هاشم خواستار که پیش از این به همراه سیزده نفر دیگر از فعالان مدنی ایران نامه درخواست استعفای خامنه‌ای را امضا کرده بود، روز یکشنبه ۱۰ فروردین با صدور دادنامه‌ای از سوی شعبه ۳۵ دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی، ‌به اتهام «عضویت در گروه‌های مخالف نظام به قصد برهم زدن امنیت کشور»،‌ «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «تاسیس و اداره کانال تلگرامی به قصد برهم زدن امنیت کشور» به ۱۶ سال زندان، ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور، و ۲ سال تبعید در نیکشهر محکوم شد. او در حال حاضر دوران محکومیت خود را در زندان وکیل‌آباد مشهد سپری می‌کند.

هاشم خواستار از امضا کنندگان بیانیه ۱۴ نفر که خواستار استعفای خامنه ای و تغییر قانون اساسی ایران شدند

همسر این فعال مدنی زندانی با ابراز نگرانی از وضعیت سلامت آقای خواستار به صدای آمریکا گفت: «مشکلات داخل زندان ایشان را فرسوده می‌کند. از آنها [زندانیان] در اتاقی کوچک با پنجره‌هایی که حتی نور هم به درستی از آنها رد نمی‌شود، نگهداری می‌کنند. مقدار مواد ضدعفونی کافی نیست و ما نگران وضعیت کرونا در زندان وکیل آباد مشهد هستیم.»

خانم مالکی فرد می‌گوید این اولین بار نیست که همسرش بازداشت و راهی زندان می‌شود؛ بلکه از سال ۱۳۶۹ بارها به دلیل مخالفت و انتقاد‌ به جمهوری اسلامی بازداشت شده است. خانم مالکی فرد با اشاره به بازداشت‌ها و محکومیت‌های متعدد این فعال مدنی در سال‌های ۱۳۶۹ تا مرداد ۱۳۹۸ می‌گوید: «مقامات قضایی می‌گویند همسرم ‌از رهبران معلمان است و تجمعات معلمان را سر و سامان می‌دهد.»

همسر هاشم خواستار در پایان به صدای آمریکا گفت: «آقای خواستار از اول به این حکومت انتقاد داشت،‌ مخالف سکوت کردن بود، و اعتراضش را پنهان نمی‌کرد.»

آقای خواستار به همراه ۱۳ تن از فعالان سیاسی و مدنی دیگر خرداد ماه سال گذشته با انتشار بیانیه‌ای خطاب به خامنه‌ای خواستار استعفای او و تغییر قانون اساسی ایران شدند. آنها گفتند که قانون اساسی کنونی مجلسی فرمایشی، دولتی بی اختیار، و قوه قضائیه‌ای غیرمستقل ایجاد کرده است.

مقام‌های امنیتی جمهوری اسلامی، امضاکنندگان این نامه‌ها را به تلاش برای «طراحی فتنه جدید» متهم، و بسیاری از امضاکنندگان آن را بازداشت کردند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، فروردین ماه سال جاری در یک کنفرانس خبری گفت: «ما نه تنها از سوریه، که از جمهوری اسلامی ایران هم خواسته‌ایم در این شرایط نه تنها شهروندان آمریکایی، بلکه تمامی کسانی که ناعادلانه به زندان افتاده‌اند را آزاد کند. این اقدامی بشردوستانه است و گذشته از این‌که این افراد غیرقانونی به زندان افتاده‌اند، در این شرایط اصل بشردوستی حکم می‌کند که از زندان آزاد شوند.»

وزارت خارجه آمریکا می‌گوید که رژیم ایران در دو سال اخیر هزاران معترض، فعال مدنی، نمایندگان کارگران، و سایر اصناف را بازداشت کرده است.

صدای امریکا