صدای امریکا: پس از انتقاد سفیر آمریکا در آلمان درباره جشن گرفتن ادامه موجودیت رژیم ایران، فرانک والتر اشتاین‌مایر رئیس‌جمهوری آلمان اعلام کرد که امسال به رهبران جمهوری اسلامی ایران پیام تبریک به مناسبت سالگرد انقلاب نمی‌فرستد.

جروزالم پست به نقل از روزنامه آلمانی «دی ولت» در این باره نوشت سخنگوی دفتر رئیس جمهوری آلمان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده است که با توجه به تحولات ماه‌های اخیر در ایران، هیچ پیامی از سوی رئیس‌جمهوری آلمان طی سال جاری] به مناسبت سالگرد انقلاب جمهوری اسلامی ایران[ صادر نخواهد شد.

پیش از این ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در آلمان، روز پنجشنبه ۱۷ بهمن گفته بود: «آلمان مسئولیت اخلاقی دارد که به ایران محکم و روشن بگوید که نادیده گرفتن حقوق بنیادین انسانی مردم‌تان، کشتن معترضان در خیابان ها، و یا پایین انداختن همجنسگرایان از بالای ساختمان‌ها قابل قبول نیست.»

سفیر آمریکا در آلمان گفت: «جشن گرفتن ادامه موجودیت رژیم، پیامی خلاف این را می‌فرستد.»

جروزالم پست می گوید که وزیر خارجه آلمان قصد دارد در یک مراسم سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی شرکت کند.

سال گذشته و همزمان با سالگرد پیروزی انقلاب که از سوی جمهوری اسلامی جشن گرفته می‌شود، رئیس جمهوری آمریکا به صراحت گفت که در چهار دهه گذشته، کارنامه رژیم ایران فساد، سرکوب و ترور بوده است.

پرزیدنت دونالد ترامپ در توئیتر خود نوشت: ۴۰ سال فساد. ۴۰ سال سرکوب. ۴۰ سال ترور. رژیم ایران فقط موجب #چهل_سال_شکست شده است. مردم ایران که مدتها است رنج برده‌اند، شایسته آینده روشن‌تری هستند.

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده در امور ایران نیز با حضور مقابل ساختمان سفارت سابق ایران در واشنگتن آرزو کرد که چهل سال آینده، به طور کامل برای مردم ایران متفاوت باشد.