شهروند ۱۲۲۸  پنجشنبه  ۷ می  ۲۰۰۹

گفت وگو با نیما فتوت، مدیر موفق شرکت تولیدی صنایع غذائی شاندیز

دو هفته پیش خبری نقل از تورنتو استار مورخ ١٧ اپریل در شهروند منتشر شد با این عنوان “تغذیه سالم در مدارس انتاریو”. بسیاری نسبت به این خبر توجه نشان دادند زیرا که نسبت به تغذیه ی سالم فرزندانشان بویژه در مدارس حساس اند. تا چندی پیش هر چه خوراکی در مدارس عرضه می شد، در ردیف خوراکی هایی قرار داشت که هیچگونه مواد مغذی در آن یافت نمی شد؛ انواع چیپس، شکلات، سیب زمینی سرخ کرده، پفک و نظایر اینها که اصطلاحا به آنها “جانک فود” می گویند. چه چیزی بهتر از این که بدانیم کودکانمان در مدارس، به تغذیه ای سالم دسترسی دارند و از این خوردنی های بی خاصیت که تنها بسته بندی جذاب و یا طعم خوب دارند، به دورند.

در این خبر آمده بود «”گرانولا بار” هایی که در بازار توزیع می شوند مشابه هم هستند ولی فقط در حال حاضر تنها گرانولا بار Go Ontario    است که با محصولات مشابه خود در بازار متفاوت است.  شما می توانید کلمه انتاریو را روی این محصولات ببینید. این نکته نشانگر این موضوع است که مواد اولیه مورد استفاده در این محصولات از همین حوالی تهیه شده است.  این محصول توسط شرکت تولیدی صنایع غذائی ش
اندیز در تورنتو تولید و به زودی به بازار عرضه خواهد شد. از آنجا که این شرکت از سوی ایرانیان راه اندازی شده و اداره می گردد، بر آن شدیم تا چند و چون قضیه را جویا شویم و در اختیار خوانندگانمان قرار دهیم.


یک نکته را هم بگویم و اینکه ما نتوانستیم معادل فارسی مناسبی برای Bar پیدا کنیم. معمولاً خوراکی هایی که به شکل مستطیل حدود ده سانتی بسته بندی می شود، بار خوانده میشود و تا زمانی که معادل خوبی پیدا نشده مجبوریم از همین کلمه برای توصیف این محصولات استفاده کنیم.

نیما فتوت، مدیر اجرایی شرکت تولیدی صنایع غذائی شاندیز، ٣۴ ساله، فارغ التحصیل  در رشته ی بازرگانی از دانشگاه یورک گرچه جوان است، ولی از  دوران کودکی در ایران با صنایع غذایی آشنا بوده است. او از همان زمان در شرکت بسته بندی ملارد کرج به همراه پدرش، آقای محمد فتوت که به کار تولید صنایع غذائی اشتغال داشت با این صنعت آشنا شد.  تجارب گذشته همراه با تحصیلات عالیه و فعالیت خستگی ناپذیر او سبب شد که شرکت شاندیز چنین موفقیتی را کسب کرده تا تأمین کننده ی snack barبرای مدارس انتاریو و سایر مدارس کشور کانادا و همچنین برای شرکتهای بزرگ در خاور دور، خاور میانه، اروپا و امریکا باشد. نیما فتوت ٩ سال است که با این شرکت همکاری نزدیک دارد و از ۴ سال گذشته به سمت مدیر اجرائی مشغول به کار بوده است. با او به گفت وگو نشستیم تا اطلاعاتمان را در این زمینه بیشتر کنیم.


 

آقای فتوت، ضمن تبریک برای موفقیت جدید شرکت شما، از شرکت تولیدی صنایع غذائی شاندیز و چگونگی تأسیس آن برایمان بگویید.


