جو بایدن که به عنوان رئیس جمهوری منتخب آمریکا معرفی شده است، شامگاه شنبه ۱۷ آبان (به وقت شرق آمریکا) برای نخستین بار بعد از اعلام پیروزی‌اش در انتخابات ۲۰۲۰، سخنرانی کرد.

آقای بایدن در این سخنرانی که در مقر کارزار انتخاباتی خود در شهر ولمینگتون ایالت دلاور و در میان هوادارانش ایراد کرد، گفت: «مردم این کشور حرف‌شان را زده‌اند. آنها یک پیروزی آشکار، یک پیروزی قانع‌کننده، یک پیروزی برای مردم را به ما عرضه کرده‌اند.»

آقای بایدن با تاکید بر این که «اکنون زمان التیام بخشیدن به آمریکا است»، افزود: «من عهد می‌کنم رئیس جمهوری باشم که نه به دنبال جدا کردن بلکه به دنبال متحد کردن است؛ کسی که ایالت‌‌ها را نه با رنگ‌های قرمز و آبی، که فقط در قالب ایالات متحده آمریکا می‌بیند.»

وی تاکید کرد که او نه فقط رئیس جمهوری آنها که به او رای داده‌اند، بلکه رئیس جمهوری کل ایالات متحده آمریکا خواهد بود و برای او ایالت‌هایی که به جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها رای داده‌اند، فرقی ندارد.

او همچنین از تشکیل کارگروهی شامل دانشمندان در روز دوشنبه خبر داد تا برای مبارزه با همه‌گیری ویروس کرونا پس از ادای مراسم سوگند و آغاز به کار در کاخ سفید آماده باشد. 

پیش از سخنرانی آقای بایدن، خانم کامالا هریس معاون رئیس جمهوری منتخب سخنرانی کرد.

خانم هریس در آغاز سخنانش گفت: «شما پیام روشنی را فرستادید. شما امید، یکپارچگی، نجابت، دانش، و، بله، حقیقت را برگزیدید.»

خانم هریس در این سخنان با تاکید بر نقش برجسته زنان در تاریخ آمریکا و تلاش‌های آنها برای به دست آوردن حقوق برابر، از جمله متمم نوزدهم قانون اساسی آمریکا و اعطای حق رای به زنان، گفت: «من امشب به تلاش‌های آن زنان، عزم و اراده و قدرت بینش آنها … می‌اندیشم و [انگار که] بر شانه‌های آنها ایستاده‌ام.«

او با تقدیر از شخصیت جو بایدن و جسارت او در شکستن یکی از مهمترین موانع موجود بر سر کشور – یعنی گزینش یک زن به عنوان معاون خود در رقابت برای رسیدن به سمت ریاست جمهوری آمریکا – تاکید کرد که این دستاورد، الهام‌بخش دختران بسیاری در ایالات متحده خواهد بود. وی افزود:‌ «اگرچه ممکن است من نخستین زنی باشم که در تاریخ آمریکا به این مقام دست می‌یابد، آخرین زن نخواهم بود.»

روز شنبه ۱۷ آبان جو بایدن، معاون سابق رئیس جمهوری آمریکا که به مدت حدود نیم قرن چهره‌ای پر سابقه در محافل سیاسی آمریکا بشمار می‌رود، با کسب ۲۷۳ رای الکترال به عنوان «رئیس جمهوری منتخب» ایالات متحده معرفی شد. او پس از مراسم تحلیف در ۲۰ ژانویه سال آینده به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهوری آمریکا ساکن کاخ سفید خواهد شد.

نتیجه انتخابات باید به طور رسمی تایید شود و پرزیدنت ترامپ، رئیس جمهوری مستقر ایالات متحده و کاندیدای حزب جمهوریخواه در این انتخابات اعلام کرده که اعلام پیروزی آقای بایدن را به طریقه قانونی به چالش خواهد کشاند. 

صدای امریکا