اوضاع اقتصادی ایران در یکی دو هفته گذشته، چنان آش شله قلمکاری شده است که آدم نمی داند درباره آن چه بگوید و چه بنویسد.
خط فقرکه ۷۰۰ هزارتومن اعلام شده بود، یک مرتبه تبدیل شد به ۹۰۰ هزارتومن.
بعد خبر یا شایعه ورشکست شدن بانک های ملی و ملت و هجوم مردم به این بانک ها و زدوخورد در آنها صفحات روزنامه ها و سایت های خبری را پرکرد.

آنگاه این پیش بینی مطرح شد که میزان تورم در ایران به ۴۰ درصد خواهد رسید. بعد خبر هدفمند کردن یارانه ها و همراه آوردن گرانی های تازه به صدر اخبار آمد و آخرین خبر هم کم کردن سه تا صفر از روی اسکناس ها بود که ظاهراً به زودی عملی می شود.
به دنبال اعلام این خبر آخری، عده ای ازکارشناسان اظهار عقیده کردند که تصمیم آقای احمدی نژاد برای پاک کردن صفرها، حجم اسکناس درگردش را کم می کند، ولی تورم را کم که نمی کند هیچ، اضافه هم می کند.
اینها می گویند همه کارها را که نمی شود به صورت ضربتی یا به قول عوام با پس گردنی حل کرد. خیلی ازکارها درایت، صبر و حوصله و زمان می خواهد.
یکی از این کارشناسان می گفت چون دولت آقای احمدی نژاد جواب مردمی را که می پرسیدند رای من کو؟ به خیال خودش با پس گردنی داد، حالا هم خیال کرده است با کم کردن سه تا صفر از اسکناس ها، یعنی همان اقدام ضربتی و همان پس گردنی، می شود تمام مشکلات اقتصادی مملکت را یک شبه حل کرد؟ که البته همه می دانند نه مردم سئوال رای من کو؟ را رها یا فراموش کرده اند، نه تورم وگرانی به این سادگی دست از سر این دولت برخواهد داشت.
این کارشناس می گفت خط فقر در حال حاضر ۷۰۰ هزار تومان یا ۰۰۰ر۷۰۰۰ریال اعلام شده است. یک کارمند به طور متوسط ۳۰۰ هزار تومان یا۰۰۰ر۳۰۰۰ریال حقوق می گیرد و گوشت هم در حال حاضرکیلوئی ۱۴هزار تومان یا ۰۰۰ ۱۴۰ ریال است.
اگر بیائیم سه تا از صفرهای ارقام فوق را کم و واحد پول را از ریال تبدیل به تومان کنیم، خط فقر می شود ماهی ۷۰۰۰ تومان، حقوق همان کارمند می شود ماهی ۳۰۰۰ تومان وگوشت هم می شود کیلوئی ۱۴۰ تومان. حجم اسکناس ها و شمردن پول راحت تر می شود، اما چه اثری در حقوق، خط فقر، گرانی و تورم حاصل می شود؟
من از قول آقای احمدی نژاد به این آقای کارشناس می گویم که کم کردن سه تا صفر از یک اسکناس، در درجه اول یک نوع رو کم کنی از اسکناس هاست!
وقتی صفرهای یک اسکناس را پاک کنی، مثل این می ماند که پرهای یک پرنده را قیچی کرده باشی.
پرنده بی بال و پرکه نمی تواند پروازکند و اسکناسی هم که صفر نداشته باشد، دیگر نمی تواند برای مردم قیافه بگیرد!
اسکناس جماعت را من خیلی خوب می شناسم. این موجودات، اخلاق خاصی دارند که هرچه لی لی به لا لایشان بگذاری و صفر بیشتری روی آنها ردیف کنی، پرروتر می شوند، و بیشترفیس و افاده می کنند.
شاید هر موجود دیگری هم بود، همین اخلاق نحس را پیدا می کرد، چون وقتی ۴۷ میلیون مردمی که زیرخط فقر زندگی می کنند آرزوی داشتن یکی از این کاغذهای رنگی با صفرهای زیاد را داشته باشند، این اسکناس ها حق دارند قیافه بگیرند و طاقچه بالا بگذارند.
کسانی هم که دسته دسته از این اسکناس ها به دست می آورند، حق دارند آنها را توی صد تا سوراخ سمبه مخفی کنند یا در حساب های پس انداز خود در بانکهای خارجی توی آب نمک بخوابانند.
تصور می کنم آقای احمدی نژاد هم مثل من فکر و استدلال می کند که: کلمه تورم از ورم گرفته شده و ورم، یعنی باد کردن و بزرگ شدن و بدیهی است هرچه صفر بیشتری روی یک اسکناس بگذاری، بیشتر ورم می کند.
یک اسکناس هزار ریالی یا صد تومانی را در نظر بگیرید،(همان اسکناسی که اگر به گدا بدهید فحش تان می دهد) رقم روی آن اینجوری نوشته می شود:
(۱۰۰۰) اگر بیائیم در یک حرکت ساده و مثل شعبده بازها، سه تا از صفرهای این رقم را حذف می کنیم، آن رقم طولانی و پرانتز به آن بزرگی، تبدیل می شود به یک رقم ریزه میزه و یک پرانتزکوچولو و مامانی به این اندازه (۱) که آدم حظ می کند.
با این اقدام ساده، ابهت آن رقم مثل آب خوردن از بین می رود، ورمش می خوابد، و درنتیجه تورم در مملکت یک شبه منتفی می شود!فاتحه به زبان چینی!