 

ـ این شرکت در سال ١٩٨٨ توسط پدرم(آقای محمد فتوت) و دوست دوران دبیرستانی او (آقای اکبر خراسانی زاده) تاسیس گردید. یعنی شرکت با این دو نفر آغاز به کار کرد. تولید ما اوایل گز ایرانی بود که طرز تهیه اش را از ایران آورده بودند و شروع به تولید کردند. این دو خود امر تولید و فروش را به عهده داشتند.

در سال ١٩٩٢ تصمیم گرفته شد که تولیدات دیگر را هم راه اندازی کنند. Snack Bar طبیعی یکی از این تولیدات بود؛ ترکیبی از دانه های خوراکی و میوه های خشک که با انواع شیره های طبیعی مخلوط میشد. در سال ١٩٩۵ تولید اسنک بار ارگانیک را شروع کردیم و همینطور پیش رفتیم تا امروز که یکی از معتبرترین تولیدکنندگان این محصول در دنیا هستیم.  در حال حاضر نزدیک به ۵٠ نفر پرسنل در بخشهای مختلف این شرکت مشغول به کار هستند.


 

اسنک بار ارگانیک چه تفاوتی با محصولات قبلی دارد؟


 

ـ تفاوتش این است که صددرصد مواد اولیه مورد مصرف ارگانیک است و تمام موادی که استفاده می کنیم دارای گواهینامه های معتبر هستند. مثلا کشمش را با گواهی نامه ی ارگانیک بودن آن خریداری می کنیم. محصولات ارگانیک باید دارای ویژگی های خاص باشند.  زمینی که در آن کشت ارگانیک می شود باید به مدت ٧ سال عاری از هرگونه مواد شیمیائی باشد. بذرهائی که کاشته می شود باید ارگانیک باشد. محصول باید به صورت طبیعی رشد کند، به عبارتی هیچگونه سم یا کود شیمیائی به آن داده نشود.


 

در سایت شما دیدم که محصولاتتان از گواهی های زیادی برخوردار است، ممکن است درباره آنها توضیح دهید.


 

ـ محصولات تولید شده در این شرکت دارای گواهی های زیر است:

* گواهی ارگانیک برای محصولات ارگانیک که توسط موسسات معتبر امریکای شمالی پس از بازدیدهای سالیانه صادر می شود.

* گواهی کوشر(kosher  موادی که با قوانین تولید و تهیه یهودیان مطابقت دارد.)

* گواهی وگن (vegan ) برای گیاهخواران

* گواهی gluten-free


 

گلوتن چه اشکالی دارد؟


 

ـ گلوتن نوعی پروتئین گیاهی ست که در غلات مانند گندم و جو وجود دارد و در بعضی افراد ایجاد آلرژی و حساسیت می کند. با جدا کردن مقدار متناسبی گلوتن از این مواد، آنها برچسب گلوتن فری می خورند، و افرادی که به این ماده حساس اند نیز دیگر در خوردن خوراکی هایی که با این مواد تهیه شده مشکلی نخواهند داشت.


 

کیفیت محصولاتتان چگونه کنترل می شود؟


 

ـ از نظر کیفیت ما بالاترین استاندارد در صنایع غذائی را داریم. HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Points) بالاترین گواهی ست که برای کیفیت به شرکتهای واجد شرایط داده می شود. این خود مراحل بسیار دقیق و طولانی دارد. از همان  ابتدا کامیونی که مواد اولیه را حمل میکند مورد بازرسی قرار می گیرد. پس از آن نمونه هر یک از این مواد برای تشخیص سالم و تازه بودن و آزمایش میکروبیولوژی به آزمایشگاه داخل کارخانه برده و پس از تائید در این مرحله اجازه ورود به مرحله ی بعد داده میشود. در طول زمان تولید در مقاطع مختلف از محصول نمونه برداری شده و از نظر کیفیت مورد آزمایش قرار می گیرد. محصولات تمام شده از زیر اشعه ایکس رد می شوند تا وجود هرگونه ماده خارجی در آنها شناسایی شود و درآن صورت آن محصول از دستگاه خارج شده و به آزمایشگاه جهت بررسی فرستاده می شود. پس از تولید و تکمیل، از “بار”ها نمونه برداری شده و برای تعیین میزان چسبندگی، شکل، وزن، رطوبت، و کامل بودن بسته بندی در آزمایشگاه مورد بررسی قرار می گیرد.  در صورت تایید محصول از طرف آزمایشگاه اجازه ی بسته بندی نهایی داده میشود.

