۲۰ آگوست ۲۰۱۵ ـ هاربرفرانت سنتر، تورنتو

اشاره:

خانم کاتلین وین نخست وزیر انتاریو، پنجشنبه شب ۲۰ آگوست ۲۰۱۵ در مراسم افتتاحیه پنجمین جشنواره تیرگان در تورنتو حضور یافت و پس از اینکه به زبان های انگلیسی و فرانسه، به شرکت کنندگان در این مراسم خوشامد گفت، دقایقی از جامعه ی ایرانی و فرهنگ و هنر آن گفت.

ترجمه ی متن سخنرانی ایشان را در اینجا می خوانید.

 

خانم کاتلین وین در مراسم گشایش جشنواره

خانم کاتلین وین در مراسم گشایش جشنواره

درود بر شما،

بنفشه و دانیال (مجریان برنامه) برای معرفی مملو از لطفتان تشکر می کنم. از رضا مریدی و حضور سایر مهمانان محترم در این جمع سپاسگزارم. همچنین از مهرداد آرین نژاد و داوطلبان تیرگان برای زحمات بی دریغشان در جهت ابداع و به ثمر رساندن جشنواره تیرگان، این جشن بی نظیر قدردانی می کنم.

باعث خوشوقتی من است که مجددا در جشن تیرگان شرکت می کنم. تیرگان از جمله برنامه هایی است که مشتاقانه در انتظار شرکت در آن هستم. چندی پیش فرصت همراهی با شما را در جشن نوروز داشتم. در جشن های نوروزی خانواده ها و کامیونیتی گردهم می آیند تا از تجارب سال گذشته شان بیاموزند و به استقبال فرصت هایی نوین در سال جدید بروند. شروع جشنواره تیرگان همان روح امید و خوش بینی را دارد که در زمان جشن احساس می کنیم.

چند روز آینده فرصت بی نظیری ست تا غنای هنر و فرهنگ ایران را جشن بگیریم. همچنین فرصتی ست تا از تنوع فرهنگی در سراسر انتاریو تجلیل کنیم.

می دانیم افسانه های متعددی در ارتباط با پیدایش تیرگان وجود دارد. من شخصا متأثر از یکی از آنها هستم که در مورد آرش کمانگیر است که از مهارت تیراندازی اش در تاریخ ایران باستان سخن می گوید. در این افسانه، آرش به قله ی دماوند صعود می کند تا با پرتاب ماهرانه ی تیرش مرزهای مورد مذاکره ایران را به روشنی ترسیم کند. تیر آرش از طلوع آفتاب تا نمیروز قلب آسمانها را شکافته و به پرواز ادامه می دهد. زمانی که سینه ی زمین با این پرتاب می شکافد، مرزهای ایران بسی فراتر از تصورات پیشین تعیین می شوند. ایران با مرزهای نوین تبدیل به سرزمینی می شود که از فرهنگ ها، تفاوت ها و تنوعات گوناگون شکل یافته و پرچمدار جامعه ای نوین و چند ملیتی و چند فرهنگی می شود. چنین است که تیرگان صفحه ای تازه برای بزرگداشت شادمانانه تفاوت ها می گشاید.

از راست" رضا مریدی، محمد تاج دولتی، کاتلین وین، مهرداد آرین نژاد، افخم مردوخی

از راست” رضا مریدی، محمد تاج دولتی، کاتلین وین، مهرداد آرین نژاد، افخم مردوخی

ساختار اجتماعی استان انتاریو نیز مانند ایران آمیخته با ملل و فرهنگ های متعدد است. از این روست که من به عنوان نخست وزیر استان متعهد به شکوفایی همه فرهنگ های مطرح در انتاریو هستم و از همزیستی مسالمت آمیز آنها و احترامشان به یکدیگر حمایت می کنم.

توانمندی انتاریو از تنوع فرهنگ ها و شهروندان ساکن در آن سرچشمه می گیرد. شهروندانی که در کنار خانواده هایشان در این استان مشغول به کار، زندگی و سازندگی هستند. تیرگان نمونه ی بارزی از چگونگی اشتراک ما در انتاریو در برگزاری جشن هایمان و شیوه های حمایت آمیز همراهی و همدلی مان با یکدیگر است.

در جشنواره تیرگان قبلی من شعری از جلال الدین رومی شاعر و اندیشمند بزرگ ایران خواندم و مایلم مجددا از هوشمندی این ادیب بزرگ بهره ور شوم:

Listen with ears of tolerance!

See through the eyes of compassion!

Speak with the language of love!

از راست: دیوید زیمر وزیر امور بومیان انتاریو، رضا مریدی وزیر آموزش عالی و تحقیقات و نوآوری، کاتلین وین نخست وزیر انتاریو، مهرداد آرین نژاد رئیس جشنواره تیرگان، مارا برایه رئیس هاربرفرانت سنتر

از راست: دیوید زیمر وزیر امور بومیان انتاریو، رضا مریدی وزیر آموزش عالی و تحقیقات و نوآوری، کاتلین وین نخست وزیر انتاریو، مهرداد آرین نژاد رئیس جشنواره تیرگان، مارا برایه رئیس هاربرفرانت سنتر

از شما برای تعهدتان به پند رومی برای بهسازی و شکوفایی انتاریو سپاسگزارم. متشکرم که مرا به جشن تیرگان دعوت کردید.

با سپاس و شادباش، از برنامه ها لذت ببرید.