شماره ۱۲۱۵ ـ پنجشنبه  ۵ فوریه ۲۰۰۹

تعاریف، مزایا و تفاوت ها در:

پس انداز بازنشستگی RRSP

پس انداز RSP

پس انداز معاف از مالیاتTFSA


 


 

اواخر سال گذشته تا به امروز شاهد تغییرات مهمی در بازار سهام بودیم.

ولی خبر خوب!

خبر خوب این که، در این میان  Segregated funds  خیلی قوی بوده است و بالطبع دارندگان اینگونه سرمایه گذاریها از سرمایه گذاری شان مطمئن هستند و در آرامش خاطر به سر می برند.

از آنجا که در زمان رکود اقتصادی به سر می بریم، بی شک و تردید مردم دوست دارند و خواهند داشت که سرمایه گذاری همراه با ضمانت طبق مفاد قراردادشان داشته باشند. این اطمینان را با توجه به نقطه ریسک پذیری و علاقمندی و همچنین طرح های متنوع، می توان در انواع و اقسام سرمایه گذاریهای ثبت شده پس انداز بازنشستگی (RRSP) و همچنین پس انداز معاف از مالیات (TFSA) و همچنین غیر ثبت شده (RSP) به خوبی یافت و انتخاب کرد.


 

در راستای سرمایه گذاری معاف از مالیات


از ابتدای ژانویه سال ۲۰۰۹، افراد کانادایی انتخاب جدید دیگری در سرمایه گذاری پیدا کردند. به عبارتی حق انتخاب در سرمایه گذاری بدون پرداخت مالیات.

این حق انتخاب به نام  Tax Free Saving Account (TFSA) خوانده می شود.

دولت فدرال در June  سال ۲۰۰۸،  TFSA را در بودجه معرفی کرد و نهایتا مورد تایید مجلس واقع شد.

در TFSA این امکان وجود دارد که سرمایه گذاری کنید بدون پرداخت مالیات و از مزایای برداشت از حساب فوق در هر مقطع زمانی مورد نیاز بهره مند شوید. شما می توانید پس اندازی با حدود مورد نظرتان طبق قرارداد داشته باشید و در زمان مورد نیاز جهت خرید اتومبیل و بازسازی خانه (Renovation) و یا هزینه مسافرت صرف کنید، بدون آنکه مالیاتی پرداخت کنید.

هر فرد کانادایی بالغ که ۱۸ سال و یا بیشتر دارد و قادر و مجاز است می تواند حساب TFSA باز کند.

حساب جدید TFSA برخلاف صندوق پس انداز بازنشستگی RRSP و همچنین صندوق پس انداز تحصیلی
RESP  ضمن کمک به همه اقشار جامعه بدون محدودیت و شرط و شروط عمل می کند. به خاطر دارید در RRSP می بایست واجد شرایط باشیم و در
RESP هم به همین صورت، و این فرصتی است برای آینده و همچنین می توان بدون محدودیت سرمایه گذاری کنیم و مالیات پرداخت نکنیم.

سهم مشارکت در حساب جدید (Tax Free Saving Account) TFSA  برای هر فرد، بالای سن ۱۸ سال کانادایی، با ارائه شماره کارت اجتماعی (SIN) می تواند حساب فوق را باز کند. این مقدار برای امسال ۵۰۰۰ دلار می باشد.

یکی از مزایای خوب این حساب (TFSA) ضمن معافیت مالیاتی، عدم شرط و شروط در مقدار مشارکت حساب فوق است.

به عبارت دیگر مشارکت در  صندوق فوق می تواند به هر مقدار ممکنه تا سقف ۵۰۰۰ دلار برای هر نفر باشد. و در صورتی که فرد بخواهد می تواند به هر مقدار تا سقف مبلغ فوق سرمایه گذاری کرده و مابقی آن را به آینده انتقال دهد.

مشارکت در حساب TFSA می تواند فرصتی باشد برای آن دسته از افرادی که محدودیتی در استفاده از RRSP شان دارند. به عنوان مثال افرادی هستند که واجد شرایط برای مشارکت RRSP نیستند. (افراد تازه وارد و افراد با حداکثر استفاده از  حساب  RRSP)

ضمنا نبایستی فراموش کرد که شما نمی توانید مبلغ مشارکت در TFSA را در مالیات برگشتی تان منظور نمایید.

در آینده مبلغ مشارکت در حساب TFSA  با توجه به نرخ تورم قابل افزایش است و همچنین می توان سهم مقدار استفاده نشده را به سالهای آینده انتقال داد.

یکی دیگر از امکانات حساب فوق این است که هر فرد بالای ۱۸ سال می تواند چندین حساب TFSA افتتاح نماید، البته مادامی که جمع آن در سال از سقف  حداکثر مشارکت بالاتر نشود که این مبلغ در سال ۲۰۰۹، مبلغ ۵۰۰۰ دلار خواهد بود.

توجه شود که:

مقدار مشارکت بیشتر از حداکثر مقدار قانونی، موجب هزینه  خسارت و پنالتی یک درصد به ازای هر  به ازای هر ماه از حساب مشارکت خواهد شد.

لطفا به مواردی دیگر در این خصوص در مقالات آینده توجه فرمایید.


 

* محمد رحیمیان کارشناس بیمه و سرمایه گذاری است.

ایمیل نویسنده:

moe@insufin.com