دیابت بیماری است که هجدهم نوامبر را  با عنوان روز جهانی برای بررسی و توجه بیشتر در این زمینه به خود اختصاص داده است. آمار سال ۲۰۱۰ در این زمینه می گفت در سراسر جهان ۲۵۵ میلیون نفر مبتلا به دیابت وجود دارد اما در سال ۲۰۱۱ به تعداد ۳۶۶ میلیون نفر برمی خوریم. در سال ۲۰۱۰  هر ۱۰ ثانیه در جهان یکی در اثر این بیماری از بین می رفت اما در سال ۲۰۱۱  به هر ۸ ثانیه رسیده و ۴۶۵ بیلیون دلار، صرف مراقبت از دیابت می شود. می توان گفت آمارهای سال ۲۰۱۱ تمام پیش بینی های قبلی را بهم زده و اعداد با جهشی بسیار بالاتر از آنچه گمان می رفت سلامتی جامعه جهانی را تحت تاثیر قرار داده است. از این رو سمپوزیوم جهانی دیابت در ۱۸ سپتامبر در نیویورک در سال ۲۰۱۱ با عنوان “پیدا کردن راهی برای اقدام جهانی” راه اندازی شد و فدراسیون بین المللی دیابت (IDF) نیز به مناسبت این روز، شعار”هم اکنون علیه دیابت اقدام کنید” را انتخاب نمود. با نگاهی به آمار در سراسر دنیا می بینیم که در انگلیس، سالی ۵ هزار بیمار دیابتیک دچار قطع پا می شوند. تا سال ۲۰۲۰ دیابت نوع یک میان کودکان کوچک تر از ۵ سال اروپایی، ۲ برابر خواهد شد. تا سال ۲۰۵۰ شمار آمریکاییان مبتلا به دیابت ۲ برابر می شود. تا سال ۲۰۵۰، ۱۲ درصد شهروندان آمریکایی معادل ۴۸ میلیون نفر، دچار دیابت یا بیماری قند خواهند بود. تا سال ۲۰۵۰ افزایش دیابت میان آفریقایی ـ آمریکایی ها یا لاتین تبارهای آمریکا به ۶ برابر می رسد. در امارات متحده عربی، شیوع دیابت نوع۲، ۲ برابر شده است به طوری که از ۴ درصد در افراد۴۰ ساله به ۸ درصد رسیده است. در چین میزان ابتلا به دیابت ۳ برابر شده است. در اندونزی، کره جنوبی و تایلند شیوع بیماری در۳۰ سال گذشته از ۳ برابر به ۵ برابر افزایش یافته است. در آسیا معمولا افراد ۴۵ تا ۶۴ ساله به دیابت مبتلا می شوند. این در حالی است که در آمریکا این بیماری بیشتر افراد بالای ۶۵ سال را درگیر می کند. هند و چین بیشترین آمار مبتلایان به دیابت را دارند. در هند ۴۰ میلیون و در چین ۳۹ میلیون نفر دیابتی زندگی می کنند.

شانزده نوامبر، روز جهانی مبارزه با دیابت از سال ۱۹۹۱ نامگذاری شده است. این نام ها و مناسبت ها همه بهانه ای است برای کمی توجه و دقت پیرامون آنچه به نام سلامتی می شناسیم. در این راستا پیشنهاد شرکت بیمه اخذ بیمه برای تمام سنین است. این اشتباه بزرگی است که گمان کنیم گرفتن این بیمه برای کودکانمان لزومی ندارد. اینکه در عصر کنونی همه ما باید برای چنین زمانهای پیش بینی نشده آماده باشیم کاملا منطقی است. بیمه بیماری های سخت، قرار نیست تنها در زمان بیماری فرزندمان به کمک ما بیاید بلکه می تواند در صورت عدم بیماری وی، پس انداز خوبی برایش بوده و در زمانی مانند ورود به دانشگاه او را یاری دهد. اگر یکبار دیگر آمار بالا را مرور کنید شاید شما هم مانند ما متوجه شوید که بدون بیمه، روند زندگی در مسیری سراب گونه در جریان است.

***

نوامبر برای شرکت ما هر ساله یادآور درگذشت شیدا کمالی دختری ۱۴ ساله است که شش سال پیش در شانزدهم این ماه به طور ناگهانی در اثر پارگی آئورت درگذشت. مانند هر سال یادش را گرامی داشته و به یاد می سپاریم که بیماری هرگز سن نمی شناسد.

منبع:

www.idf.org

*محمد رحیمیان کارشناس ارشد بیمه و سرمایه گذاری و عضو رسمی انجمن Advocis  به شماره ثبت: ۲۰۶۵۸۱۷ مشاورین متخصص بیمه و امور مالی کانادا است.

www.insufin.com

www.youtube.com/ sherkatbime