ها تنها فرمول‌های ریاضی نوشته شده روی کاغذ هستند. ده‌ها سال طول کشید تا پژوهشگران متوجه شوند که این فرمول‌ها در دنیای واقعی نیز نمود پیدا می‌کنند.

دیوید هاویلند، رئیس کمیته جایزه نوبل فیزیک، با اشاره به سیاه‌چاله‌ها، گفت که جایزه امسال از «یکی از عجیب‌ترین چیزهای جهان» تجلیل می‌کند.

صدای امریکا