دستگیری باند مخوف تریاک در تورنتو

آرش عزیزی ـ حضور وسیع و پربارِ جامعه ‌ی ایرانی در کانادا که اکنون در هر گوشه‌ ی این کشور ریشه دوانده و ابراز وجود می ‌کند به این معنا است که آوای واژه‌ های فارسی هم اندک اندک وارد لغات مورد استعمال در کانادا می‌شود، اما این ترویج همیشه هم مثبت نیست و وقتی اسمی فارسی را در تیتر روزنامه ‌ای به عنوان اسم یکی از ماموریت ‌های پلیس تورنتو می‌خوانیم همیشه هم نباید خوشحال باشیم.

از آن جمله است واژه ‌ی “خیار” که در چند هفته‌ ی گذشته بارها در رسانه‌ ها مطرح شده است.

پنجشنبه‌ ی هفته ی پیش که خبرنگار شهروند عازم ساختمان مرکزی پلیس در مرکز شهر تورنتو شده بود تا در کنفرانس مطبوعاتی اضطراری شرکت کند، با این‌که شنیده بود مساله مربوط به ایرانیان هم هست، انتظار نداشت با چنین پرونده‌ ی مخوفی روبرو شود.

پلیس تورنتو روز پنجشنبه اعلام کرد بیش از ۲۲ میلیون دلار مواد مخدر وارداتی از مبدا ایران توقیف کرده، ۶۶ مورد اتهام وارد آورده و ۹  نفر را دستگیر کرده و به دنبال دستگیری سه نفر دیگر است.

نام این ماموریت در جستجوی یکی از بزرگترین‌ حلقه‌ های قاچاق مواد در تورنتوی بزرگ از این رو ماموریت “خیار” است که همه چیز به تعدادی خیار بر می‌گردد، البته از آن نوعی که ما ایرانی ‌ها خیلی دوست داریم یعنی خیارشور.

قضیه از وقتی شروع شد که حدود یک سال قبل، در ژانویه‌ ی ۲۰۱۰ دو بسته تریاک، با وزن ۶/۱۷ کیلوگرم،که به شکل خیارشور درآمده بود، به اضافه ۷/۹۸ کیلو که در دیواره ‌ی یخچالی پیدا شده بود در بندرِ مونترال شناسایی و توقیف شد.

در طول یک سال بعد از آن پلیس بسته ‌های مشابه تریاک را  از درون هر چه که فکرش را بکنید، کشف کرده: لامپ ‌های صنعتی، به طور مایع درون شربت آلبالو… در میان حوله ‌های حمامی که از هند می‌آمده، نیز مقادیری افدرین پیدا شده است.

از راست: لاکبیر شوکارـ محمدمهدی سجادی ـ جمشید رویان افراد تحت تعقیب پلیس هستند

اما بخش اعظم این ماموریت که پلیس تورنتو در مشارکت با پلیس مناطق پیل و یورک و آژانس خدمات مرزی کانادا پیش برده یافتن مواد مخدری بوده که از ایران می‌ آمده. مجموعاً پلیس ۱۸۹ کیلو تریاک به ارزش ۲/۱۳ میلیون دلار و ۴۴ کیلو افدرین با ارزش ۸/۸ میلیون دلار شناسایی و توقیف کرده است.

 

این قاچاقیان کیستند؟

ماریو دی توماسو، کارآگاه بخش مواد مخدر، به شهروند گفت:”افراد درگیر با این مواد بخشی از سازمان جنایی پیشرفته ‌ای هستند.”

علاوه بر مواد مذکور ، از متهمان مقادیری ماریجوانا، ۲۰ قطعه الماس، چهار ماشین تجملی و مبالغی ارزِ کانادایی نیز به دست آمده است. به گفته‌ی کارآگاه دی توماسو، مواد در کانتینرهایی بوده ‌اند که به نقاط مختلف دنیا از جمله ترکیه، آمستردام، پاریس، مونترال و حتی نقاط مختلف تورنتوی بزرگ فرستاده می ‌شدند.

از روی اسامی می‌توان حدس زد که از میان ۹ فرد دستگیر شده، هفت مرد و دو زن، تعداد قابل توجهی ایرانی هستند. از میان دستگیر شدگان پنج نفر از ریچموند هیل و چهار نفر از تورنتو هستند.

از ریچموند هیل:

فردین آیتی غفاری، ۴۷ ساله

سه تن از متهمان پروژه ی خیار در دادگاه حاضر شدند

سعید چگینی، ۲۷ ساله

منصور چگینی، ۵۰ ساله

نعیم دهقانساعی قهرمان‌لو،(Naeim Dehghansai Gharamanlou) ۲۷ ساله

شاهین ازهدی (آزادی)، (Shahin Azhadi)۳۸ ساله

و از تورنتو:

سمیه فتح‌اللهی قوچه، ۲۶ ساله

مهرداد بارهی،(Barehi) ۴۰ ساله

محسن روحانی اصفهانی، ۴۴ ساله

کریستال لی ادن، ۳۱ ساله.

به اضافه سه نفر دیگر نیز همچنان تحت تعقیب پلیس هستند: محمد مهدی سجادی،‌ ۴۱ ساله؛ لاکبیر شوکار، ۴۶ ساله و جمشید رویان،‌ ۴۱ ساله که آدرس ثابتی از آن‌ ها در دست نیست.

بازپرس دی توماسو این پروژه را پیگیری می کند

پلیس در تماسی از شهروند خواستار انتشار عکس این افراد شده است. در اعلامیه ‌ی پلیس که توسط تونی ولا از دفتر کارآگاه دی توماسو برای ما ارسال شده است می‌خوانیم:”پلیس به دنبال کمک مردم در زمینه اطلاعات مربوط به سایر افرادی است که شاید بدون اطلاع خود مورد استفاده برای دریافت بسته ‌هایی از ایران قرار گرفته ‌اند. امکان دارد این افراد توسط هر یک از متهمان برای دریافت بسته ‌ای مورد تماس قرار گرفته شده باشند که بدون اطلاع آن‌ ها تریاک درون آن پنهان بوده است.”

این‌که چنین باند مخوف قاچاق تریاک درون جامعه‌ ی ما حاضر بوده و از حضور آن خبر نداشته ‌ایم، خبر خوبی نیست. شهروند به تحقیقاتی گسترده در این زمینه دست زده است که شاید ارتباطات بعضی از این مظنونان و رد پای سه نفر تحت تعقیب را کشف کند. در صورت یافتن هر اطلاعی در این مورد با پلیس به شماره تلفن ۴۱۶۸۰۸۶۱۰۰ تماس بگیرید و یا به  وب‌سایت ۲۲۲tips.com مراجعه کنید.

برای دادن سرنخی بدون افشای نام خود با شماره تلفن ۴۱۶۲۲۲۸۴۷۷ تماس بگیرید.