با کمال خوشبختی مطلع شدیم که سنگ قبر چینی هم وارد بازار ایران شد و از این به بعد زنده و مرده مان وامدار چین خواهند بود.
دولتمردانمان که فعلا با حمایت چین، قطعنامه های سازمان ملل را پشت سر می گذارند و مردم کشورمان هم که در انتظارحمله زرهپوش های خریداری شده از چین، فعلا با بنجل های این کشور سرگرمند.
آقای فیاض پور، رئیس بنیاد سنگ معادن کوثر از اینکه جایگاه سنگ ایران طوری ضعیف شده است که اجباراً سنگ قبر را هم از چین وارد می کنیم، گله کرد.
ترس من این است که پس فردا مجبور شویم مرده شوی و قبرکن و قاری را هم از چین وارد کنیم و مردم نیز مجبور شوند هنگام دفن اموات، هرچه قاری چینی می گوید تکرارکنند و در حقیقت به زبان چینی فاتحه بخوانند!

لطفاً پس مانده موش را نخورید!

بالاخره یک گوینده جوان و تحصیلکرده تلویزیون جمهوری اسلامی ایران، دلیل واقعی بیماری آلزایمر را کشف کرد.
مرض فراموشی که به یاد کاشف علل آن، آلزایمر نامیده می شود، یواش یواش دارد یکی از بیماری های مهم قرن می شود و متاسفانه خود من هم ازآن بی نصیب نیستم، البته من فعلا فقط بدهکاریهایم را فراموش می کنم که دکترها معتقدند خیلی هم خوب است!
الویس آلزایمر، پزشک آلمانی مشهور، علل این بیماری را در سال ۱۹۰۷ کشف و اعلام کرد مغز انسان مایع خاصی به نام سروتونین ترشح می کند که باعث ایجاد ارتباط بین سلول های مغز می شود.
اگر مغز انسان نتواند این ماده را ترشح کند، در نتیجه سلول های مغزی نمی توانند با هم ارتباط برقرارکنند و شخص کم کم دچار فراموشی می شود.
با پیدایش فراموشی، ابتدا انسان اسم ها و شماره تلفن ها را فراموش می کند، اما ممکن است کار به جائی برسد که شخص اسم زن و بچه خود را هم فراموش کند و شب ها به ناچار برود منزل دوست دخترش بخوابد!
دلیلی را که دکتر الزایمرکشف کرده بود، یعنی عدم ارتباط سلول های مغزی با یکدیگر، به نظر یک گوینده جوان و امروزی تلویزیون جمهوری اسلامی مسخره و غیرقابل قبول آمد و به خودش گفت یعنی ۳۰۰ هزارنفری که براساس آمار در ایران آلزایمر دارند، همه دچار مشکل سلول های مغزی هستند؟ و به خودش جواب داد این غیرممکن است.
پس از این بررسی آماری، شروع به تحقیق و تفحص و مطالعه کتابهای قدیمی و روایات نمود و بالاخره علت واقعی و دلیل پیدایش این بیماری را دوباره کشف و در مدرن ترین وسیله ارتباطی جهان، یعنی تلویزیون، اعلام کرد.
به گفته این جناب، بیماری فراموشی علل گوناگونی دارد که از جمله آنها می توان خوردن سیب ترش، خوردن پس مانده موش و ادرارکردن درآب راکد را نام برد!
این ویدیوی آموزنده را که لینکش را همین زیر می گذارم در یوتیوب ببینید و سعی کنید اگر تا به حال دچار این بیماری نشده اید، از این به بعد پس مانده موش را نخورید چون به فرض اینکه بسیارگرسنه باشید و هیچگونه خوراکی در منزل نداشته باشید، یک ساندویچ فروشی معمولی در چند قدمی منزلتان هست.

نکته مهم تر و بهداشتی تر، ادرارکردن درآب راکد است. بنابراین اگر وسط شهر یا گوشه وکنار آن آب راکد دیدید، فوراً وسوسه نشوید! یا چند دقیقه ای جلوی هوس خودتان را بگیرید تا به منزل برسید، یا مثل چهارصد پانصد سال پیش، بروید پشت یک دیوارخرابه ای جائی …. ضمناً یادتان باشد که شما در قرن بیست و یکم زندگی می کنید نه در دوران مغول ها و مطمئن باشید اگر در شهرتان توالت عمومی هم نباشد، همه فروشگاه های بزرگ توالت دارند و استفاده از آنها هم معمولا مجانی است!

توضیح شهروند:
میرزا تقی خان یادش رفته است به راه رفتن بین دو زن که از جمله دلایل مهم فراموشی و آلزایمر است! اشاره کند، و این نشان می دهد که خیلی وقت ها بین دو زن راه رفته است.

قضاوت ناصحیح
مدتهاست که یک قضاوت ناصحیح درمورد دولت ایران در دنیا به وجود آمده است که من سخت مشغول مبارزه با آن هستم.
بسیاری از اندیشمندان و سیاستمداران خارجی به این نتیجه رسیده اند که دولتی که مردم خودش را در خیابانها به خاک و خون می کشد، اگر دستش برسد با مردم دنیا چه خواهد کرد؟
این نوع قضاوت کردن درست مثل این است که آدم تصورکند کسی که در خانه اش با شلوارکوتاه راه می رود، اگر بخواهد به خیابان برود، لخت مادرزاد می شود!
آقایان، دولت ایران با ما هرچه می کند اختیارمان را دارد و حقش است! شما نگران نباشید، به شماها کاری ندارد.

که چی بشه؟
به گزارش سایت های خبری، رئیس سازمان جوانان ایران، ۱۰ میلیارد تومان بودجه در نظرگرفته است تا ثابت کند که جوانان آمریکا، چقدر از اوباما سرخورده شده اند.
حالا جوانان ایران می گویند شما این ۱۰ میلیارد تومان را بدهید به خود ما، ما قبول می کنیم که جوانان آمریکا خیلی ازاوباما سرخورده شده اند. خوبه؟!

هدف مهرورزی است
یقیناً شما هم شنیده یا خوانده اید که اخیراً خیلی ازکسانی که به اتهامی دستگیر می شوند، خانواده و حتی کودکان آنها نیز بازداشت می شوند؟
خبرنگار ما علت این بازداشت های دسته جمعی را از یک مقام آگاه سئوال کرد و او ضمن اینکه اظهار می داشت من اسمم مقام آگاه است ولی خودم چندان آگاه نیستم، اظهار داشت تصور می کنم علت این کار همان مهرورزی دولت باشد.
او اضافه کرد: مقامات دولت نمی توانند ببینند که یک زندانی از دوری زن و بچه اش رنج بکشد و به این دلیل اعضاء خانواده او را هم دستگیر می کنند که شب ها دورهم باشند، گل بگویند وگل بشنوند و زندگی در زندان را به شادی بگذرانند!

نیمه پرلیوان
خبرآنلاین گزارش کرده است که پول ایران سومین پول کم ارزش جهان شده است و در حال حاضر، فقط از پول سائوتام و ویتنام با ارزش تراست.
من چون آدم مثبتی هستم و همیشه نیمه پر لیوان را می بینم، با خواندن خبر فوق، کلی ذوق کردم، کلی خوشحال شدم و به خودم گفتم خدا را شکر که هنوز اگر یک سائوتامی یا یک ویتنامی را توی خیابان های تهران ببینم، می توانم یک اسکناس پنج هزارتومنی را برایشان تکان تکان بدهم و لبخند بزنم و به زبان بی زبانی به او بگویم دلت بسوزد، پول ما هنوز از پول شماها با ارزش تر است!

زلزله دست ساز!
روزنامه کیهان تهران از یک ماجرای عجیب پرده برداشت وگزارش کرد که زلزله هفت و سه دهم ریشتری هائیتی، دست ساز وکار آمریکا بوده است.
کیهان تهران نوشته است که: آمریکا اول با کمک یک سلاح مخوف آب و هوائی به نام هارپ، موجی ازسرما در اروپا پدید آورد تا تلاش های مخالفان جهانی با پدیده گرم شدن آب و هوای کره زمین را مسدود سازد، و بلافاصله با کمک همان سلاح مخوف، زمین لرزه ویرانگر هائیتی را تدارک دید تا ناوگان خود را با هدف نهائی اشغال کوبا و ونزوئلا در دریای کارائیب مستقرسازد.( پناه برخدا از دست این شیطان بزرگ)
اگر این فرضیات درست باشد، دنیا این نتیجه را می گیرد که برعکس آنچه می گفتند آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند، این کشور گاهی یک غلط هائی می تواند بکند؟!
و اگرآمریکا واقعاً چنین قدرتی داشته باشد، آیا کار به همین جا خاتمه خواهد یافت یا با استفاده از همین سلاح هارپ، می تواند کشورها و دریاها را هم جابجا کند؟
یکی از دوستان من که در شرف رفتن به یک سفر دریائی است، از خواندن خبر این زلزله دست ساز بسیار نگران شده و می گوید اگر پس فردا آمریکا با کمک این سلاح مخوف، جای دریای مدیترانه را با اقیانوس منجمد شمالی عوض کرد، من چه خاکی توی سرم بریزم؟
او می گوید می ترسم به جای سفر به جزایر یونان که بلیت آن را خریده ام، ناگهان سر از قطب شمال درآورم و یکمرتبه ببینم توی یک کلبه یخی در آلاسکا نشسته ام و دارم ماهی یخ زده گاز می زنم!

* میرزاتقی خان یکی از روزنامه نگاران و طنزنویسان پیشکسوت ایران و از همکاران تحریریه ی شهروند است.