بی بی سی: دهها نفر در اثر واژگون شدن یک کشتی ماهیگیری حامل پناهجویان در نزدیکی سواحل ترکیه، جان خود را از دست داده اند.

روز پنجشنبه، ۱۶ شهریور (۶ سپتامبر)، مقامات استان ازمیر ترکیه اعلام کردند که یک کشتی کوچک در نزدیکی سواحل ترکیه در دریای اژه واژگون شده و دست کم پنجاه و هشت تن از سرنشینان آن غرق شده اند.

مقصد این کشتی ماهیگیری مشخص نیست اما گفته می شود که اکثر سرنشینان آن شهروندان عراقی و سوری بوده اند که ظاهرا در نظر داشتند به طور قاچاق، به اروپا مهاجرت کنند.

جزایر یونان در دریای اژه از جمله مقصدهای مورد علاقه مهاجران غیرقانونی است که پس از ورود به ترکیه، از طریق خاک یونان، که عضو اتحادیه اروپاست، عازم سایر کشورهای اروپایی می شوند. این افراد پس از ورود به ترکیه، با پرداخت مبالغی به قاچاقچیان انسان، از طریق دریا عازم جزایر یونان می شوند.

امدادگران ترکیه تعدادی از سرنشینان کشتی را نجات دادند

ظاهرا آبهای حد فاصل بین سواحل ترکیه و جزایر یونان از مسیرهای مورد علاقه مهاجران غیرقانونی است

یونان از کشورهای عضو اتحادیه اروپاست و مهاجران امیدوارند بتوانند با دشواری کمتری از این کشور به سایر نقاط اروپا سفر کنند.

به گفته استاندار ازمیر، این کشتی ماهیگیری بیش از یکصد سرنشین داشت که بیش از نیمی از آنان جان خود را از دست داده اند.

ماموران گارد ساحلی و غواصان ترکیه اجساد چهل و سه نفر از آنان را از آب گرفته اند و اجساد پانزده تن، که اکثرا زن و کودک بودند هم در زیر عرشه کشتی یافت شده است.

استاندار ازمیر گفته است که چهل و شش تن از سرنشیان کشتی نجات یافته اند اما امید چندانی نمی رود که افراد دیگری زنده مانده باشند.

تعدادی از نجات یافتگان با شنا خود را به سواحل ترکیه رساندند.

از جمله نجات یافتگان این حادثه ناخدا و معاون او – از شهروندان ترکیه – هستند که پلیس آنان را به ظن تلاش برای قاچاق مهاجران بازداشت کرده است.

کشتی ماهیگیری در ساعت حدود پنج و نیم بامداد به وقت محلی در اثر برخورد با صخره های واقع در سواحل ترکیه، واژگون شد.