رادیو آلمان: علیرضا پهلوی، جوان‌ترین پسر آخرین شاه ایران در روز سه‌شنبه (۱۴ دی/۴ ژانویه) در منزلش در بوستون آمریکا به زندگی‌خود پایان داد. به گفته خانواده‌ی پهلوی، وی با اندوهی بزرگ نتوانسته بود فقدان پدر و خواهرش را تحمل کند.

در سایت رسمی رضا پهلوی، پسر ارشد شاه پیشین ایران پیرامون جان باختن علیرضا پهلوی آمده است: «با کمال تاسف و اندوهی جانگداز درگذشت شاهپور علیرضا پهلوی را به آگاهی هم‌میهنان‌مان می رسانیم. شادروان، همچون میلیون‌ها جوان ایرانی، از آنچه که به ناروا بر میهن عزیزش می‌گذشت سخت آزرده و غمگین بود، و نیز هیچگاه خاطره‌ی دردناک مرگ پدر و خواهر عزیزش او را رها نکرد.»

علیرضا پهلوی به همراه مادرش در مجلس رسمی یادبود

این اطلاعیه به اندوه شدید و بیمارگونه‌ی علیرضا پهلوی اشاره کرده و آن را دلیل خودکشی وی دانسته و می‌نویسد: «بسیار کوشید که به گونه‌ای بر این بحران درونی فائق آید، دریغا که موفق نشد، تا اینکه سرانجام در صبحگاه چهاردهم دی ماه ۱۳۸۹ (چهارم ژانویه ی ۲۰۱۱) در منزل مسکونی خود در شهر بوستون آمریکا به زندگی خود خاتمه داد و همه‌ی خانواده و دوستدارانش را در غمی عمیق فرو برد. باری دیگر با همه‌ی مادران، پدران و وابستگان داغدار قربانیان این دوران تاریک میهن همدرد شده‌ایم.»

این اطلاعیه به امضای رضا پهلوی، فرح پهلوی، فرحناز پهلوی، یاسمین پهلوی، نور پهلوی، ایمان پهلوی رسیده است.

علیرضا پهلوی دومین فرزند از خانواده شاه پیشین ایران است که دست به خودکشی می‌زند. لیلا پهلوی، آخرین فرزند شاه نیز در خرداد ماه سال ۱۳۸۰ در شهر لندن با مصرف زیاد داروهای خواب‌آور به زندگی خود خاتمه داده بود.

علیرضا پهلوی در سال ۱۳۴۵ به دنیا آمد و پس از ترک ایران در آمریکا سکونت گزید. وی نخست در دانشگاه کلمبیا و سپس در رشته ایرانشناسی در دانشگاه هاروارد آمریکا تحصیل کرده بود. علیرضا پهلوی در زمان مرگ ۴۴ سال داشت و سومین فرزند مشترک شاه و فرح پهلوی (دیبا) بود. علیرضا پهلوی همسری نداشت و در امور سیاسی روز دخالت آشکاری نمی‌کرد.

ماموران پلیس آمریکا نیز بر این باورند که علیرضا پهلوی دست به خودکشی زده است. وی در اثر اصابت گلوله جان سپرده است. تحقیقات اولیه دادستانی آمریکا نشان می‌دهند که ظاهراَ علیرضا پهلوی خود این گلوله را شلیک کرده است، اما مقامات رسمی آمریکا و یا خانواده وی هنوز جزییات بیشتری از مرگ علیرضا پهلوی را منتشر نکرده‌اند.

رادیو فرانسه نیز در این خصوص گفته است، علیرضا پهلوی سخت به خواهرش دلبسته و نزدیک بود. او نیز همانند لیلا به شعر و ادبیات معاصر ایران علاقمند بود. در رشته های هنر، موسیقی و ایرانشناسی در دانشگاه های پرینستون و کلمبیا تحصیل کرده و همزمان با آغاز تحقیق برای اخذ دیپلم دکتری در رشته ی ایرانشناسی و زبان های قدیمی، علیرضا پهلوی تدریس در رشته ی ایرانشناسی را در دانشگاه هاروارد آغاز کرد.