سازمان جهانی بهداشت، بهداشت روان را قابلیت ارتباط هماهنگ با دیگران، تغییر و اصلاح محیط فردی و اجتماعی و حل تضادها و تمایلات شخصی به طور منطقی، عادلانه و مناسب تعریف کرده است. سلامت روان به عنوان حالتی از سلامتی تعریف شده که فرد به مدد آن به توانایی های خود پی می برد، بر استرس های طبیعی زندگی اش غلبه می کند، می تواند به طور مؤثر و مثمرثمر کار کند و قادر به همکاری با اقشار جامعه است.

در حقیقت بهداشت روان را می توان یکی از قدیمی ترین موضوعات به شمار آورد، زیرا بیماری های روانی از زمان های قدیم وجود داشته مثلا بقراط در حدود ۴۰۰ سال قبل از میلاد عقیده داشته که بیماران روانی را مانند بیماری جسمی باید درمان کرد.

روز جهانی سلامت و بهداشت روانی در سال ۱۹۹۲ توسط سازمان بهداشت جهانی به جهت توجه بیشتر به اختلالات روانی، تاثیرات منفی آنها بر جوامع و پیشگیری از آنها برگزیده شده است.

 متاسفانه در حالی که یک چهارم جمعیت دنیا با بیماری های روحی در درجات مختلف دست و پنجه نرم می کنند در بسیاری از کشورها به ازای هر یک میلیون نفر، کمتر از یک روانشناس و یا روانپزشک وجود دارد و حتی درصد کمی از بیمارستانها هزینه هایشان را صرف بیماری های روانی می کنند.

در برخی از نقاط هم به دلیل فقر فرهنگی، اختلالات روانی را به عنوان بیماری نمی شناسند و به روانشناس مراجعه نمی کنند.

 من و شما به این بیماری چگونه می نگریم؟ برخورد ما با بیمار روحی چگونه است؟

در صورت بروز این بیماری در خودمان، چه واکنشی نشان می دهیم؟ باید گفت متاسفانه به طور معمول، به علت آموزش غلط  و برخورد بد جوامع، بیماری روحی را تا جایی که بتوانیم پنهان کرده و از صحبت پیرامون آن می گریزیم. این در حالی است که اگر به بیمار روانی مانند بیماری های دیگر زود رسیدگی شود جلوی پیشرفت آن حتما گرفته خواهد شد.

طبعا در طول دوره بیماری، شخص مبتلا با توجه به درجات بیماری، نیاز به پرستار، آرامش و گاه ممنوعیت کاری در طول دوره درمان دارد.

 چه کسی  از نزدیکانمان می تواند بین مشغله و گرفتاری کاری برای ما نقش پرستار را بازی کند؟

علیرغم حوادث بسیار دردناک و غیر قابل جبران حتی در همین چند ماهه گذشته، شاهد کارهای بسیار خوب و زیر بنایی بوده و هستیم .

 طبعا این سوالی است که در دنیای امروز از پای بست، نشدنی و دور از انتظار به نظر می رسد. در اینجاست که داشتن بیمه هایی نظیر، بیمه های تکمیلی دارو،  بیماری های سخت و یا بیمه ناتوانی جسمی می تواند به ما امکان داشتن پرستار، پرداخت هزینه های معمول و داروهای مربوطه را بدهد.

ما می توانیم با کمال اطمینان بگوییم بیمه بهترین و در موارد بسیاری تنها تکیه گاهی است که با تامین اقتصادی، سرعت درمان ما را بالا خواهد برد و دریافت کننده عددی بزرگ، طبق قرارداد خواهیم بود، چرا که در بیمه بیماری های سخت بطور معمول پوشش از ۳ تا ۳۶ بیماری را به عهده دارد.

اقتباس :www.cover4u.ca

از خوانندگان و علاقمندان دعوت به عمل می آوریم که تجربه های خوب و بد خود را پیرامون بیمه با ما در میان بگذارند. مطالب این مقالات صرفن درجهت اطلاع رسانی می باشد و به هیچ عنوان جایگزین مشاوره با متخصصان مربوطه نمی شود.

پرسش های خود را در زمینه طرح و برنامه ریزی مالی و سرمایه گذاری و بیمه های مختلف از طریق ایمیل مطرح کنید.

news@insufin.com

از طریق وبسایت های شرکت و همچنین وبلاگ و رسانه های اجتماعی ما را دنبال کنید:

www.insufin.com