یک روز پس از تظاهرات گسترده در دانشگاه‌های کشور به مناسبت ۱۶ آذر، روز سه‌شنبه نیز ناآرامی و درگیری‌ها در بعضی از دانشگاه‌ها ادامه یافت. 

 

 شهروند ۱۲۵۹ ـ پنجشنبه ۱۰ دسامبر ۲۰۰۹


 

گزارش‌های رسیده حاکی از آن است که روز سه‌شنبه ۱۷ آذر، تظاهرات و ناآرامی‌ها در دانشگاه‌های‌ تهران ادامه یافته است. به گفته‌ی فرمانده انتظامی تهران بزرگ، در تظاهرات روز ۱۶ آذر، ۲۰۴ تن دستگیر شده‌اند.

 یک روز پس از تظاهرات گسترده در دانشگاه‌های کشور به مناسبت ۱۶ آذر، روز سه‌شنبه نیز ناآرامی و درگیری‌ها در بعضی از دانشگاه‌ها ادامه یافت. پایگاه خبررسانی «موج سبز آزادی» گزارش داد که «حرکت سبز ملت ایران در ۱۶ آذر خشم کودتاچیان را برانگیخته است و از صبح جو دانشگاه تهران متشنج شد و نیروهای لباس شخصی با هماهنگی حراست وارد این دانشگاه شدند». 

به گزارش خبرنامه‌ی امیرکبیر، از صبح روز سه‌شنبه درهای دانشگاه تهران از سوی حراست دانشگاه باز شده تا این نیروها وارد دانشگاه شوند. ماموران نظامی مسلح به باتوم و اسپری به دانشجویان حمله‌ور شده‌اند. همچنین شماری از دانشجویان بازداشت و به بیرون دانشگاه منتقل شده‌اند.

همین خبرنامه می‌افزاید که چندین اتوبوس از بسیجیان و نیروهای لباس‌شخصی از بیرون دانشگاه برای برگزاری تجمع به دانشگاه شهید بهشتی منتقل شدند. این نیروها با حرکت به سمت دانشکده‌ی حقوق دانشگاه شهید بهشتی، به تعطیلی کلاس‌ها و حمله به دانشجویان و ضرب و شتم آن‌ها پرداخته‌اند.


 

به گزارش ایرنا نیز، از صبح روز سه‌شنبه ۱۷ آذر، نیروهای نظامی و انتظامی اطراف دانشگاه تهران به چشم می‌خوردند. ایرنا که دانشجویان معترض را «اغتشاشگران» نامیده، گزارش داده که آنان در محوطه‌ی اصلی دانشگاه تهران تجمع کردند و به همین دلیل، مسئولان انتظامی درهای اصلی ورودی دانشگاه را بسته‌اند.

به گزارش ایرنا، معترضان در حالی که پارچه‌ها و دستبندهای سبزرنگی به همراه داشته‌اند، در مقابل دانشکده‌ی فنی دانشگاه تهران گردآمدند، تا به تعرض به تجمع‌کنندگان روز دانشجو اعتراض کنند. 

«خبر آنلاین» از دانشجویانی گزارش داده که با شعارهای الله اکبر تلاش کرده‌اند "سبزها" را از مقابل دانشکده‌ی فنی متفرق کنند. همین پایگاه خبری به نقل از خبرنگار «برنا»، شمار دانشجویان بسیجی و طرفدار دولت را پنج برابر طرفداران جنبش سبز ذکر کرده است.

ایرنا نیز از «تقابل دو گروه» مخالف و «چندین برخورد» میان آنان یاد کرده است. طبق این گزارش، درگیری در داخل دانشکده‌ی فنی منجر به شکسته شدن پنجره‌ها و پرتاب گاز اشک‌آور شده است. ظاهرا دانشجویان معترض پس از این درگیری‌ها به سمت دانشکده‌ی علوم رفته و در آنجا تحصن کرده‌اند.

 

بازداشت ۲۰۴ معترض


 

سردار رجب‌زاده، فرمانده انتظامی تهران بزرگ، در گفت‌وگویی با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اعلام کرد که ماموران پلیس در روز ۱۶ آذر، ۱۶۵ مرد و ۳۹ زن را دستگیر کرده‌اند. به گفته‌ی وی، افراد دستگیرشده به مراجع قضایی معرفی شده‌اند و وضعیت آنان در دست بررسی است.

رجب‌زاده ادعا کرد که هیچ‌گونه تیراندازی در روز ۱۶ آذر وجود نداشته و تنها در دو مورد از گاز اشک‌آور استفاده شده است. وی در رابطه با استقرار مجدد نیروهای پلیس در اطراف دانشگاه تهران در روز ۱۷ آذر، گفت که این نیروها به منظور تامین امنیت در اطراف دانشگاه تهران مستقر شده‌اند.