پنج نفر دیگر هم بازداشت شدند

صدای امریکا: در حالی که نزدیک به چهارماه از بازداشت روح الله زم و انتقال او به ایران می گذرد، دستگاه قضایی جمهوری اسلامی می‌گوید با صدور کیفرخواست، پرونده او به قاضی صلواتی سپرده شده و در رابطه با این پرونده پنج نفر دیگر نیز بازداشت شده اند.

روح االله رم

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه ایران بدون نام بردن از ۵ نفر بازداشت شده در پرونده روح الله زم تنها اعلام کرد که احتمالا در چند روز آینده برای این افراد کیفرخواست صادر خواهد شد.

روح الله زم – فرزند محمدعلی زم، روحانی شناخته شده و از مقامات سابق جمهوری اسلامی- آمد نیوز را، که عموما به فساد و تخلفات جمهوری اسلامی و اخبار اعتراضات و تجمعات می‌پرداخت، بنابه ادعای سپاه پاسداران روز دوشنبه ۲۲ مهر ماه در خارج از ایران بازداشت و به ایران برده شد.

قوه قضائیه ایران از صدور کیفرخواست آقای زم و ارجاع پرونده او به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب خبر داده اما هنوز عناوین اتهامی او رسانه ای نشده است. همچنین هنوز اعلام نشده که دادگاه روح الله زم به صورت علنی برگزار می شود یا غیرعلنی؟

قاضی صلواتی یکی از قضات قوه قضائیه جمهوری اسلامی است که از سال ۸۸ به صدور احکام غیرعادلانه مشهور شده است. او آذرماه گذشته از سوی ایالات متحده به اتهام نقض حقوق بشر تحت تحریم قرار دارد.

گزارشگران بدون مرز در مهرماه امسال گزارش داد که جمهوری اسلامی ایران از طرح اتهام‌‌ «جاسوسی» و «همکاری با کشورهای [متخاصم]» برای بازداشت و محکومیت بسیاری از روز‌نامه‌نگاران، به ویژه روزنامه‌نگاران همکار با رسانه‌های آمریکایی، استفاده کرده است.

پیشتر نیز وزارت خارجه آمریکا چندی پیش مطالبی را با عنوان «۴۰ سال وعده‌های عمل‌نشده» جمهوری اسلامی در توئیتر فارسی خود منتشر کرده و از فساد، نبودن آزادی بیان، نبودن عدالت، و وعده‌های عمل‌نشده اقتصادی از سوی مقامات جمهوری اسلامی نوشته بود.

جمهوری اسلامی ایران در رده‌بندی جهانی آزادی رسانه‌ها ۲۰۱۹ گزارش‌گران بدون مرز از میان ١٨٠ کشور جهان در رده ۱۷۰ قرار دارد.