* این مقاله جنبه ی آموزشی دارد نه درمانی، هر دارویی باید با تشخیص و تجویز پزشک مصرف شود.

لومبآرتروز روی دیسک های بین مهره ای اثر می گذارد، این نوع آرتروز درمان ندارد، ولی امکانات زیادی برای آرامش دردها وجود دارد.

لومبآرتروز چیست

لومبآرتروز که به آن آرتروز لومبر هم می گویند، آرتروزی است که بر اثر سائیدگی مزمن دیسک های کمری به وجود می آید و بسیار دیده می شود.

لومبآرتروز ممکن است در دو محل پیش بیاید:

– در ناحیه دیسک های بین مهره ای که دیسک های غضروفی هستند. دیسک های غضروفی از تماس مستقیم دو مهره که باعث سائیدگی می شود، جلوگیری می کنند و باعث نرمی حرکات می شوند.

در ناحیه مفاصل posterior interapophyseal مفاصلی هستند که باعث حرکات ستون فقرات می شوند و گاهی به آن آرتروز interapophyseal هم می گویند.

علل زیادی برای ایجاد آرتروز لومبر وجود دارد:

– حالت بد ستون فقرات: اسکولیوز- هایپر لوردوز

– حالات بد تکراری در محل کار یا در ورزش

– انفلاماسیون

– شکستگی یا صدمات شدید

– بیماری Scheuermann که یک پاتولوژی مهره هاست و باعث تغییر حالت ستون مهره ای می شود.

بیماری آرتروز لومبر با حملات بیماری مشخص می شود که کم و بیش طولانی است و بعد از آرامش دردها معمولا با حرکات مفصلی شروع می شوند و با استراحت آرام می شوند.

بعضی حرکات مثل برداشتن اشیا سنگین باعث شدت درد می شوند. همین طور عوض کردن وضع بدن در خواب یا کارهایی مثل گلکاری و باغبانی.

سیمپتوم های آرتروز لومبر

آرتروز لومبر معمولا پس از یک لومباگو و یک فعالیت خیلی طولانی شروع و پیشرفت می کند. سیمپتوم هایی که مشخص کننده این بیماری هستند عبارتند از:

درد در ناحیه پائین کمر- این درد با راه رفتن شدیدتر می شود. در حقیقت مهره ها در مقابل ضعف مفاصل عکس العمل نشان می دهند و شروع به ساختن استخوان اضافی در اطراف خود می کنند و  همین باعث می شود که فضای کانال کمری محدود شده، حرکات ستون مهره ها کم و درد تولید شود.

دردهای ناگهانی پس از فعالیت– دردهای حادی هستند که پس از حمل یک شیئی سنگین، یا حتی یک عطسه تولید می شوند که ممکن است تا پاق پا تیر بکشد. این دردها از دیسک های بین مهره ای – بین هر مهره ستون مهره ها می تواند شروع بشود.

رل مهم ستون مهره ها نرمش حرکات و جذب ضربات است که یک حادثه باعث ایجاد  یک منفذ بین مهره ها و خروج هسته مرکزی دیسک از محل خود و خارج شدن قسمتی از دیسک تولید شده می شود و نتیجه اش دردهای کمری است.

– علامت کالسکه بچه یا چرخ خرید- بیماری که در راه رفتن دچار مشکل می شود با هل دادن کالسکه یا چرخ خرید درد از بین می رود. بیمار دوست دارد قوز داشته باشد و به طرف جلو خمیده باشد. این حالت باعث آرامش مفاصل کمری و باز شدن کانال لومبر می شود. در این حالت است که بیمار می تواند ساعت ها دوچرخه سواری کند در حالی که نمی تواند راه برود.

– مورمور شدن(خواب رفتن) و درد در ساق پاها- اگر آرتروز باعث فشار بر روی اعصاب شود، بر اثر فشار روی عصب سیاتیک، تولید سیاتیک و تنگی کانال مهره ای می کند و در ساق پاها ایجاد درد می کند که می تواند تا انگشتان پا ادامه داشته باشد.

– احساس سختی در حرکات این سیمپتوم وقتی بروز می کند که عضلات شروع به فیبروز شدن می کنند و بدن برای جلوگیری از ایجاد درد حرکاتش را قطع می کند.

درمان آرتروز لومبر

امکان درمان برای آرتروز لومبر وجود ندارد ولی می شود دردها را با بعضی از درمان های دارویی کم و آرام کرد. برای این کار باید به محض شروع اولین سیمپتوم ها بیمار تحت نظر پزشک قرار بگیرد. پیشنهاد می شود که:

– در فاز دردناک استراحت کنید

گرمادرمانی محلی – محل را گرم کنید

ماساژهای نرم برای انبساط عضلات منقبض شده که باعث درد شده اند

ورزش و ژیمناستیک در استخر آب گرم

خودداری از حمل اشیا سنگین

از نظر دارویی داروهای ضد درد و شل کننده مصرف بالایی دارند

درمان های مختلفی برای رفع درد آرتروز لومبر پیشنهاد می شوند مثل:

طب سوزنی

ماساژ درمانی

فیزیوتراپی

استئوپاتی

کینه زیو تراپی

امکان درمان در آب های معدنی گرم همراه ورزش های داخل آب هم وجود دارد. بستن کرستها (کمربندها) ی کمری هم برای نگهداری ستون مهره ها و کنترل حالت بدن تجویز می شوند.

پیشگیری از آرتروز لومبر

عوارضی که به تولید آرتروز لومبر کمک می کنند:

مصرف دخانیات

چاقی زیاد

کم کاری عضلات که شدیدترین عامل در بانوان است

ورزش های صدمه زننده و برداشتن اشیاء سنگین

ورزش برای تقویت عضلات پشتی برای محافظت ستون مهره ها، بهترین وسیله برای پیشگیری است. به طور کلی باید از آن چه که باعث صدمه به ستون مهره ها می شود خودداری کرد. مثل ورزش هایی که در آنها باید پرید.