Mohammad-Rahimian

هپاتیت به بیماریهای مزمن کبدی اطلاق می شود که انواع ویروس های هپاتیت (A, B,C,D,E,G) عامل اصلی ایجاد آن هستند. علیه ویروس های نوع A و B واکسن های موثری وجود دارند و انواع E و G نیز شایع نیستند و در حال حاضر مهمترین علت اصلی هپاتیت ها ویروس نوعC  است که متاسفانه تاکنون واکسنی علیه آن ساخته نشده است.

به طور کلی در جهان حدود ۱۵۰ میلیون نفر به این ویروس آلوده هستند و هر ساله حدود ۳۵۰ هزار نفر در اثر این عفونت می میرند. میزان عفونت در کشورها یکسان نیست و در بسیاری از کشورها حدود ۱% بوده و در برخی کشورها مانند مصر تا ۲۲% نیز گزارش می گردد.

در آمریکا میزان مرگ ناشی از ویروس HIV در سال ۲۰۰۷ به حد ۱۳ هزار نفر کاهش یافته است در حالیکه مرگ ناشی از ویروس هپاتیت C در همان سال در آمریکا ۱۵ هزار نفر گزارش شده است. پیش بینی می شود که ویروس هپاتیت C همچنان پیشرو است.

از هر ۱۰۰۰ نفر ساکن در کانادا ۸ نفر به این ویروس آلوده هستند و حدود ۲۰-۲۵% این افراد از آلودگی خود خبر ندارند.

از ۱۰۰۰ نفر معتاد تزریقی در کانادا ۶۹۰ نفر دارای عفونت هپاتیت C هستند.

از هر ۱۰۰۰ نفر مرد همجنس گرا درکانادا ۵۰ نفر به این ویروس آلوده هستند.

بیشترین سن شروع آلودگی در کشور کانادا ۳۴-۲۵ سالگی است.

با توجه به این آمار تامل برانگیز و عدم وجود واکسن موثر علیه این ویروس مهمترین اقدام پیشگیری است شامل:

ـ هرگز پیپ، نی، سوزن و وسایل مصرف دارو را به اشتراک نگذارید.

ـ اگر در کار خود با نمونه های آغشته به خون سروکار دارید (کارکنان بیمارستانها و آزمایشگاه های تشخیصی) از دستکش های لاتکس و غیر قابل نفوذ استفاده کنید.

ـ روابط جنسی حفاظت شده را در نظر بگیرید.

ـ اگر مایل به انجام تاتو و خالکوبی و طب سوزنی و حجامت هستید از استریل بودن لوازم استفاده شده و یا یکبار مصرف بودن آنها اطمینان حاصل کنید.

ـ اگر در طی مسافرت به کشورهای دیگر نیازی به کمک های اورژانسی پیدا کردید حتمن به مراکز معتبر مراجعه کنید.

دوراندیشی کنیم با برنامه ریزی برای امروز و فردایمان، با کمترین هزینه در این مسیر با راهکاری مناسب که تهیه بیمه در این خصوص است. بیمه بیماری های سخت که می تواند از ۲۵۰۰۰ تا ۲۰۰۰.۰۰۰ دلار معاف از مالیات، پوشش در اختیار متقاضی قرار دهد. زمانی که سالم هستیم باید بیمه فوق را اختیار کنیم. برای هر یک از ما چنین شرایطی ممکن است پیش آید. بیمه در این خصوص موجب می شود از نظر مالی پوشش مناسب داشته باشیم و از پس هزینه های مالی و تعهدات برآییم.

با همکاری مشاور علمی، پزشکی شرکت بیمهInsufinخانم دکتر واحدی (ایمونولوژیست)

*مطالب این مقالات صرفن در جهت اطلاع رسانی می باشد و به هیچ عنوان جایگزین مشاوره با متخصصان مربوطه نمی شود.

پرسش های خود را در زمینه  طرح و برنامه ریزی مالی و سرمایه گذاری و بیمه های مختلف از طریق ایمیل news@insufin.com با ما در میان بگذارید.

*محمد رحیمیان کارشناس ارشد بیمه و سرمایه گذاری و عضو رسمی انجمن Advocis  به شماره ثبت: ۲۰۶۵۸۱۷ مشاورین متخصص بیمه و امور مالی کانادا است.

 www.insufin.com

www.youtube.com/sherkatbimeh