رادیو زمانه- یکشنبه ۲۲ مهر معلمان در شهرهای مختلف ایران همانگونه که پیشتر اعلام کرده بودند، از حضور در کلاس‌های درس خودداری کردند. این اقدام در شرایطی صورت گرفت که پیشتر گزارش‌هایی مبنی بر تهدید معلمان از سوی ماموران حراست وزارت آموزش و پرورش و نهادهای امنیتی منتشر شده بود.

به گزارش منابع داخلی، معلمان در شهرهای مختلف ایران از حضور در کلاس‌های درس خودداری کردند. تصاویر متعددی از تحصن معلمان در مدارس مختلف در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

معلمان معترض دست‌نوشته‌هایی چون «جای معلم زندان نیست»، «ما به تبعیض اعتراض داریم»، «تبعیض حق معلم نیست»، «نه به خصوصی‌سازی آموزش»، «آموزش به زبان مادری حق است»، «ما خواهان اجرای طرح رتبه‌بندی هستیم» و … در دست داشتند.

مشارکت معلمان در تحصن «گسترده» و در سراسر ایران بوده است. در برخی از مدارس روستایی و مناطق محروم معلمان به صورت تک‌نفره تحصن کردند. معلمان همزمان با عدم حضور در کلاس‌های درس، برای دانش‌آموزان نیز دلیل این اقدام را توضیح دادند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان ایران هفته گذشته معلمان را به تحصن در دفاتر مدارس فراخواند. این شورا عدم اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری، اعمال نشدن رتبه‌بندی برای معلمان، عدم افزایش دستمزد معلمان و تاراج صندوق ذخیره فرهنگیان را از دلایل این تحصن برشمرده است.

معلمان همچنان خواهان رفع تبعیض از ساختار نظام آموزشی،‌ آزادی معلمان زندانی، برخورداری از حق تشکل‌یابی و حق اعتصاب، پایان‌یافتن نقض حق تحصیل رایگان همگانی و برخورداری از بیمه کارآمد و فراگیر هستند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان ایران اعلام کرده که این تحصن دو روزه خواهد بود و در صورتی که مسئولان آموزش و پرورش پاسخ مناسبی به خواسته‌های معلمان ندهند، در آبان گسترده‌تر خواهد شد.

معلمان ایران ۲۰ اردیبهشت امسال نیز در اعتراض به وضعیت معیشتی و کالایی سازی آموزش و پرورش مقابل ساختمان سازمان برنامه و بودجه تجمع کردند. در جریان این تجمع شماری از معلمان بازداشت شدند.

محمد حبیبی عضو کانون صنفی معلمان تهران، یکی از بازداشت شدگان آن روز، از آن زمان در زندان نگهداری می‌شود. دستگاه قضایی جمهوری اسلامی حبیبی را به ۷ سال و نیم زندان، دو سال ممنوعیت فعالیت سیاسی و اجتماعی و ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرده است.

طرح از مانا نیستانی برای اعتصاب معلمان

علاوه بر او، شش تن دیگر از بازداشت شدگان این تجمع نیز به ۹ ماه زندان و جریمه نقدی بدل از ۷۴ ضربه شلاق محکوم شدند.

محمود بهشتی لنگرودی، اسماعیل عبدی، روح‌الله مردانی، علی‌اکبر باغبانی، بختیار عارفی و محمد ثانی از دیگر فعالان صنفی معلمان نیز هم پیشتر و به زندان یا تبعید محکوم شده‌اند.

عباس واحدیان و محمدصالح شکری نیز هفته گذشته در مشهد و سقز توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند.