رادیو آمریکا گزارش داد، نسرین ستوده، وکیل مدافع حقوق بشر که برای حمایت های بی پرده و شجاعانه اش از حقوق زنان و کودکان مشهور است، صندلی خالی سی و دومین «جشنواره بین المللی نویسندگان» انجمن قلم کانادا را از آن خود کرد.

خانم ستوده همچنین برای فعالیت هایش که «فراتر از مرزهای بین المللی رفته و باعث پیوند فرهنگ ها شده است»، جایزه نخست انسانیت انجمن قلم کانادا را دریافت می کند.

ارزش این جایزه ۵ هزار دلار است و به دلیل عدم حضور خانم ستوده، سهیل پارسا، بازیگر، نویسنده و کارگردان هنری سرشناس ایرانی ـ کانادایی، این جایزه را از طرف ایشان دریافت خواهد کرد.

مراسم اهدای جایزه چهارشنبه ۱۹ اکتبر ساعت ۸ شب در هاربرفرانت سنتر برگزار شد.

نسرین ستوده وکیل زندانی در ایران جایزه انجمن قلم کانادا را ازآن خود کرد

اکنون ۱۷ سال است که «جشنواره بین المللی نویسندگان» از صندلی خالی برای برجسته سازی وضعیت نویسندگانی که مجاز به سفر نیستند و نمی توانند آزادانه در جشنواره های ادبی سراسر جهان شرکت کنند استفاده می کند. این عنوان پیشتر به کن سارو، فعال حقوق بشر نیجریه، هرنت دینک، ناشری در ترکیه و حسین درخشان، وبلاگ نویس ایرانی تعلق گرفته است.

گفتنی ست اکبر گنجی، نویسنده و روزنامه نگار ایرانی نیز در زمان زندانی بودن از سوی انجمن قلم کانادا مورد تقدیر قرار گرفته بود.

نسرین ستوده۴۸ سال دارد و به اتهام «تبلیغ علیه نظام» و «اقدام علیه امنیت ملی» به یازده سال زندان، بیست سال محرومیت از وکالت و بیست سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده است. دادگاه تجدید نظر استان تهران در شهریور سال جاری حکم این مدافع حقوق بشر را به شش سال زندان و ده سال محرومیت از وکالت اعلام کرد.

در بیاینه انجمن قلم کانادا آمده است «او به دلیل دفاع شجاعانه اش از افرادی که پس از حوادث انتخابات ۸۸ دستگیر شدند و مصاحبه هایش با نهادهای حقوق بشر بین المللی و رسانه ها دستگیر شد».

نسرین ستوده اینک بیش از یک سال است که در زندان به سر می برد و رسانه های خبری روز چهارشنبه ۲۷ مهر گزارش دادند که او به دلیل «مخالفت با چادر اجباری زندان به مدت سه هفته ممنوع الملاقات» شده است.

وب سایت کلمه گزارش داده است «خانم ستوده معتقد است که مسئولان زندان در مورد بانوان زندانی علاوه بر پوشش و حجاب متعارف، به طور غیرقانونی چادر را هم اجباری کرده اند و این اجبار غیرقانونی است».

رضا خندان همسر نسرین ستوده هفته پیش در گفت‌وگو با کلمه اعتراض کرده بود: «متاسفانه کودکان ما به اهرمی برای فشار به مادر زندانی‌شان تبدیل شده‌اند،‌ در طول ۸ ماه اول بازداشت نسرین، بچه‌هایش در مجموع یک ساعت با او ملاقات حضوری داشتند و در تمام روزهای عید نوروز و حتی ۲ هفته پس از تعطیلات آن حتی اجازه ملاقات کابینی هم به بچه‌ها داده نشد.» فرزندان نسرین، مهراوه ۱۱ ساله و نیما ۴ ساله

هنگامی که خانم ستوده جایزه آزادی قلم باربارا گلداسمیت را در سال ۲۰۱۱ دریافت کرد، مدیر انجمن قلم آمریکا درباره وی چنین گفت:«به عنوان یک نویسنده، به عنوان یک فعال حقوق بشر و به عنوان یک وکیل او زندگی خود را وقف یک ایده قدرتمند کرد: قانون برای همگان»