تمام محصولات دارای شماره کد مخصوص هستند که در موارد اضطراری بتوان محصول را از فروشگاه ها جمع آوری نمود (Recall). بدین طریق می توان محصولات با یک کد مشخص را جداگانه ردیابی کرد و سرمنشأ اشکال را یافت.

  

خبری در تورنتواستار ١٧ اپریل درج شده بود که در مورد بارهای شرکت تولیدی صنایع غذائی شاندیز نوشته بود، چه شد که شرکت شما توجه تورنتواستار را جلب کرد؟


 

ـ خانم کاترین پورتر نویسنده ی این مقاله به ما مراجعه کرد و دنبال محصولاتی می گشت که تمامی مواد اولیه آن محصول انتاریو باشد. و این نمونه ی جدیدی که ما تولید کرده ایم به نام Taste Of Natureبا شعار   Go Ontario  همان خصوصیاتی را داشت که به دنبالش بود.

حالا قرار است این محصول به مدارس انتاریو سرازیر شود؛ ولی ابتدا قرار است در مدارس منطقه ی پیل عرضه گردد.


 

چه وقت این محصول جدید به بازارمی آید؟


 

ـ قرار بر این است که در ماه جون به بازار عرضه شود و توزیع در مدارس از سپتامبر شروع خواهد شد. توزیع کنندگان مواد غذایی مدارس بعد از اینکه در مورد محصولات ما شنیدند علاقمند شدند که این محصول را در مدارس عرضه کنند.


 

خوب حالا که اینقدر موفق هستید، برای آینده چه اقداماتی در نظر دارید؟

ـ مهمترین برنامه آینده ی ما توسعه کارخانه برای بخش تولید محصولاتی ست که کلاً از بادام زمینی به خاطر آلرژی زا بودن آن رها باشد یعنی  FreePeanutخواهد بود.


 

فروش محصولاتتان چگونه است؟


 

ـ ٩۵ درصد کار ما قبول سفارش از شرکت های معتبر و بزرگ است. کار تولید و بسته بندی آن را ما به عهده داریم که با نام همان شرکت ها در بازار عرضه می شوند.

محصولات ما بعضی ها با نام شرکتهای خودشان و بعضی با نام Taste of Nature که متعلق به شرکت ما است در کشورهای بسیاری توزیع می گردد. مشتری بزرگ ما در آمریکا است، و محصولات ما در کشورهای اروپائی (انگلیس، آلمان، اسپانیا، چک، لهستان، هلند، کشورهای اسکاندیناوی و …) ، در خاورمیانه (امارات متحده عربی)، خاور دور(هنگ کنگ، ژاپن، کره جنوبی)، استرالیا و نیوزلند توزیع می شود.


 

رابطه ی شرکت شما با جامعه چگونه است؟


 

ـ شرکت ما حامی سازمان هایی چون بنیاد قلب و عروق (Heart & Stroke Foundation) ، SalvationArmy, Second Harvest و Habitat for Humanity است و در ضمن ما از جمله حامیان موسسات خیریه ایرانی نظیر کهریزک و پردیس و غیره بوده ایم و از بسیاری از فعالیتهای فرهنگی و هنری ایرانی نیز پشتیبانی کرده ایم و موفقیت این جامعه را موفقیت خود می دانیم.


 

آقای فتوت، ما هم برای شما و شرکت تولیدی صنایع غذائی شاندیز موفقیت های بیشتر آرزو می کنیم. موفقیت شما هم، باعث خوشحالی جامعه ی ایرانیان خواهد بود.