ناظران انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا بر این عقیده اند که نتیجه‌ی انتخابات امسال از جهت تأثیری که بر دادگاه عالی آمریکا خواهد گذاشت از اهمیت بی سابقه‌ای برخوردار است

 

شهروند ۱۲۰۰ ـ ۲۳ اکتبر ۲۰۰۸


 

رادیو آلمان: ناظران انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا بر این عقیده اند که نتیجه‌ی انتخابات امسال از جهت تأثیری که بر دادگاه عالی آمریکا خواهد گذاشت از اهمیت بی سابقه‌ای برخوردار است. دادگاه عالی بالاترین مرجع قضایی ایالات متحده است.

 

دادگاه عالی آمریکا

اعضای دادگاه عالی (Supreme Court) ، بالاترین مرجع قضایی ایالات متحده، از سوی رئیس جمهور انتصاب می‌شوند و با تائید کنگره به احراز کرسی دادگاه عالی نائل می‌آیند. تعبیر نهائی مواد قانون اساسی توسط دادگاه عالی صورت می‌گیرد. این دادگاه ۹ عضو دارد و ترکیب آن از لحاظ گرایش سیاسی در سرنوشت احکام قضایی و قوانین این کشور اهمیت تعیین کننده دارد.

رانالد دوارکین یکی از مهمترین تئوری‌پردازان حقوقی جهان و متخصص قانون اساسی آمریکا این هفته هشدار داد، اگر جان مک کین نامزد حزب جمهوری‌خواه در انتخابات نوامبر آینده پیروز شود، این پیروزی برای قانون اساسی و قوه‌ی قضاییه‌ی ایالات متحده یک فاجعه محسوب می‌شود.

نیروهای محافظه‌کار در ایالات متحده چندین دهه است که تلاش می‌کنند اکثریت بلامنازع دادگاه عالی را به دست آورند تا قادر شوند بدون هیچ مانعی برنامه‌ها و دیدگاه‌های دینی، فرهنگی، و اقتصادی خود را به قانون رسمی کشور تبدیل کنند. آنها تا کنون در این تلاش موفق نبوده‌اند. با آنکه رئیس جمهوران حزب جمهوری‌خواه، نظیر جورج بوش، در سال‌های اخیر توانستند گام به گام با انتصاب ۷ تن از ۹ قاضی دادگاه، توازن نیروها را تا اندازه‌ای به نفع خود عوض کنند، اما در حال حاضر تنها چهار تن از اعضای دادگاه عالی صددرصد به جناح محافظه‌کار افراطی تعلق می‌گیرند. این چهار قاضی عبارت‌اند از جان رابرتز، آنتونین سکالیا، کلارنس تامس، و سمیوئل آلیتو. سایر اعضا کسانی هستند که قانون اساسی را به شیوه‌های لیبرال و آزادی‌خواهانه‌تری تفسیر می‌کنند. 

 

به عقیده رانالد دوارکین، تفسیر تاکنون لیبرال از قانون اساسی برای نمونه باعث شده که حق سقط جنین ملغا نشود، جوانان زیر هجده سال مشمول قانون اعدام نشوند، رئیس جمهور نتواند زیر عنوان مبارزه با تروریسم از اختیارات فوق‌العاده که حقوق مدنی شهروندان را پامال می‌کند برخوردار شود، و روابط جنسی میان همجنس‌گرایان جرم تلقی نگردد، اما اگر محافظه‌کاران در دادگاه عالی  دست بالا پیدا کنند، همه‌ی اینها و بسیاری آزادی‌های دیگر ملغا خواهد شد.

در حال حاضر یکی از اعضای لیبرال دادگاه عالی ۸۸ ساله است و سه تن دیگر در سنین هفتاد به سر می‌برند. احتمال بازنشستگی یا درگذشت این قضات طی ۴ یا ۸ سال آینده بسیار است. جانشین جورج بوش درکاخ سفید کسی است که سرنوشت پست این قضات عالی را تعیین خواهدکرد.