سازمان حقوق بشر کردستان،کانون نویسندگان کردستان و همچنین فعالان دانشجویی دانشگاههای ایران همراه با شماری از فعلان سیاسی و مدنی کرد

 یکشنبه ۲۱ جون ۲۰۰۹

 

سازمان حقوق بشر کردستان،کانون نویسندگان کردستان و همچنین فعالان دانشجویی دانشگاههای ایران همراه با شماری از فعلان سیاسی و مدنی کرد، مردم کردستان را دعوت کردند تا روز سه شنبه،در اعتصاب عمومی شرکت کنند و مغازه ها و بازار را در اعتراض به کشتار جوانان ایران،یکدست تعطیل کنند.

 

بیانیه سازمان حقوق بشر کردستان: محکومیت سرکوب و کشتار شهروندان و حمایت از اعتراضات و مطالبات مردم ایران 

آن‌گونه که طی روزهای اخیر شاهد بوده‌ایم در پی اعلام نتایج دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران و انتخاب مجدد محمود احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهور که بنا بر اظهار دیگر رقبای ایشان و نیز منابع آگاه و بی‌طرف، در نتیجه‌ی تقلبات گسترده‌ و سازماندهی شده صورت گرفته است موجی از اعتراضات مردمی سراسر کشور را فرا گرفته است.

این اعتراضات که بیش‌تر خود را در شکل تجمعات و تظاهرات‌های خیابانی در چند شهر بزرگ ایران و به طور گسترده، متداوم و متمرکز در تهران نشان داده است با تأکید بر روش‌های مدنی و استفاده از حق قانونی شهروندان در انجام راهپیمایی‌های خیابانی که در قانون اساسی جمهوری اسلامی نیز به آن اشاره شده است به صورتی کاملاً خودجوش و مسالمت آمیز از سوی شهروندان معترض صورت می‌پذیرد.

اما متأسفانه برخورد‌های خشونت آمیز نیروهای ‌انتظامی، گارد ضدشورش و به ویژه افراد موسوم به لباس شخصی‌ با شرکت کنندگان در این گونه تجمعات خیابانی هیچ سنخیتی ‌با ماهیت و نوع اعترضات آنان که در دفاع از حق خویش و اکثراً بدون شعار و در سکوت برگزار می‌‌شود نداشته و هیچ توجیه‌ای برای اعمال این همه خشونت و سرکوب به شکل ضرب و شتم مردم و حتی اقدام به تیراندازی به سوی آنان که تا کنون منجر به مجروح و کشته شدن شمار زیادی از هم‌میهنان بی‌گناه و بی‌دفاع شده است نمی‌توان یافت. مگر آن‌که انجام این‌گونه اقدامات سرکوب‌گرانه و اعمال چنین برخوردهای خشونت ‌آمیزی با شهروندان و نیز دانشجویان معترض را در کنار بازداشت‌های گستره فعالان سیاسی منتقد طی هفته‌ی اخیر در ادامه‌ی پروژه تقلب سازماندهی شده در انتخابات و یا به تعبیر برخی تحلیل‌گران سیاسی کودتای نرم علیه جمهوریت نظام و حرکت در مسیر دیکتاتوری و خفقان مطلق قلمداد نمود.

سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ضمن آن‌که دعوت به برگزاری و انجام تجمعات و راهپیمایی‌های مسالمت‌آمیز خیابانی را حق نامزدهای معترض و شهروندان ناراضی می‌داند و هر گونه برخورد خشونت آمیز از سوی نیروهای مسلح وابسته به حکومت در سرکوب آنان را محکوم می‌نماید از خواست ابطال این انتخابات و برگزاری یک انتخابات آزاد و دموکراتیک تحت نظارت ناظران بی‌طرف و بین‌المللی که مورد تائید و تأکید فعالان و نهادهای داخلی و بین المللی سیاسی و حقوق بشری نیز می‌باشد حمایت می‌کند.

سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان همچنین با ابراز تأسف و تأثر شدید از جان باختن تعدادی از هم‌میهنان طی وقایع اخیر و نیز با ابراز نگرانی از وضعیت شهروندان عادی و فعالان سیاسی بازداشت شده توسط نهادهای انتظامی، امنیتی و قضایی خواهان آن است تا مقامات مسئول در جمهوری اسلامی ایران ضمن پایان بخشیدن به هر گونه سرکوب و رفتار خشونت آمیز با معترضان با آزادی بدون قید و شرط بازداشت شدگان، فراهم نمودن امکانات لازم جهت مداوای مجروحان و دل‌جویی از خانواده جان باختگان و پرداخت غرامت به آنان از گسترش بیش از پیش خشونت و درگیری در جامعه جلوگیری نموده و با گردن نهادن به خواست عمومی مبنی بر ابطال انتخابات اخیر و برگزاری مجدد آن تحت شرایط اعلام شده موجبات آرامش جامعه و رضایت خاطر شهروندان را فراهم آورد.

سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان در پایان با اعلام این‌که مسئولیت هر گونه نقض حقوق بشر، ایجاد درگیری و خون ریزی را متوجه دستگاه حاکمه و نیروهای‌ مسلح وابسته به آن می‌داند از شهروندان کُرد در ایران درخواست می‌کند تا آنان نیز به طرق مدنی و ممکن از قبیل مشارکت در اعتصاب عمومی روز سه‌شنبه در کردستان که از سوی گروه‌هایی از کنشگران کُرد اعلام شده همبستگی و حمایت خود را از هم‌میهنان‌شان در شهرهای مختلف ایران اعلام نموده و هم‌صدا با مردم ایران علیه نقض فاحش حقوق بشر، بازداشت‌ها، توقیف روزنامه‌ها، فیلترینگ سایت‌ها و کشتارهای اخیر که چند شهروند کُرد نیز از جمله قربانیان آن بوده‌اند اعتراض کنند

سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان

—-

 

بیانیه‌ی کانون نویسندگان کردستان

 

سرانجام انتخابات خرداد ماه همچون سایر انتخابات ایران، غیر دمکراتیک و در راستای خواست و اراده‌ی حاکمیت بود، انتخاباتی که‌ با خون مردم رنگین شد. این انتخابات غیر دمکراتیک تنها دریچه‌ای بود که‌ می توانست بخشی از خواسته‌های سرکوب شده‌ی مردم از آن فوران و خودنمایی کند . شرکت مردم در واقع ایجاد موجی گسترده‌ بود برای احقاق حقوق اجتماعی ، انسانی و مدنی خود.

کانون نویسندگان کردستان ضمن محکوم کردن کودتای حاکمان و مصادره‌ی آرای مردم، همچنین درک بازی قدرت و رقابتهای جناحهای حاکم، کشتار مردم و سرکوب آنها  و مصادره‌ی آراء آنها را محکوم نموده‌، همراه با فراخوان دانشجویان و سایر نهادهای مدنی کردستان ، از مردم شریف کردستان می خواهد در روز سه‌شنبه‌ همگام با سایر مردم کشور در یک اقدام متحد و یکپارچه‌ ، اعتراض خود را از راههای مدنی و مسالمت آمیز نسبت به‌ موج سرکوب و وضعیت خونین فعلی ایران اعلام نمایند.

کانون نویسندگان کردستان در آینده‌ای نزدیک ورای تعقیب زمانی تحولات و شرایط موجود، تحلیلی دقیق از  حوادث پیش روی را ارائه‌ خواهد داد. 

—-

 

بیانیه فعالان سیاسی و مدنی کردستان  و دانشجویان کرد در دانشگاههای ایران: به‌ اعتصاب سراسری مردم کردستان به‌ نشانه‌ همبستگی‌ با مردم ازادیخوا ایران ملحق شوید.

 

 هموطنان مبارز!

نتیجه‌ دهمین انتخابات ریاست جمهوری‌، به‌ یغمابردن میلیونها رای‌ شما از سوی‌ حاکمان حکومتی تمام شد؛نتیجه‌ ای‌ که‌ نه ‌خواست شما‌ و نه‌خواست مردم کردستان بود. مردمی‌ که‌ به‌ امید تغییر در سرنوشت سیاسی‌ خود با توجه‌ به‌  ساختار غیردموکراتیک حکومتی در ایران باز هم به‌ پای‌ صندوقهای‌ رای‌ رفتند ‌و یکصدا "نه" بزرگی‌ به‌ حاکمان خودخوانده‌ دادند.

مرم کردستان در‌ هفته‌های‌ اخیر همگام با برپایی‌ اعتراضات گسترده‌ مردم ایران، همگام با فعالان سیاسی‌، احزاب‌و سازمانهای‌ جامعه‌ مدنی‌‌ در کردستان با شما بودند‌ و با شما خواهند بود‌ و هم اینک به‌ پاس گرامیداشت خونهای‌ به‌ ناحق ریخته‌ شده‌ جوانان این مرز و بوم از سوی‌ دیکتاتورهای‌ حکومتی، روز سه شنبه را تبدیل به‌ اعتصاب عمومی‌‌و سراسری‌ در کردستان ایران خواهند کرد.

هموطنان ایرانی‌!

روز سه شنبه برابر با ۲ تیر، مردم کردستان در یک اعتصاب عمومی‌و‌ سراسری‌ به‌ نشانه‌ همبستگی‌ با مبارزه‌ ایرانیان شرکت خواهند نمود. از شما میخواهیم با ما باشید‌و در این جبهه‌ نوین برای‌ تحقق ازادیهای‌ انسانیمان ما را یاری‌ نمائید.

از عموم مردم قهرمان کردستان که‌ در‌ هفته‌های‌ اخیر هم نارضایتی چشمگیر‌ خود را به‌ اشکال دیموکراتیک نشان داده‌اند میخواهیم به‌ نشانه‌ اعتراض به‌ سرکوبها در این روز  در خانه‌های خود‌ بمانند‌و مغازه‌ها‌و بازار یکپارچه‌ تعطیل خواهند شد‌و از رفتن به‌ سر کار‌و ادارات خوداری‌ نمایند.

 

فعالان سیاسی و مدنى‌ کردستان

دانشجویان کرد در دانشگاههای‌ ایران