رادیو المان: دولت‌های آمریکا و آلمان در موضع‌گیری‌هایی جداگانه حکم نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق‌بشر در ایران را شدیداً محکوم کردند. دادگاه انقلاب خانم ستوده را به ۱۱ سال حبس تعزیری، ۲۰ سال محرومیت از شغل وکالت و ۲۰ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم کرد.

فیلیپ کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در روز دوشنبه (۲۰ دی /۱۰ ژانویه) تصریح کرد که حکم صادره برای خانم ستوده بخشی از «تلاش‌های سیستماتیک» دستگاه حکومتی جمهوری اسلامی است، تا از طریق آن بتواند مدافعان «دمکراسی و حقوق‌بشر در ایران به سکوت وادار کند.»

سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا افزود: «دولت آمریکا شدیداً این حکم سخت و غیرعادلانه علیه نسرین ستوده، فعال حقوق‌بشر و وکیل سرشناس در ایران را محکوم می‌کند و خواهان آزادی فوری وی است.»

کراولی، نسرین ستوده را «صدایی رسا برای برقراری حق و عدالت در ایران» خواند. به گفته سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا، حکم خانم ستوده «نمونه‌ای از سلسله احکامی سخت و خشن علیه فعالان حقوق‌ بشر است. فعالانی که به‌رغم تهدیدها، شکنجه و بازداشت از خود کماکان پایداری نشان می‌دهند.»

دادگاه انقلاب، نسرین ستوده را از جمله متهم به «اقدام علیه امنیت ملی» و «تبانی وتبلیغ علیه نظام» کرده بود. این وکیل ۴۵ ساله در شهریور ۱۳۸۹ بازداشت شد. ستوده وکالت بسیاری از نوجوانان بزهکار و محکوم به اعدام را در ایران برعهده داشت. وی همچنین وکیل مدافع برخی از چهره‌های سیاسی نظیر شیرین عبادی، عیسی سحرخیز، کیوان صمیمی و محمد صدیق کبودوند بود.

اعتراض دولت آلمان به احکام غیرمنصفانه برای مدافعان حقوق‌بشر

 مارکوس لونینگ، مسئول حقوق‌بشر دولت آلمان صدور احکام سنگین برای دو فعال حقوق ‌بشر در ایران را محکوم کرد. به گفته لونیگ احکام سنگین و طولانی حبس برای نسرین ستوده و شیوا نظرآهاری «شدیداً غیرمنصفانه» است.

 مسئول حقوق‌بشر دولت آلمان روز دوشنبه تاکید کرد که «این احکام تنها نمونه‌ای کوچک از رویه‌ای سیستماتیک علیه مدافعان حقوق‌بشر در ایران است، که از ماه‌ها پیش مشاهده می‌شود.» لونینگ از مقامات جمهوری اسلامی خواست که نسرین ستوده و شیوا نظرآهاری را هر چه زودتر آزاد کنند.

شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران روز یکشنبه (۹ ژانویه / ۱۹ دی) طی حکمی نهایی، شیوا نظر آهاری، فعال حقوق بشر و روزنامه نگار را به ۴ سال حبس تعزیری، تبعید به زندان شهر کرج و۷۴ ضربه شلاق محکوم کرد.

 بر اساس گزارش‌های رسیده، خانم نظرآهاری که پس از برگزاری انتخابات بیش از یکسال در زندان بوده، حدود ۳ ماه از دوران بازداشت خود را در سلول انفرادی به سر برده است. شیوا نظرآهاری از جمله دانشجویان “ستاره‌داری” است که پس از بازداشت با اتهام سنگین “محاربه” روبرو شد.

تاکنون بسیاری از انجمن‌ها و نهادهای بین‌المللی حقوق‌بشری به احکام دادگاه‌های جمهوری اسلامی اعتراض کرده و خواهان آزادی فعالان حقوق‌بشر و روزنامه‌نگاران در ایران شده‌اند.