هم‌زمان با گرامی‌داشت چهلمین روز جان‌باختن ستار بهشتی

رادیو کوچه: روز پنج‌شنبه، سیزدهم دسامبر ۲۰۱۲، گروهی از ایرانیان مقیم شهر تورنتو و فعالان حقوق بشر از ملیت‌های مختلف به دعوت عفو بین‌الملل تورنتو (حلقه ایران) در آستانه شب یلدا در مراسم «شعرخوانی برای حقوق بشر» شرکت کردند.

در ابتدای این مراسم که به زبان انگلیسی برگزار شد، یکی از اعضای عفو بین‌الملل تورنتو توضیحات کوتاهی را در مورد شب یلدا و هم‌چنین در مورد «ضیا‌ نبوی» ارائه داد. ترجمه شعری که ضیا‌ نبوی در اعتراض به حکم سنگینش خطاب به قاضی پرونده‌اش «پیر عباسی» از داخل زندان سروده بود نیز به زبان انگلیسی خوانده شد. در این مراسم شعرهایی از شاعران فرانسوی، ایرانی، کانادایی و چند متن ادبی قرائت شد.

گردهمایی برای برگزاری جشن تولد ضیا نبوی

«سلمان سیما» عضو گروه دانش‌جویان و دانش‌آموختگان لیبرال ایران که مدتی هم بندی ضیا‌ نبوی بوده است: «با ذکر خاطره‌ای از ضیا‌ به گذشت و فداکاری ضیا‌ نبوی و روحیه‌ی بالای وی در زندان اشاره کرد و گفت: «ضیا‌ از رتبه‌های ممتاز کنکور کارشناسی ارشد بوده است. او به ممنوع‌التحصیل شدن دانش‌جویان اعتراض داشت. دلیل حکم سنگین زندان او هم اساسن همین است که او هم‌راه با مهدیه گلرو، مجید دری، پیمان عارف، شیوا نظر آهاری و دیگر دوستان دنبال حق تحصیل برای همه دانش‌جویان بود و «دروغ حکومت» را که می‌گفت: «ما دانش‌جوی ستاره دار نداریم، افشا‌ کرد.»

آقای مرتضی عبداللعلیان، روزنامه‌نگار، با اشاره به پیوند شب یلدا و حافظ، شعری از حافظ را به زبان انگلیسی قرائت نمود.

آنتونلا مگا همسر حمید قاسمی شال شهروند ایرانی-کانادایی محکوم به اعدام که در زندان اوین به سر می‌برد نیز شعر معروف سعدی «بنی آدم اعضای یک‌دیگرند» را به دو زبان انگلیسی و فارسی خواند.

سلمان سیما همبندی ضیا نبوی دقایقی صحبت کرد

در ادامه یک فعال حقوق بشر عراقی هم دل‌نوشته‌ای برگرفته از آخرین نوشته‌های ستار بهشتی خواند که مورد تحسین واقع شد.

هم‌چنین چهار تن از هم دانش‌گاهیان و دوستان ضیا‌ که پیش از انتخابات سال ۸۸ با ضیا‌ نبوی هم‌بند بودند پیامی به این مراسم فرستاده بودند که ترجمه انگلیسی آن خوانده شد:

«چند سالی از نبودنت می‌گذرد. چند روز؟ دقیقن نمی‌دانیم، راستش حسابش دیگر از دستمان در رفته است، این‌جا، بابل، همین‌جا که روزهایی بسیار را در کنار هم می‌گذراندیم، هوا سرد است و بارانی! خش خش برگ‌های پاییزی زیر پاهایمان ناپدید شده است، و همه چیز می‌رود که جای خود را به زیبایی ویران‌گر زمستان بدهد، و گذرگاه‌های دانش‌گاه عجیب قدم‌هایت را زیر این آسمان پر آشوب کم دارد.

دلمان برای خنده‌هایت تنگ شده، همان‌ها که برایمان یادآور گذران هر لحظه و هر شخصیت و هر امکان این دنیا بود. دلمان می‌خواهد دوباره کنارمان باشی، با هم شعر بخوانیم، بحث کنیم، به یک‌دیگر فحش بدهیم، سر هم داد بزنیم و سر آخر فارغ از هرآن‌چه برما گذشت، به روی یک‌دیگر بخندیم که هر چه هست، بود، و خواهد بود نیز می‌گذرد. رفیق عزیزمان ضیا‌، گرچه شاید نبودنت برایمان قابل تحمل باشد اما هیچ‌گاه حتا اگر تا ابد بگذرد نخواهیم توانست که درد نبودنت را عادت کنیم. تولدت مبارک، به امید روزهای پر از خنده، در کنار هم در فردای روشنی که خواهد آمد.

دوستانت: محسن برزگر، علی تقی‌پور، سعید یعقوبی‌نژاد، ایمان صدیقی»

کیک تولد ضیا نبوی

سپس کیک تولد ۲۹ سالگی ضیا‌‌ نبوی که عکس وی بر روی آن چاپ شده بود توسط خانم «سارا تخشاء» عضو هیت مدیره کنگره ایرانیان کانادا بریده شد. شرکت‌کنندگان عکس‌هایی از دانش‌جویان زندانی: مهدی خدایی، مجید توکلی، بهاره هدایت، شیوا نظر هاری، حسن اسدی زیدآبادی، آرش صادقی، مجید دری و هم‌چنین عکس‌هایی از نسرین ستوده، عبداله مومنی، حشمت‌اله طبرزدی، ستار بهشتی و … در دست داشتند.

از نکات قابل ذکر در این مراسم جمع‌آوری پیام‌های تبریک به مناسبت تولد ضیا‌ نبوی بود. برخی از شرکت‌کنند‌گان در این مراسم که خود از زندانیان پیشین جمهوری اسلامی بودند و با زندان کارون اهواز بیگانه نبودند پیام‌هایی نوشته بودند. بر روی میزی که عکس زندانیان قرار داده شده بود طومارهای اعتراضی برای آزادی ضیا‌ نبوی، حمید قاسمی شال و نسرین ستوده قرار داشت. هم‌چنین شرح مختصری از وضعیت بیش از سی دانش‌جوی زندان که بر روی بروشورهایی چاپ شده بود در اختیار شرکت‌کنندگان قرار گرفت.

شرکت‌کنندگان در پایان مراسم با در دست داشتن شمع و عکس‌هایی از ستار بهشتی یاد و خاطره ستار بهشتی را گرامی داشتند.