دفتر نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور فرانسه، روز سه‌شنبه اعلام کرد که آقای سرکوزی برای محمود احمدی‌نژاد به عنوان پیروز انتخابات ریاست 

 

شهروند ۱۲۴۱- پنجشنبه ۶ آگوست ۲۰۰۹


 

دفتر نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور فرانسه، روز سه‌شنبه اعلام کرد که آقای سرکوزی برای محمود احمدی‌نژاد به عنوان پیروز انتخابات ریاست جمهوری اخیر ایران پیام تبریک نخواهد فرستاد.

خبرگزاری رویترز به نقل از یکی از مقامات کاخ الیزه، کاخ ریاست جمهوری فرانسه، می‌گوید که «هیچ برنامه‌ای برای فرستادن پیام [تبریک] در کار نیست».


 

این خبرگزاری می‌گوید رئیس جمهور ایالات متحده نیز قصد ندارد به رئیس دولت نهم ایران پیروزی ‌اش را تبریک بگوید. رویترز این خبر را از قول یکی از سخنگویان باراک اوباما مخابره کرده است.

پس از مراسم تنفیذ آقای احمدی‌نژاد به عنوان رئیس جمهور در حضور رهبر جمهوری اسلامی و در غیاب چهره‌های شاخصی چون اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی، رئیس دولت نهم قرار است روز چهارشنبه در مجلس برای دومین بار سوگند یاد کند.

این در حالی است که اعتراض‌ها به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری اخیر و پیروز اعلام شدن محمود احمدی‌نژاد در این انتخابات هم‌چنان ادامه دارد.


 

نماینده سوئد در مراسم تحلیف احمدی‌نژاد


 

در همین حال دولت سوئد روز سه‌شنبه اعلام کرد که به عنوان نماینده رسمی اتحادیه اروپا در مراسم تحلیف م
حمود احمدی‌نژاد به عنوان رئیس دولت دهم در مجلس شورای اسلامی حاضر خواهد شد.

وزارت امور خارجه سوئد در بیانیه‌ای که روز سه‌شنبه منتشر کرد اعلام کرده است که سفیر این کشور در تهران،‌ ماگنوس ورنس‌تت، در مراسم روز چهارشنبه به عنوان نماینده ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا حضور خواهد داشت.

این بیانیه دولت سوئد در حالی صادر شده است که تاکنون هیچ یک از سران کشورهای غربی برای محمود احمدی‌نژاد به مناسبت «انتخاب دوباره» او پیام تبریک نفرستاده‌اند.

همزمان با برگزاری مراسم تنفیذ حکم احمدی‌نژاد نیز یک سخنگوی دولت آلمان گفت که آنگلا مرکل، صدراعظم این کشور، قصد ندارد به مناسبت «انتخاب دوباره» احمدی‌نژاد به وی تبریک بگوید.

کلاوس فاتر، معاون سخنگوی دولت آلمان، روز دوشنبه با اعلام این خبر افزود: «با توجه به رویدادهای پس از انتخابات جنجال‌آمیز ریاست جمهوری در ایران، برای صدراعظم آلمان ارسال پیام تبریک غیرقابل‌تصور است.»